iskorištavanje

Nema više 9 mjeseci prijave, pa 3 mjeseca HZZ-a: Ukida se mjera "Stalni sezonac"

| Autor: Glas Istre
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Pripreme za turističku sezonu uvelike traju. Traže se radnici. Kakva je ponuda i potražnja sezonskih poslova - o tome su u Studiju 4 razgovarali sa zamjenicom ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Ivanom Mehle.

Posla ima, no nema radnika. Postavlja se pitanje kakva će biti sezona.

- Nadam se dobra kao i lani, što se tiče radne snage za sezonu, pripreme su već krenule. Siječanj je mjesec kada imamo najviše objavljenih oglasa kojima se traže radnici za zapošljavanje na sezoni, to pokazuje da se poslodavci za nju vrlo ozbiljno pripremaju, rekla je Ivana Mehle, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Navodi da je 2022. u šest mjeseci bilo traženo 30 tisuća radnika za sezonu, a prošle godine smo imali svega 21 tisuću - trećina manje. Objasnila je i zašto je tome tako:

- 2022. se olabavio Zakon o strancima i poslodavci su na jednostavniji način mogli doći do radnika iz trećih zemalja pa se to reflektiralo na broj traženih radnika unutar Hrvatske, dodaje Mehle.

Ispričala je i odakle stiže najveći broj sezonskih radnika:

- Najviše je radnika iz trećih zemalja, dakle sve što nije EU i Hrvatska, tradicionalno dolaze i iz Hercegovine, Bosne, Crne Gore, Makedonije. Jezik nas ipak povezuje i olakšava rad. Puno je radnika i iz Nepala, Indije, Bangladeša, Filipina i vjerujem da će toga biti i u budućnosti, pojašnjava Mehle.

Mehle je pojasnila koliko se sezonaca vrati svake sljedeće sezone.

- Sezonci su se uključivali u mjeru aktivne politike zapošljavanja Stalni sezonac. Primijetili smo da je trend bio takav da su radnici gotovo cijelu godinu iskorištavali pravo na rad kod poslodavca, onih devet mjeseci, a tri mjeseca su bili na evidenciji zavoda, zaključuje Mehle.

Objašnjava kako se mjera stalni sezonac od ove godine ukida. "Ukidanje same mjere smo kompenzirali s mogućnosti da se iste osobe kod istih poslodavaca zaposle kroz drugu mjeru aktivne politike zapošljavanja, a to je potpora za zapošljavanje jer bez promjene određenih uvjeta, u toj mjeri, te osobe bi došle u evidenciju zavoda bez mogućnosti korištenja produženog mirovinskog osiguranja u periodu dok ne rade".

Cijeli prilog pogledajte ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter