Buzet (Arhiva)
Prvi set mjera za ublažavanje posljedica pandemije za buzetsko gospodarstvo prihvaćen je na prošlotjednoj videosjednici Gradskog vijeća Buzeta.
- U ovom trenutku je naša želja da gospodarstvenike i poduzetnike ne opterećujemo sljedeća tri ili četiri mjeseca te da nakon toga vidimo kako dalje s obzirom na mogućnosti gradskog proračuna. Svima je jasno pa tako i nama, a morat će biti svim i zaposlenima i korisnicima javnog sektora i korisnicima proračunskih sredstava, da će određeni dio tereta krize kojeg u prvom valu podnose neki naši poduzetnici i gospodarstvenici, morati pasti i na naša leđa. To je drugi set mjera koje smo također počeli pripremati. Moramo u tome solidarno sudjelovati onoliko koliko možemo, istaknuo je uvodno gradonačelnik Siniša Žulić.
To je prvi set mjera
Buzetsko vijeće izglasalo je odluku o odgodi plaćanja izdanih računa za komunalnu naknadu do 30. srpnja za one poduzetnike koji su obuhvaćeni mjerama ograničenja rada i ponašanja prema odlukama županijskog i državnog stožera civilne zaštite što je u cijelom setu mjera najveća financijska stavka kada se gleda kumulativno na gradski proračun.
Nadalje, izglasano je oslobađanje mjesečnih iznosa zakupnine poslovnih prostora i javnih površina u gradskom vlasništvu počevši od ožujka pa do ukidanja mjera zabrane za one poduzetnike obuhvaćene mjerama ograničenja rada. Prvobitni prijedlog bio je pedeset postotno smanjenje zakupa. Donesena je i odluka o odgodi plaćanja poreza na potrošnju od 1. ožujka do normalizacije poslovanja, i obustave svih mjera zabrana, potom o odgodi plaćanja izdanih računa za naknadu za uređenje voda do 30. lipnja što je prihod Hrvatskih voda, o odgodi izdavanja rješenja i naplate za spomeničku rentu kao i o odgodi plaćanja komunalnog doprinosa. Neovisno o ovim mjerama primjenjuje se obustava plaćanja vrtića za vrijeme dok je zatvoren kao i produženog boravka.
- To je prvi set mjera, sigurno je da nije dovoljan, ali moram biti odgovoran i prema javnom sektoru, da može funkcionirati i vjerujem da ćemo kroz travanj i svibanj moći donositi konkretnije mjere kada budemo vidjeli u kojem se smjeru sve razvija, istaknuo je Žulić.
Kajin: Otpis, a ne odgoda
Nezavisni gradski vijećnik Damir Kajin primijetio je da jedino Istra ne otpisuje ništa.
- Mi naprosto odgađamo misleći da će za tri, četiri mjeseca netko biti u stanju ispuniti svoje obveze. Istarska županija, gradonačelnici i načelnici traže od države da otpiše 70 posto mjesečne plaće svima u gospodarstvu, da se izbriše porez na dobit za prošlu godinu i slično, a s druge strane županija nije bila u stanju ponuditi niti jedan zaključak ukidanja niti jedne obveze prema istarskom gospodarstvu. Od države se traži sve i to je u redu, ali nisam za to da lokalna samouprava ne podmetne leđa. U našem klubu vijećnika tražimo oslobađanje komunalne naknade sto posto, a ne odgodu jer to gospodarstvo neće moći podnijeti ako mu je netko zabranio rad, rekao je među ostalim Kajin uz napomenu da treba imati sluha za one koji su ovim restriktivnim mjerama najpogođeniji.
SDP-ovac Vedran Majcan mišljenja je da prvi set gradskih mjera daje lošu poruku.
- Nemam dojam da je zaista Grad spreman stati iza gospodarstva i građana na pravi način, rekao je Majcan. Predložio je da se odluke rasporede na dvije skupine, na način da se onima kojima je zabranjen rad otpišu sve obveze, a svima ostalima koji rade, ali u smanjenom obimu, obveze odgode, a nakon toga eventualno vidi koliko bi im se moglo smanjiti ono što moraju platiti. Majcan je mišljenja da je trebalo ako ne ukinuti gradski prirez, onda ga barem smanjiti sa šest na tri posto.
Mjere su trebale biti konkretnije
- Razumijem oprez gradonačelnika, grad mora funkcionirati na nekakvom minimalnom hladnom pogonu, ali su mjere trebale biti konkretnije, ocjena je Majcana. Također je istaknuo kako se u skučenom gradskom prostoru može malo pridonijeti poboljšanju cjelokupne situacije. Veći dio odgovornosti za ovu reakciju na krizu je zapravo na državi koja mora odlučiti u kom pravcu će ići, hoće li ići na rezanje ili smanjivanje obveza ili na upumpavanje novog novca.
Nije prihvaćen amandman nezavisnog vijećnika Vlatka Mrvoša koji je predložio u cijelosti oslobađanje plaćanja mjesečnih iznosa zakupnine poslovnih prostora i javnih površina u gradskom vlasništvu počevši od ožujka pa do ukidanja mjera zabrane i ograničenja i to za one poduzetnike koji su obuhvaćeni tim mjerama, a 50-postotno smanjenje za one koji nisu bili obuhvaćeni mjerama ograničenja.
Vijećnik Damir Sirotić istaknuo je kako u klubu vijećnika s liste IDS- HSU ovaj set mjera vide kao prvi korak, da se ne bi stvaralo poduzetnicima nikakvo opterećenje u razdoblju u kojem im je uskraćeno pravo na rad i smanjeni su im prihodi, a trebat će uslijediti sljedeći koraci kako bi se svim poduzetnicima i građanima pomoglo da prebrode ovu krizu.
Ukidanje parafiskalnih nameta
Gradsko vijeće Buzeta, na inicijativu vijećnika Mrvoša, zaključeno je jednoglasno, predložit će Vladi nekoliko mjera u cilju pomoći i rasterećenja privatnog sektora. Prijedlog je da se svim zaposlenima na osobni zahtjev, osigura do 70 posto prosječne neto plaće u Hrvatskoj ili pune plaće isplaćene za mjesec siječanj do maksimalno 70 posto prosječne neto plaće, na način da plaćanje doprinosa snosi država.
Predlaže se zamrzavanje svih kredita i leasinga svim fizičkim i pravnim osobama na period od 12 mjeseci, te da se za taj ukupni period produži rok otplate preuzetih kredita ili leasinga. Predlaže se i trajno oslobađanje obveza prema državi s osnova plaćanja poreza na dobit za prošlu godini u koliko se dobit ne isplaćuje i koristi za isplatu plaća zaposlenika i drugih obveza. Predlaže se i trajno ukidanje plaćanja predujma poreza na dobit te ukidanje svih parafiskalnih nameta, HRT pristojba, naknada za uređenje voda, članarina turističkim zajednicama. Članarine u komorama trebaju biti na dobrovoljnoj osnovi.