U povodu večerašnjeg velikog koncerta pulske grupe Musicittà, koja će zajedno s gostima u 21 sat nastupiti na Portarati, razgovarali smo s osnivačicom banda, flautisticom Samantom Stell te gitaristom Damirom Vukeljom Dadom koji je u bandu od samog početka i koji kao autor potpisuje većinu skladbi.
Autorska glazba
Da podsjetimo, prije sedam godina, Samanta Stell, renomirana pulska flautistica okupila je grupu glazbenika s različitim afinitetima i glazbenim iskustvima u band pod nazivom Musicittà i to prvenstveno s idejom da publiku vrati već zaboravljenoj, živoj glazbi za ples. S vremenom članovi ovog banda posvetili su se autorskoj glazbi čije je osnovno obilježje da su tekstovi pjesama pisani istrovenetskim dijalektom, nadasve u "puležanskoj" inačici. Naravno, valja primijetiti da se s glazbene strane radi o pop glazbi, ali s intrigantnim harmonijskim rješenjima te melodijskim linijama u kojima se prepoznaju utjecaji soft jazza, bluesa, funka…
- Vaš koncert naslovljen je "Note in dialeto". Možete li nam reći nešto o repertoaru te o samom njegovom nazivu?
- Vukelja: Na koncertu ćemo izvoditi autorske skladbe s našeg prvog CD-a "Mi me insogno", te nekoliko potpuno novih kompozicija koje će se naći na našem novom CD-u a čije objavljivanje planiramo na jesen. Naravno, riječ je o pjesmama pisanim istrovenetskim dijalektom, a upravo je istroveneto nit vodilja ovoga programa. Sam naziv koncerta "Note in dialeto" ima dvostruko značenje: "note" kao noć (tal. notte, ali note na istrovenetskom) to jest dio dana koji će biti ispunjen dijalektom, te istodobno note kao način zapisivanja i izražavanja glazbe. Htjeli bismo se zahvaliti i našem glavnom tekstopiscu te lingvističkom savjetniku Silviju Forzi koji je uz Samantu Stell predlagatelj naslova ovog koncerta.
Gosti koncerta
- Na koncertu će vam se pridružiti i različiti gosti. Na plakatu nalazimo imena Stefana Heringa te Andrea Scarcie, obojica pjevači iz Trsta. Andrea Scarcia pobjednik je festivala pjesama na istrovenetskom dijalektu "Dimela cantando" 2017., vi ste pobijedili lani, a Stefano Hering je dobitnik ovogodišnjeg izdanja festivala. Radi li s o svojevrsnom "best of" odabiru festivala?
- Stell: Željeli smo uz naš band okupiti još glazbenika koji se bave autorskom glazbom s tekstovima na istrovenetu. Navedene goste upoznali smo upravo u sklopu glazbenog festivala "Dimela cantando", kojeg organizira Talijanska unija. Međutim, kako koncert koji je pred nama nije festivalskog tipa, već koncert benda koji ima jasno profilirani stilski izričaj, prioritet je bio pozvati na suradnju autore čiji je glazbeni senzibilitet blizak našem. Naravno, u pitanju je s jedne strane bila i naša financijska limitiranost, te s druge strane volja sudionika da doprinesu ovakvom događaju.
- Vaše sudjelovanje na festivalu "Dimela cantando" je umnogome odredilo i smjer vašeg djelovanja. Kakvo je vaše viđenje ovog festivala?
- Vukelja: Ako preslušate pjesme s dosadašnjih izdanja festivala, lako je primijetiti da u glazbenom smislu festival nudi sve veću kvalitetu pjesama, a ove godine je i produkcijski dosegao zavidnu razinu. Naime, dok se do sada pjevalo uz matrice, ovogodišnja produkcija ponudila je sviranje uživo uz festivalski band sastavljen od izvrsnih riječkih profesionalaca pod vodstvom Aleksandra Valenčića. Mi, kao zagovornici "žive" glazbe ovo smo prihvatili s oduševljenjem, i naša četveročlana festivalska postava se rado "svirački" uklopila u festivalski orkestar. Šteta da se nakon završetka festivala nedovoljno radi na promociji njegovih skladbi koje se, unatoč kvaliteti, rijetko vrte u eteru. A i onda kada se to dešava, to biva u sklopu manjinskih redakcija ili sličnih programskih okvira, što je zaista šteta. Htio bih reći da, premda ovaj festival naravno snažno obilježava prisustvo talijanske zajednice u kulturnom, ali i političkom kontekstu, svojom glazbenom kvalitetom nadilazi mnoge slične događaje. U konačnici, ni mi kao band niti ja kao autor, a Hrvat sam, sigurno nismo tamo radi političkog konteksta, već radi kulturološkog doprinosa našoj multikulturalnoj Istri, te naravno prvenstveno radi glazbe.
- Na festivalu ste "pronašli" još jednog suradnika i gosta?
- Stell: Naš gost i pojačanje sa sviračke strane će biti i udaraljkaš, Riječanin Vanja Vitezić, koji je bio član pratećeg orkestra na festivalu. Kako naš gitarist, skladatelj i aranžer Dado ima sklonosti k latin rocku i funku i oduvijek u bandu želi udaraljkaša, no već je teško organizirati probe i nastupe za našu šesteročlanu postavu, ovaj koncert se pokazao izvanrednom prilikom upotpunjavanja naše ritam sekcije ovako vrsnim perkusionistom.
Glazbene suradnje
- Dakle, volite glazbene suradnje...
- Vukelja: Da, dapače, oduvijek smo zvali goste, ovisno o prigodi, pa nam je tako na našem "Latino koncertu" iz 2015. godine gostovao pulski jazz gitarista Boro Lukić, na promociji prvog CD-a kao goste imali smo kompletnu bras sekciju predvođenu saksofonistom Lukom Vrbancem s kojim smo surađivali i na još nekim koncertima, a umjesto pratećih vokala gost nam je bilo zbor Carillion, predvođen Irenom Vladisavljević koja je i sama nekoliko godina bila članica banda. Na prošlogodišnjem koncertu pod nazivom "Sei ani insieme" ("Šest godina zajedno") gosti su nam bili i neki bivši članovi banda poput bubnjara Sebastiana Stella, te basista Sandra Peročevića, a od pjevačica Vesna Nežić-Ružić te izvrsna vokalistica Morin Hukić koja je gostovala i na našem prvom CD-u. Kad smo već kod CD-a, na našem novom će se kao gost naći već spomenuti Trieštin Stefano Hering u mambo-rap skladbi "Voio una vita" koja je već snimljena, a koju ćete večeras čuti.
- S Heringom ostvarujete suradnju i u nekim drugim projektima?
- Stell: U sastavu grupe Musicittà kao matičnog banda, djeluje i svojevrsna sekcija banda pod nazivom MusiCity u kojoj sviramo "klupsku glazbu" od bluesa, preko funka do soft jazza pod sloganom "old tunes in new groove". U početku su to bila dva benda kojima smo poveznica bili nas dvoje, no s vremenom i promjenama MusiCity je postao "podgrupa" glavnog projekta, grupe Musicittà. Stefano, koji uglavnom izvodi pjesme bliže senzibilitetu onoga što nazivamo "talijanskom canzonom", kao izvrstan vokalist, lakoćom se prebacuje iz žanra u žanr, a i njegovi osobni glazbeni afiniteti podudarili su se s našima, tako da smo s njim već odsvirali nekoliko koncerta i gigova s ovim repertoarom.
- Spominjete promjene u sastavu grupe, koje su se poklapale s vašim strateškim pomacima u odabiru repertoara. Tko će nastupiti večeras?
- Vukelja: U ovoj našoj sredini nije lako održavati band na visokoj glazbenoj razini s dovoljnim brojem proba te poželjnom količinom nastupa. Ponekad članovi banda nisu bili spremni na određena prilagođavanja ili pak band nije bio u mogućnosti odgovoriti na sve financijske potrebe članova. Mi jesmo band koji djeluje po osnovama komercijalnih uzusa, no šestoro nas je u bandu, nemamo pokrovitelja i nitko nas ne financira, a daljnjim opredjeljenjem za glazbu na istrovenetskom dodatno smo si smanjili broj potencijalne publike. To je tako jer i dalje zahtijevamo i nudimo profesionalizam koji ponekad nije adekvatno financijski nagrađen. S druge strane, neki članovi banda su odustajali i zbog obiteljskih razloga, preseljenja i slično. Dakle, iz različitih razloga kroz band je prošlo pet basista, tri klavijaturista i tri bubnjara. Nekako s ovom zadnjom postavom smo i najsretniji i u glazbenom smislu najkompatibilniji. Tako će Musicittà na ovom koncertu nastupiti u postavi sastavljenoj od "veterana" banda koji svih sedam godina djeluju skupa: Samanta Stell (flauta, puhački sintetizator, prateći vokali), Damir Vukelja (gitare) i Roberta Goldin (glavni vokal). Ostatak banda ćemo predstaviti po "kronološkom redu": dakle "nove" članove Musicittà, s trogodišnjim stažom u bandu predvodi Vedran Vojnić (bubnjevi, udaraljke, prateći vokal); tu je i naš mladi "Bujesin" koji je u bandu dvije godine, Andrea Rojnić (klavijature, lead vokal, prateći vokali), i na kraju zadnje pridošli član banda koji će na jesen imati punu godinu staža: Maurizio Di Capua (bas gitara, prateći vokali).