pozitivni trendovi

Turizam ruši rekorde: EU raste, a Hrvatska već broji 150.000 zaposlenih u sektoru

| Autor: Alenka Juričić Bukarica
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Sektor putovanja i turizma Europske unije (EU) do 2035. nastavit će s rastom te će stvoriti 4,5 milijuna novih radnih mjesta, čime će ih biti ukupno više od 30 milijuna. Samo ove godine se na razini Unije očekuje rast zaposlenosti na gotovo 26 milijuna radnih mjesta, čime bi u toj industriji bilo 12 posto svih europskih radnih mjesta.

Projekcija je to koju je objavilo Svjetsko vijeće za putovanja i turizam (WTTC), a prema kojem će, paralelno s rastom potrebnih radnika, u Europi porasti i doprinos putovanja i turizma u BDP-u EU-a, i to na gotovo 2,3 bilijuna eura, uz porast njegovog ekonomskog udjela na gotovo 11 posto u idućih deset godina. Stopom godišnjeg rasta, turizam bi prema ovim projekcijama trebao nadmašiti rast cjelokupnog gospodarstva EU-a.

Ukidanje kvota

U Hrvatskoj je lani u kolovozu prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane broj zaposlenih rastao za 3,5 posto, na nekih 115.000 ljudi. S time da se procjenjuje kako turizam u širem smislu zapošljava oko 150.000 radnika.

Koliki je doprinos turizma zapošljavanju, lijepo pokazuju podaci posljednjih desetak godina. Naime, kategorija pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane je 2015. brojila oko 60.000 radnika, da bi do 2019. taj broj narastao na oko 95.000 radnika, a u pandemiji je opet broj zaposlenih u turizmu pao na nekih sedamdesetak tisuća. Od pandemijske 2020. do danas se bilježi rast koji je u međuvremenu potaknut i ukidanjem kvota za strane radnike.

Sve je veći broj stranaca koji rade u domaćem turizmu, što je vidljivo i po broju izdanih radnih dozvola za rad stranaca, a kojih je lani u turizmu bilo oko 56.000, pri čemu se oko 15.000 radnih dozvola odnosi na sezonce u turizmu. Prema nekim procjenama Hrvatska bi do 2030. ukupno mogla trebati oko pola milijuna stranih radnika, od čega se dobar dio odnosi i na turistički sektor.

Komentirajući koliko će u narednim godinama rasti potreba za radnicima u turizmu i gdje je tom rastu kraj, Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH), podsjetio je kako je Hrvatska donijela Strategiju održivog razvoja turizma do 2030. koja pretpostavlja da se neće ići u betonizaciju obale. Reći će da ima još prostora za gradnju hotela, ali kako bi prije nove gradnje trebalo dići kvalitetu postojećima.

Cijeli članak dostupan je na portal Pogled.hr.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter