(Foto Istarska županija)
Koncem prošlog tjedna stigle su vijesti koje se odnose na daljnja ulaganja u infrastrukturu škola čiji je osnivač Istarska županija: dobivene su suglasnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za projekte rekonstrukcije i dogradnje Osnovne škole Vladimira Gortana u Žminju i Osnovne škola Marčana. O značaju projekata na današnjoj konferenciji za novinare govorili su istarski župan Boris Miletić, načelnik Općine Žminj Željko Plavčić, načelnik Općine Marčana Predrag Pliško, županijska pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Patricia Percan, ravnateljica OŠ Vladimira Gortana Žminj Miranda Damijanić Roce i ravnateljica OŠ Marčana Nensi Kaluđerović.
"Procedura je trajala i svi smo s nestrpljenjem čekali suglasnosti koje su preduvjet za prijavu na Poziv u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Kad pričamo o obrazovanju cilj nam je da sva djeca u Istarskoj županiji imaju jednosmjensku nastavu, za što je potrebno osigurati i određene prostorne mogućnosti, što ćemo sada moći i ostvariti kada govorimo o školama u Svetvinčentu, Žminju i Marčani", rekao je župan Miletić. Također, nedavno je započela izgradnja Talijanske OŠ u Novigradu, a Županija je sufinancirala i s 50 % sredstava opremanje nove Srednje škole u Umagu.
"Sam značaj ovog projekta, odnosno suglasnost koja je dobivena govori sama po sebi. Govorimo o izuzetno velikoj, kapitalnoj investiciji u financijskom smislu, ali i nemjerljivom ulaganju u smislu što ono znači za općinu Žminj. Nakon što smo riješili predškolski odgoj i puno drugih stvari, posložili apsolutno cijeli proračun, konsolidirali financijsko, upravno i pravno stanje, ovo je šlag na samome kraju", naglasio je načelnik Općine Žminj, dodajući kako je temelj svake zdrave zajednice obrazovanje.
Zahvalama županu i njegovom timu pridružio se i načelnik Općine Marčana.
"Općina Marčana već nekoliko godina je u velikom investicijskom zamahu, krenuli smo s infrastrukturom, nastavili s predškolskim odgojem, sva djeca su upisana u dječji vrtić i imamo novu zgradu DV "Vrtuljak" u Marčani, a projekt dogradnje Osnovne škole je nastavak velikih projekata, da zaokružimo jednu odgojno-obrazovnu cjelinu. Imamo tri osnovne škole međutim najviše upisnih obuhvaćaju područja Marčane, Loborike i okolnih sela gdje imamo preko 2300 stanovnika, što je zapravo polovica ukupnog stanovništva općine", izjavio je načelnik Pliško.
"Prije nekoliko mjeseci dobili smo suglasnost za OŠ Svetvinčenat, a sada i preostale dvije za Žminj i Marčanu čime, kako je župan rekao na samome početku, zaokružujemo priču jednosmjenskog rada u našim školama. Dovršetkom ovih investicija sve osnovne škole u Istarskoj županiji radit će u jednoj smjeni što je nemjerljivo kako za djecu, tako i za učitelje i sve odgojno-obrazovne radnike, ali i roditelje i staratelje", istaknula je pročelnica Percan.
Ravnateljice Miranda Damijanić Roce i Nensi Kaluđerović pridružile su se zahvalama.
"Danas je početak Dječjeg tjedna i mislim da naša djeca u Žminju i susjednoj Marčani nisu mogla dobiti bolji dar", poručila je Damijanić Roce, dodajući da je školska zgrada sagrađena 1953. godine doživjela određene modifikacije, međutim prostor je nedostatan.
Osnovna škola Vladimira Gortana u Žminju u šk. god. 2024./2025. ima upisano 313 učenika u 18 razrednih odjela, od čega 295 učenika u 16 razrednih odjela u matičnoj školi i 18 učenika u 2 razredna odjela u Područnoj školi Sutivanac. Novim rješenjem osigurat će se potreban školski prostor za rad škole sa 16 razrednih odjela u jednoj smjeni. Projektnim rješenjem predviđena je ukupna neto površina škole od 3.186 m2 s dvodijelnom školskom sportskom dvoranom neto površine 1.671 m2, odnosno sveukupna neto površina školskih prostora iznosi 4.857 m2.
"Smatram da je ovo jedan poseban dan za školu u Marčani i iznimno mi je zadovoljstvo doživjeti ovakvu jednu vijest! Ponosna sam da je Istarska županija kao naš osnivač uspjela to postići", rekla je Kaluđerović.
Osnovna škola Marčana u šk. god. 2024./2025. ima upisano 174 učenika u 13 razrednih odjela, od čega 125 učenika u 9 razrednih odjela u matičnoj školi i 49 učenika u 4 razredna odjela u Područnoj školi Loborika. Novim rješenjem osigurat će se potreban školski prostor za rad škole s 8 razrednih odjela u jednoj smjeni. Projektnim rješenjem predviđena je ukupna neto površina škole od 1.725 m2 s jednodijelnom školskom sportskom dvoranom neto površine 771 m2, odnosno sveukupna neto površina školskih prostora iznosi 2.496 m2.