važna obljetnica

FOTO/U PAZINU OBILJEŽEN DAN ISTARSKE ŽUPANIJE Ćakić Kuhar: "Te 1943. Istarski je sabor Pazinskim odlukama označio budućnost Istre te odredio putokaz razvoja i napretka

| Autor: Hina


Svečanom sjednicom Županijske skupštine i polaganjem vijenaca na spomeniku u parku Narodnog ustanka u Pazinu je u subotu obilježen dan Istarske županije i 78. obljetnica donošenja povijesnih Pazinskih odluka o izdvajanju Istre iz Kraljevine Italije i njenom sjedinjenju s domovinom Hrvatskom.

Ustvrdivši kako je te 1943. Istarski sabor Pazinskim odlukama označio budućnost Istre te odredio putokaz razvoja i napretka, predsjednica Županijske skupštine Istarske županije Sandra Ćakić Kuhar rekla je da je NOB bila borba uzvišenih ideala - otpora prema diskriminaciji, govoru mržnje i nasilju.

Bila je to borba koja je uz mnogobrojne izgubljene živote, uspostavila temelje današnje Istre i to ne smije nikada biti zaboravljeno, istaknula je. 

"Izgubimo li naš regionalni identitet i naše posebnosti, izgubit ćemo dio sebe i obezvrijediti borbu naših borkinja i boraca, kao i naših branitelja. I zato moramo nastaviti poštivati, štititi i promovirati vrijednosti antifašizma, multikulturalnosti, multietničnosti, višejezičnosti i suživota", poručila je Ćakić Kuhar.

Istarski župan Boris Miletić istaknuo je kako je "Istra preneražena i najoštrije osuđuje" svaki vandalski čin kojim pojedinci pokušavaju obezvrijediti antifašističke vrijednosti ovih prostora.

"Sramotni fašistički simboli ili uništavanje bisti naših heroja, u Istri nikad, ali baš nikad neće imati mjesto. Jer Istra stoji ponosno uzdignute glave i s punim pravom se dići svojom otvorenošću, miroljubivošću, progresivnošću", naglasio je Miletić dodavši kako se "Istra posebno srami što u našoj državi nema hrabrosti i odlučnosti obračunati se s avetima prošlosti".

"Pritom mislim na konačno kazneno sankcioniranje ustaškog pozdrava. Još prije četiri godine istarski su saborski zastupnici uputili takav prijedlog, a koji je i dan danas mrtvo slovo na papiru. Isto tako, već četiri godine živimo sa žilet žicom koju je Republika Slovenija postavila uz državnu granicu s Republikom Hrvatskom. U srcu Europe, žilet žica! Sramota! Zar su se za to borili i živote dali naši borci ili naši branitelji?", upitao je Miletić.

On se u svom govoru posebno osvrnuo na budućnost, kreativnu industriju, mlade i obrazovanje, digitalizaciju i nove tehnologije, zelenu transformaciju energetiku i zaštitu okoliša te posebno zaštitu prostora od bespravne gradnje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter