PRIJE 40 GODINA UBIJEN LEGENDARNI GLAZBENIK

ZAHVALJUJUĆI SVOM TRUDU I SPOSOBNOSTI DA OSJETI DA JE DOŠLO VRIJEME ZA NEŠTO NOVO: Od običnog dripca s ulice John Lennon postao je veći od života

Četrdeset godina kasnije, Lennonov duh je živ, prije svega kroz njegove pjesme. Nakon smrti njemu u čast podignuti su spomenici i izrađene skulpture, a po njemu je nazvana i zračna luka u rodnom mu Liverpoolu. Lennon nije bio samo jak kao kreativac, nego je bio i posebna ličnost kao i mnogi koji su ostavili traga u povijesti popularne kulture

| Autor: Mladen RADIĆ
lennonEPA

lennonEPA


New York, 8. prosinca 1980. John Lennon koji je skoro dva mjeseca prije napunio 40 godina (rođen je 9. listopada 1940. u engleskom Liverpoolu) naći će se na putu psihopatu Marku Davidu Chapmanu koji će u njega ispaliti pet metaka.

Lennon, je u povijest ušao kao gitarist, pjevač, tekstopisac i skladatelj u možda i najznačajnijoj rock grupi svih vremena - The Beatles od čijeg utjecaja mnogi kasnije nisu ni pokušavali pobjeći. Šezdesetih godina prošlog stoljeća uz Rolling Stonese, Animalse i druge bendove predvodili su tzv. britansku invaziju, žestoki glazbeni odgovor na rock 'n' roll vibre koje su desetak godina prije počele dolaziti iz SAD-a. U Ujedinjenom kraljevstvu, ali i u cijelom svijetu, mlađa generacija bila je oduševljena i fascinirana glazbom i imidžem Elvisa Presleyja kojeg će prozvati kraljem rock 'n' rolla. Lennon će snage ujediniti s Paulom McCartneyjem i njihova će glazbena suradnja u Beatlesima biti jedna od najplodnijih i najuspješnijih u povijesti. Bend koji će, pomalo prigodno sudbinski, biti osnovan 1960. i rasformiran 1970., zahvaljujući Lennonu, McCartneyju, Georgeu Harrisonu i Ringu Starru (to im je bila najpoznatija postava) ostaviti dubok otisak na glazbenu scenu. U toj kreativnoj navali, Lennon će iznjedriti klasike kao što su "Help", "Strawberry fields forever", "Come together", "All you need is love", "Across the universe" i dr.

Prva mjesta top lista kao da su bila rezervirana za singlove Beatlesa, a njihove je nastupe pratila upravo neviđena histerija. Činilo se da je svijet njihov. I bio je, barem neko vrijeme. Njihove nastupe u TV showu Eda Sullivana gledalo je svaki put sedamdesetak milijuna Amerikanaca, a nastup na Shea Stadiumu u New Yorku prvi je veliki nastup na stadionu nekog benda. U svojim albumima Beatlesi su i eksperimentirali, pokušali unositi nešto novo što su i kritika i publika znali cijeniti. Činilo se da ih ništa ne može srušiti s trona. Osim možda, njih samih.

Krajem 1960-ih Beatlesi su počeli pucati pod teretom slave i sve gorih međusobnih odnosa. Još dok je grupa formalno postojala Lennon će sa svojom djevojkom pa onda i suprugom Yoko Ono u jeku svoje ovisnosti o heroinu objaviti tri albuma eksperimentalne glazbe koje će kritika sasjeći. U srpnju 1969. objavit će svoju protestnu antiratnu odu "Give peace a chance", a nekih osam mjeseci kasnije pjesma "Instant Karma!" natjecat će se za osvajanje vrhova ljestvica upravo s Beatlesima i pjesmom "Let it be" koju je napisao McCartney (iako su potpisani obojica).

