Gradska štorija Vanese Begić

Mjesne zajednice, maškare, protesti protiv zdravstvene stanice...

(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Kako jedna tema navodi na drugu, jedna vijest iz arhive otvara brojne druge, a čitanjem i analiziranjem starijih članaka iz novina, vidimo da je sve i dalje nekako uzročno-posljedično povezano. Peto je godišnje doba. Karneval. Nema gdje se ne održava izbor najljepše maškare, defile, šareni autobusi, defile malih skupina po Areni i na drugim raznim lokacijama.

Uz to, svaka vrtićka skupina i škola, razred, imaju svoje interne maskenbale, a tijekom cijele veljače na satovima likovnog i ne samo izrađuju se maske. Neki su učitelji/učiteljice razredne nastave vrlo ambiciozno pristupili svemu tome, pa nerijetko i roditelji sami priređuju kostime i maske, i to dostojne i puno većih slavlja, veselo, razigrano.

Nekada, u nešto malo davnijoj pulskoj prošlosti (iako je pojam koliko je nešto davno bilo prilično relativan), veseli su se maskenbali održavali po tadašnjim mjesnim zajednicama, posebice tijekom osamdesetih godina prošloga stoljeća. Nije bilo baš školskih i vrtićkih maskenbala, barem ne u tolikoj mjeri, mjesne su zajednice bile na neki način i glavno mjesto za vanškolske aktivnosti i programe.

Koliko se, organizirano, sa školama, tu filmova pogledalo, od »Izgubljene olovke«, »Bitke na Neretvi« na dalje. U ponekim su se prostorima održavale i školske čajanke, a čajanke su bile sasvim posebna događanja za osnovnoškolce, kada su se druženja više cijenila. Uživo. Ne virtualno.

Puno se toga dešavalo u mjesnim zajednicama, starije će se generacije sjećati brojnih primjera raznih manifestacija.

Tijekom svog ne tako davnog predavanja pulski povjesničar Igor Duda prisjetio se povijesti mjesnih zajednica, a time se bavio u brojnim svojim istraživanjima, pa i knjigama.

Saznali smo tako da je Pula sedamdesetih godina i u osamdesetim imala čak 43 mjesne zajednice, a mnoge od njih imale su i prostore za ples, za mlade, ali i ne samo.

Kao kuriozitet, što se mjesnih zajednica tiče, naveo je Duda da, iako su tri susjedne mjesne zajednice prihvatile izgradnju zdravstvene stanice na Verudi u Puli i financiranje njezine izgradnje samodoprinosom, neki stanari obližnje zgrade bili su oštro protiv te lokacije te čak su povlačili »veze« da do toga ne dođe.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter