TERRA ISTRA 

Travanj je mjesec najintenzivnijih radova u povrtnjaku. Donosimo savjete za uzgoj vlastitog voća i povrća 

| Autor: Aldo Pokrajac
Ilustracija (Pexabay)

Ilustracija (Pexabay)


Travanj je najintenzivniji mjesec radova u povrtnjaku. U plastenicima provodi se priprema presadnica za izlazak na polje. Stoga se snižavaju temperature, a danju se i često provjetravaju kako bi se presadnice prilagodile uvjetima na otvorenom terenu.

Redovito se njeguje sijano i sađeno povrće iz ranijeg razdoblja, grašak, bob-mahunar, češnjak i luk. Može se vršiti i njihovo prihranjivanje. Potom, priprema se tlo za sjetvu i sadnju ljetnih kultura. Na otvorenom prostoru siju se cikla, mahuna, krastavci, lubenice, dinja, mrkva, peršin, rajčica, paprika, patlidžan, tikvice, brokula, rotkva, rotkvica, špinat, crni korijen, kupus, kelj, korabica, poriluk, salata. U drugom dijelu mjeseca, kada su toplije noći, na otvorenom iz presadnica sade se paprika, rajčica i patlidžan.

(Ilustracija Pixabay)(Ilustracija Pixabay)

Mnogi sanjaju o povrću iz svog vrtu, ali ih od toga odvrati pomisao na plijevljenje korova. Ima načina da se to maksimalno izbjegne ili svede na minimalnu mjeru, a da se ipak uzgoji vlastito povrće. Da vrt bude mjesto rekreacije, oslobađanja od stresa i zadovoljstva potrebna je samo crna vrtlarska folija.

Folija za povrće

Vlažnu i rahlu zemlju, trakama folije dimenzioniranih za širinu grede, polaže se u žaljenoj dužini. Razvuče se sa svih strana i rubovi zasipaju zemljom. Da folija ne bi bježala lakše ju je postavljati u paru. Stopalima se pridržavaju rubovi folije, a motikom iza sebe nabacuje zemlja na rubove folije. Nakon toga zemlja sa ugazi. Tako će folija biti učvršćena, a greda brzo gotova.

U tako pripremljene grede možete saditi sve vrste sadnica. Uz pomoć skalpela razrežu se rupe u foliji na mjestima gdje će se posaditi sadnice. Izrezane rupe u foliji služit će i za zalijevanje u vrućem ljetnom periodu, ali će folija štititi okolno tlo od isušivanja i naravno od korova. Prolaze između redova kad se pojavi korov lako ćete ostrugati motikom ili spriječiti nasipavanjem trave od košnje ili slamom. Bez puno plijevljenja uživajte u plodovima koje ste sami uzgojili.

Ilustracija (Pixabay)Ilustracija (Pixabay)

Kako bi se osiguralo dovoljno vlage u ljetnim mjesecima, sada je optimalno vrijeme za postavljanje sustava za navodnjavanje kap po kap što će olakšati proces proizvodnje i osigurati veće prinose. Ako se više gredica pokrije folijom, ispod nje se mogu postaviti cijevi za navodnjavanje kao po kap, a tom prigodom izrez za sadnju će se postaviti na mjestu gdje izlaze kapljice

Zaštita maslina

Travanj je mjesec u kojem masline počinju resati. Rezidbu treba završiti do kraja mjeseca i ukloniti sve odrezane grane iz maslinika. Ukoliko je potrebno, valja obaviti plitku obradu tla u svrhu uništavanja korova. Mogu se saditi kontejnerske sadnice ili one iz panja i one iz sadnice. Isto tako, može se obaviti i cijepljenje maslina, pri čemu je najpovoljnije razdoblje prelaska mjeseca iz punog prema mladom.

Vizualnim pregledom prati se novu zarazu paunovim okom te obaviti zaštitu ako je potrebno. Naime, zime su, kao i prethodna, sva vlažnije, a temperature veća što je preduvjet za stvaranja paunovog oka. Budući da je, posebno za velike maslinike, prskanje skupo, najprije treba ustanoviti postotak našem oku nevidljive infekcije.

To se može lako ustanoviti potapanjem listova masline u 5-postotnoj otopinu natrijeve lužine (NaOH). Kristale natrijeve lužine mogu se nabaviti u poljoprivrednim apotekama i kod kuće pripraviti otopinu. Jednu litru vode valja prokuhati u loncu i ohladiti na oko 60 stupnjeva Celzija. Potom lagano, uz miješanje drvenom kuhačom, pažljivo se dodaje 50 grama kristala natrijeve lužine. Zbog burne reakcije valja čuvati oči i ruke i koristiti rukavice od lateksa. Nakon hlađenja otopina je spremna za uporabu. Takva je lužina aktivna duže vremena, pa se može koristiti za više ponavljanja tijekom godine.

Sve sorte maslina nisu jednako podložne napadu. U našim uvjetima u Istri najosjetljivije su buža, istarska bjelica i oblica, dok je leccino puno otporniji. Iz tog razloga ispitivanje infekcije obavlja se po sortama. Uzima se uzorak od sto naoko zdravih listova s donje trećine više stabala u jednom masliniku. Listovi moraju biti stariji, to znači oni na donjem dijelu grančice. Potom se potapaju u lužinu te se nakon dvadeset minuta pristupa brojanju inficiranih listova.

Na inficiranim, bolesnim listovima pojaviti će se crne pjege. Prag štetnosti je pet inficiranih listova pa tada treba krenuti u zaštitu. Sve se to ponavlja i na drugim lokacijama maslinika jer bolest nije jednako prisutna na svim lokalitetima. Uzorke dakle moramo uzimati posebno po sortama i po lokacijama. Ako je prisutna veća zaraza najbolje je upotrijebiti sistemične pripravke. U suprotnom masline će se preventivno tretirati kontaktno nakon rezidbe, što će pripomoći i sprečavanju pojava infekcije.

Pupanje loza

U vinogradu rezidbu i vezivanje loze valja privesti kraju. Početkom travnja i dolaskom toplijeg vremena vinova loza započinje s rastom i razvojem iz pupova. Porast ovisi o klimatskim prilikama, sorti i podlozi, ali i o samom položaju vinograda. Početkom vegetacije preporuča se obratiti pažnju na neke važnije bolesti i štetnike.

Ilustracija (Pixabay)Ilustracija (Pixabay)

Crna pjegavost je najopasnija bolest u fazi početka vegetacije. Ako se pojavi ona iz godine u godinu polako razara drvo te smanjuje prinose sve dok ne izazove propadanja trsova. Simptomi crne pjegavosti lako se mogu uočiti na rozgvi u vrijeme rezidbe. Kora bude srebrnaste ili bijele boje s karakterističnim ranama na prva dva do tri razmaka između članaka na kojima će izbiti pupovi. Pupovi na zaraženoj rozgvi kasnije kreću ili kržljaju s karakterističnim oštećenjima u obliku uzdužnih pukotina. U slučaju pojave crne pjegavosti za prvu fazu vunastog pupa, dugog do dva centimetra preporučuje se tretiranje bakrenim pripravcima.

Praćenje vinove pipe

Pepelnica vinove loze prezimi u pupovima, na kori i otpalom lišću. Prve zaraze mladica se obično ne primijete, ali se po tamnosmeđim mrljama može prepoznati zaražena rozgva iz prethodne vegetacije. Preporuka je pepelnicu suzbijati preventivno, odmah od faze bubrenja pupoljaka. Ako se na tretira pepelnica se u kasnijoj fazi razvije u obliku pepeljaste površinske prevlake na listovima, bobicama i mladicama. Gljiva brzo preraste kožicu bobe, koja otvrdne, prestane rasti, pukne, tako da se vide sjemenke. Tako zaražene bobice do berbe napadaju truležnice.

U fazi pupanja valja pratiti i pojavu vinove pipe, narodno poznate kao kusi ili ladruni. Ako se pojavi u vinogradu vinova pipa može prouzročiti velike štete. U velikim vinogradima kemijsko tretiranje čokota na početku pojave pipa vrši se s preparatima na bazi diazinona ili klorpirifos-etila. Kod duge i razvučene pojave pipa treba tretiranje ponoviti nakon 10 do 14 dana.

Mali i ekološki vinogradari posegnut će starim metodama odvlačenja vinove pipe bojenjem gašenim vapnom ili njihovim prikupljanjem. Prikupljanje se može vršiti danju ispod gruda oko čokota, koje su njihovo leglo. Međutim, učinkovitije je uz pomoću lampi noću, kada se penju čokotima prema mladim pupovima.

U podrumu je travanj krajnji rok za obavljanje drugog pretakanja vina kako bi se odvojilo od drugog taloga koji se na dnu posude stvorio za vrijeme mirovanja od prvoga pretoka u studenome. Redovito treba kontrolirati kakvoću vina te održavati higijenu podruma.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter