treće javno izlaganje

Pete izmjene Prostornog plana uređenja Labina: Traži se širenje građevinskog područja, ali i ograničavanje krčenja šuma

| Autor: Branko Biočić
(Snimio Branko Biočić)

(Snimio Branko Biočić)


U Maloj dvorani sportskog centra "Franko Mileta" održano je treće javno izlaganje prijedloga petih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Labina.

Obrazloženje rješenja iz prijedloga plana okupljenim građanima prezentirao je predstavnik stručnog izrađivača, tvrtke Plan 21, ovlašteni arhitekt Bojan Bilić, uz pročelnicu Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izdavanje akata za gradnju Grada Labina Anitu Blagonić.

Labin je primjer očuvanja prostora

Gradonačelnik Grada Labina Valter Glavičić u svom je obraćanju poručio da su se pri postupku kreiranja novog Prostornog plana uređenja Grada Labina morali voditi savješću.

- Svi moraju biti svjesni da smo prolazni i da smo prostor na kojem se nalazimo posudili od prošlih generacija. Naša je dužnost sačuvati ga za one koji tek dolaze, poručio je Glavičić.

U dvosatnoj raspravi koja je uslijedila nekoliko građana postavilo je pitanja vezano uz predane zahtjeve te su dobili informaciju da je u jutarnjim satima na dan javnog izlaganja objavljeno Izvješće o javnoj raspravi o prijedlogu V. Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Labina s odgovorima i obrazloženjima na sve primjedbe zaprimljene u roku. U ostatku rasprave fokus je bio na očuvanju okoliša i zelenog pojasa od devastacije, uz upozorenje da bi se u plan trebala dodati odredba kojom bi se ograničilo daljnje krčenje šuma izvan sportsko-rekreacijskih zona.

Arhitekt Bilić naglasio je da, kao predstavnik struke, u prijedlogu Plana vidi samo dobre namjere, što je također naglašeno kroz dijalog i suradnju s Upravnim odjelom za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izdavanje akata za gradnju. Naveo je kako je Labin u zaista visokoj kategoriji sačuvanog urbanog, ali i ruralnog područja čime se većina gradova u Hrvatskoj danas nažalost ne može pohvaliti.

Dodatno je istaknuo i činjenicu da se u travnju u Šibeniku organizira skup pod nazivom "Ima li prostor skrbnika?", a na kojem bi, uz Šibenik i Makarsku, kao pozitivan primjer očuvanja prostora u posljednjih 15 godina istaknuli upravo Labin.

Stiglo 307 primjedbi građana

Podsjetimo, prva javna rasprava o prijedlogu petih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Labina trajala je od 20. veljače do 20. ožujka 2024. godine. Zbog velikog interesa građana održana su dva javna izlaganja, s ukupno 233 prisutne osobe.

Tijekom rasprave zaprimljeno je 307 primjedbi u roku, dok je sedam primjedbi pristiglo izvan roka. Od 307 pravovremenih primjedbi, prihvaćena je 31, odnosno 10 posto, 195 primjedbi nije prihvaćeno, 44 su djelomično prihvaćene, a 37 se odnosi na planove niže razine, poput urbanističkih planova uređenja. Većina primjedbi, ili čak 95,8 posto odnosila se na proširenje građevinskih područja, dok se preostalih 13 ili 4,2 posto ticalo javnog interesa.

U Gradu Labinu ističu da je svaka primjedba analizirana prema kriterijima utvrđenima u Odluci o izradi V. Izmjena i dopuna Prostornog plana te bi se, ako primjedba nije bila u skladu s ciljevima Odluke, odmah odbijala. Glavni uvjeti za proširenje građevinskih područja uključuju odredbe Zakona o prostornom uređenju, Prostornog plana Istarske županije i druge stručne kriterije, poput lokacije parcele, komunalne opremljenosti i topografije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}