Gradska knjižnica Pula

"Mali festival baštine": Teme značajne za kulturni, znanstveni i društveni život Istre

| Autor: Vanesa Begić
(Foto: Promo)

(Foto: Promo)


Novi program Gradske knjižnice i čitaonice Pula je "Mali festival baštine", koji će se održati od 30. rujna do 4. listopada.

Poznavanje kulturne baštine okuplja zajednice i gradi zajedničko razumijevanje mjesta u kojima živimo, poštovanje tradicijskih znanja i umijeća. S namjerom da jednom godišnje objedini teme, obljetnice i datume važne za očuvanje i razvijanje zavičajne kolektivne memorije, Gradska knjižnica i čitaonica Pula pokreće novu manifestaciju Mali festival baštine čije će se nulto izdanje održati od 30. rujna do 4. listopada te je ujedno dio Dana europske baštine, manifestacije koju organizira Ministarstvo kulture i medija RH.

Temelj Malog festivala baštine su teme značajne za kulturni, znanstveni i društveni život Istre, s posebnim naglaskom na djelovanje i rad značajnih osoba, umjetnička ostvarenja i druge specifičnosti kulturno-povijesnog naslijeđa.

- Početno, nulto izdanje Malog festivala baštine uključuje tri tematske skupine aktivnosti: kreativne radionice vezane uz književne obljetnice Zasuči rukave, programe vezane uz razvoj znanosti, inovacija i umjetnosti ISTRAži te programe promocije čakavskog narječja i usmene predaje Stare priče, nova publika.

Aktivnosti su osmišljene na način da uključe različite dobne i interesne skupine, stavljajući u središte zbivanja lokacije koje su i same dio baštine. Posebna pozornost usmjerena je na programe namijenjene djeci i mladima, ali i obiteljima u širem smislu riječi, navode iz knjižnice.

U ponedjeljak, 30. rujna u 11 sati u Čitaonici kluba umirovljenika je program "Istarska pjesnička baština: Črnja i Gervais u grafici", a voditelj je Igor Fabris (Art studio Pula), uz prijave na [email protected] ili 052/219-000. U 18 sati u Središnjoj knjižnici je "Mala škola glagoljice/kreativna radionica za djecu", voditeljica je Anita Jelenović Oplanić, uz prijave na [email protected] ili 052/300-405. Potom, u 19 sati također u Središnjoj knjižnici održat će se predavanje "Mitska bića u Istri", o čemu će govoriti Korado Korlević.

U utorak, 1. listopada, s početkom u 18 sati u Središnjoj knjižnici je predavanje dr. sc. Alke Starac "Što su otkrila arheološka istraživanja kod Gradske knjižnice i čitaonice u Puli?".

Zatim, u srijedu, 2. listopada u 11 sati u Središnjoj knjižnici slijede "Istarske narodne priče", koje predstavlja Valter Milovan Maer, u 18 sati ponovno "Mala škola glagoljice", uz istu voditeljicu i način prijave, a u 18 sati "Štorije z mora" glazbeno-pripovjedni performans koji predstavljaju Valter Milovan Maer i Vedran Grubić.

Jaro Zeman "Pula: izgubljeni zavičaj; Rad i život u carskoj i kraljevskoj ratnoj luci", naziv je programa predstavljanja knjige u suradnji s Istarskim ogrankom Društva hrvatskih književnika, a sudjeluju dr. sc. Boris Biletić, dr. sc. Bruno Dobrić i mr. sc. Milan Soklić.

Istovremeno je u Knjižnici Žminj predstavljanje knjige Branka Fučića "Majstori biblijskih svitaka" u suradnji s Katedrom Čakavskog sabora Žminj. Sudjeluju Josip Šiklić i dr. sc. Željko Bistrović.

Posljednjeg dana, u petak, 4. listopada u 17 sati je izložba "Od habsburških Brijuna do međuratnog Celja: priča obitelji Turk" otvorenje izložbe u suradnji s Osrednjom knjižnicom Celje, pola sata kasnije, također u Središnjoj knjižnici slijedi predavanje koje će održati dr. Andrej Rahten "Franjo Ferdinand i habsburški posjeti Brijunima" u suradnji s Osrednjom knjižnicom Celje. U 18 sati ponovno je na rasporedu "Mala škola glagoljice".

U jutarnjim satima tijekom toga tjedna na rasporedu su radionice

"Besida po besida... libar" za organizirane skupine djece vrtićke i školske dobi, kao i radionica "Di je ČA?", uz prijave na [email protected] ili 052/300-405.

Od 1. do 4. listopada od 10 do 12 u Čitaonici kluba umirovljenika je program "Pula moje mladosti", akcija prikupljanja sjećanja na staru Pulu, uz suradnicu Jasnu Orlić, te Pjesnici u izlogu - izložba radova polaznika kreativne radionice.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter