(Arhiva Glasa Istre)
Izgubio sam krov nad glavom no borba se isplatila!, objavili smo tada u Glasu Istre priču Livija Crljenice iz Marčane koji je nakon trinaest godina vođenja spora sa Zagrebačkom bankom napokon povjerovao uzrečici »Pravda je spora ali dostižna«. Njegova kalvarija počinje prelaskom u Zagrebačku banku. Naime, Livio je poslovanje svoje tvrtke Mediteran d.o.o. prenio u Zagrebačku banku od koje je očekivao korektnu poslovnu suradnju, a 1999. godine banka je tvrtci Mediteran obećala odobriti kredit od tadašnjih 200 tisuća njemačkih maraka. Nije ni slutio što će se u kratkom vremenu dogoditi s njegovom imovinom.
Banka je na zahtjev tvrtke Mediteran obećala plasman u vidu kredita na iznos od 200 tisuća njemačkih maraka. Vjerovao je u ono što je dogovorio. Ugovor o kreditu nije bio sklopljen, a s druge strane obveza koja je ustanovljena ugovorom o fiduciji, bila je razlog vođenja parnice koja je razriješena tek presudom Vrhovnog suda. Taj proces je završio presudom Vrhovnog suda, kojom je tužbeni zahtjev u cijelosti usvojen i Zagrebačkoj banci je oduzeto pravo vlasništva nad nekretninama Livija Crljenice. Crljenica je konačno dokazao da novčana tražbina nije nastala, jer banka nije imala niti je dobila mjenicu i mjenično očitovanje, koja je bila uvjet za dokazivanje postojanja tražbine.
- I pored činjenice da sam izgubio u prvom i drugom stupnju, odlučio sam ići do kraja, pa sam u dogovoru s odvjetnikom uložio reviziju Vrhovnom sudu Republike Hrvatske. Dakle, nisam odustajao vjerujući da pravda mora stići, što se i dogodilo. Presudu Vrhovnog suda smatram zakonitom, istinitom, poštenom i pravednom. Da sam bio u pravu utvrdio je Vrhovni sud preinačenjem presude nižestupanjskih sudova na način da je upisano vlasništvo u korist banke meni ipak vraćeno. Kuću u kojoj oduvijek stanujem vratio mi je Vrhovni sud, čime je moja agonija završena, zaključio je tada Livio.
Mjesto potonuća velebnog admiralskog broda iz flote austrougarske mornarice »Viribus Unitisa«, ponovno je toga 15. prosinca prije 10 godina došlo u središte javnosti. Nedavno je u sklopu projekta »Moderni brodolomi u podmorju Istre« kojeg provodi Hrvatski restauratorski zavod, a financira Ministarstvo kulture, dovršeno treće terensko istraživanje na samom mjestu potonuća broda u pulskoj luci. Kako saznajemo od voditelja projekta Krunoslava Zubčića, iz Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda, očekivani zanimljivi nalazi su se i potvrdili.
- Istraživanje ostataka broda Viribus Unitisa započeli su prije četiri godine, u međuvremenu su malo zamrli da bi ove godine ponovno intenzivno nastavili realizaciju ovog projekta i odradili tri terenska istraživanja. Treba napomenuti da je »Viribus Unitis« jedan od četiri istovjetna broda klase »Tegetthoff«, izgrađen za austrougarsku ratnu mornaricu u Trstu, ali i prvi bojni brod kojeg su potopili podmorski diverzanti u rano jutro 1. studenog 1918. godine. Dakle, potopljen je na samom kraju Prvog svjetskog rata, odnosno nekih desetak sati nakon potpisivanja primirja koje je dovelo do završetka rata i taj je tragičan događaj i obilježio kraj Prvog svjetskog rata na hrvatskom Jadranu. Po dolasku Talijana u Pulu donijeta je odluka da se brod izreže i da ga se u dijelovima izvadi. Riječ je o brodu od 20 tisuća tona, koji je bio dugačak 153 metra pa im taj pothvat nije bio lagan, ni brz. Prema nekim informacija potrajao je duže od dva desetljeća, odnosno neke informacije govore da su ga čak i u vrijeme Jugoslavije djelatnici splitskog Brodospasa vadili, ali o tome nisam našao dokaze. Kako bilo, Talijani su uspješno izvadili nekih 95 posto broda, kazao nam je Zubčić.
Za neutralnog gledatelja ili navijača Hajduka bila je subotnja utakmica na Poljudu prava poslastica. Hrpa golova, njih čak osam, uostalom ovo je najefikasnija utakmica polusezone, puno prilika za gol, čak tri jedanaesterca, crveni karton i dva igrača koja je s travnjaka odvelo vozilo hitne pomoći. Nitko tko je gledao ogled Hajduka i Istre 1961 neće se moći požaliti da mu je bilo dosadno. Tako su u cijeloj priči jedini nezadovoljni navijači i igrači Istre 1961. Upisali su Puljani treći poraz u nizu i tako polusezonu zaključili s tek 16 osvojenih bodova iz 19 kola, pa su na zimsku stanku otišli s osme pozicije koja na proljeće nudi grčevitu borbu za ostanak u društvu Osijeka i Zadra. Ostali već imaju bodovnu zalihu pred njima. Jutro nakon 3:5 poraza u Splitu ulazna vrata na »Drosini« bila su zaključana, sve oko stadiona bilo je pusto, što je bio najbolji znak da trener Igor Pamić nije svoje igrače odveo na rekuperacijski trening, već ih je odmah nakon susreta pustio kućama. Većina se vratila u Pulu da pokupi stvari i neki su odmah, a drugi će danas ili sutra otići na odmor. Među onima koji su jučer još bili u Puli bio je i kapetan pulske momčadi, Slavko Blagojević.
Proteklog je vikenda, točnije u subotu, u Cisccutijevoj ulici započela osma Seasplash platforma. Cijelo je poslijepodne ova frekventna ulica bila rezervirana za atraktivno natjecanje skatera, odnosno treći Wanted Skate Contest. Riječ je o prvom, od čak četiri najavljena događaja, koji će se u sklopu osme Seasplash platforme tijekom ovog mjeseca održavati na četiri različite lokacije u gradu.
Prema broju natjecatelja, a bilo ih je tridesetak, ovo je dosad bilo najbrojnije natjecanje, što potvrđuje i voditelj Boris Bjelica Bebetto. Najbolji u kategoriji do 16 godina bili su Puljani Karlo Gluhačić na prvom, Raul Žgomba na drugom i Domagoj Satrapa na trećem mjestu. U drugoj, dakle kategoriji za skatere starije od 16 godina, prvo su mjesto dijelili Nino Fanuko iz Pule i Ante Kulušić iz Poreča, zatim na drugom Domagoj Gudac iz Novske i trećem Niki Kadić iz Medulina. U izvođenju posebnih trikova, takozvanoj »best trick« kategoriji do 16 godina istaknuo se Puljanin Karlo Gluhačić, dok je u kategoriji starijih to ostvario Domagoj Gudac iz Novske.