Nakon razlaza velike četvorke Lennon će 1971. snimiti jednu od najpoznatijih antiratnih himni "Imagine" koju će pratiti istoimeni album. Pjesma koja će se mnogima urezati u srce stihovima poput "Možeš reći da sam sanjar, ali nisam jedini" i u kojoj će taj sanjar pokušati djelovati na one koji slušaju da zamisle svijet u kojem ljudi žive u miru, bez država, raja i pakla, ratova, pohlepe i gladi. Dok su sve te poruke još nekako mogle proći u svijetu koji je bio razdiran ratovima od kojih je najviše odjeka imao onaj u Vijetnamu, stih u kojem Lennon pokušava zamisliti svijet bez religija znao je biti cenzuriran, a i danas cjelokupna poruka pjesme mnogima ne sjeda dobro, na zapadu i na istoku. U Pakistanu je, navodno, prije tri godine, pjesma skinuta s repertoara jednog zbora jer "promiče ateizam". Od svih fanatika Lennon je najteže pao baš onim vjerskim. Još 1966., u vrijeme najveće slave liverpulske četvorke Lennon je izjavio će "kršćanstvo ubrzo nestati" i kao da to nije bilo dovoljno pojačao je komentarom da su Beatlesi "popularniji od Isusa". "Samo ne znam tko će prvo nestati – rock 'n' roll ili kršćanstvo", dodao je samouvjereno i ostavio Britance hladnima. Zato su neki pobožni Amerikanci reagirali spaljivanjem ploča Beatlesa. Lomljenje ploča kao što su desetak godina ranije učinili s Elvisovim vinilkama izgleda da je već bilo passe. Trebalo je nešto spektakularnije.

S jedne strane Lennon se etablirao kao politički aktivist što je za svog života pokazao kroz pjesme ali i kroz svoje postupke, zbog čega ga je FBI stavio pod nadzor, a američki predsjednik Richard Nixon bojao se da bi Lennonova podrška Georgeu McGovernu iz Demokratske stranke mogla ugroziti njegov reizbor na mjesto predsjednika 1972. Zato je Lennonu prijetila deportacija, no srećom po Nixona, demokrati su imali dovoljno kostura u ormaru da se sami zakopaju na izborima. I onda će dvije godine kasnije Nixon odstupiti zbog afere Watergate. Nije li život zanimljiv?

Zanimljiva je i Lennonova uloga u antiratnoj satiri "Kako sam dobio rat" iz 1967. u kojem Lennon dovoljno prepoznatljiv, ali i taman toliko upadljiv da njegova pojava ne skreće pažnju gledatelja s priče.

Samo nekoliko mjeseci nakon albuma i singla "Imagine" objavit će Lennon još jednu antiratnu himnu pripremljenu upravo za božićne blagdane nazvanu "Happy Xmas (War Is Over)". Do 1975. nastavit će aktivno objavljivati albume, nakon čega će uzeti pauzu. Vratit će se na scenu 1980. albumom "Double fantasy" koji će biti objavljen tri tjedna prije no što će u Lennona biti ispaljeni smrtonosni hici. U prvoj pjesmi na albumu "(Just like) Starting over" posvećenoj Yoko konstatirat će kako vrijeme prolazi i kako se njih dvoje opet zaljubljuju (imao je Lennon i jednu ljubavnu afericu sredinom sedamdesetih) te je vrijeme da krenu ispočetka. Kao da to nije bilo dovoljno, tragedija pomiješana s ironijom je i tu umiješala svoje prste pa album završava pjesmom u kojoj se u naslovu kaže da su "teška vremena završena". "Double fantasy" trebao je biti novi početak.

Mark David Chapman za kojeg su psihijatri rekli da je bio na rubu psihoze nije se pokušao braniti ludilom nego je priznao krivnju zbog čega i danas čami u zatvoru. Htio je, izgleda, biti po nečemu poznat, doći u središte pažnje. Samo četiri mjeseca kasnije zbog sličnih razloga hici će biti ispaljeni na predsjednika SAD-a Ronalda Reagana koji neće podlijeći ozlijedama. Lennon, koji je te večeri bio u šetnji sa suprugom, uspio je tek prozboriti da je pogođen.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter