"MOREmo brinuti o MORU"

Učenici Srednje škole Mate Blažine održali edukaciju na temu brige o moru

| Autor: Branko Biočić
(Snimio Branko Biočić)

(Snimio Branko Biočić)


Na labinskoj tržnici i u ribarnici danas ujutro održana je posljednja aktivnost gradskog projekta "MOREmo brinuti o MORU" i to kroz edukaciju prodavatelja i posjetitelja u organizaciji udruge Pet plus. Alen Šišinački predstavljao je udrugu 5 Plus i njihov projekt "Labin bez plastike" koji je nositelj završnice projekta Moramo brinuti o moru.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

-Radili smo na osvješćivanju ljudi o brizi o onečišćenju kroz jednokratnu ambalažu i plastiku i nekako smo spojili ova dva projekta. Ivana Marić i prof. Ana Paliska su fascinantnim entuzijazmom okupile ovu djecu na edukaciji i da naprave ovu izložbu a sada će proći i edukaciju s prodavačima na tržnici da im iz svoje perspektive ukažu na to koliko je bitno ne koristiti jednokratnu ambalažu koja završava svugdje pa i u moru, ribi i svemu onome što jedemo i pijemo, rekao je Šišinački te istaknuo s projektom Labin bez plastike koji je jedinstven u Istri pa se nada da će svi više nositi platnene torbe i čuturice umjesto plastičnih vrećica i boca. Posebnost ove edukacije bila je u tome što su je   proveli učenici Srednje škole Mate Blažine Labin koji su se proteklog tjedna upoznali s projektom te kroz iskustva ronioca upoznali sa stanjem mora, morskim otpadom te utjecajem jednokratne plastike na bioraznolikost mora i čovjeka. Gimnazijalka iz Srednje Škole "M. Blažina" Frančeska Licul je bila zadužena za medijski dio.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

- Pisali smo pjesme, postavljali smo pitanja a na samom početku sudjelovali smo u radionicama koje je vodila Ivana Marić i koje su nas poticale na osviještenost o zagađenosti na Labinštini, da dalje educiramo ljude da smanjimo plastiku i kako živjeti u blizini mora što za mene znači bogatstvo, rekla je Fračeska a njezina kolegica iz 3.O razreda labinske Gimnazije Kristijana Licul dodala:

-Mi smo mali grad, s obzirom da smo u blizini mora smatram da se moramo puno više angažirat jer je to ono što nas predstavlja, rekla je kratko Kristijana. Ivana Marić, koja radi kao volonter u Društvu podvodnih aktivnosti Rabac, rekla je:

-Radim u Dječjem vrtiću ali sam ovdje educirala srednjoškolce. Govorila sam i o opremi i ronilačkim aktivnostima te o akciji zbrinjavanja otpada a posebno plastike. Samo na zadnjoj eko akciji prikupili smo gotovo pet tona otpada, što se tiče edukacije u školi djeca su bila odlična, bili su jako zainteresirani, sudjelovali su i prihvatili su sve fantastično, rekla je Marić. Projekt Grada Labina "MOREmo brinuti o MORU!", vrijednosti 44.438,25 eura, sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter