Objavljena "nova" pjesma Beatlesa

"Now and Then": Između mita i istine - priča o slavi i skladbama koje nisu postojale

| Autor: Mladen Radić
The Beatles (Foto: Universal Music)

The Beatles (Foto: Universal Music)


Početkom mjeseca fanovi jednog od najvećih (neki će reći i najvećeg) benda svih vremena, Beatlesa, dočekali su objavljivanje nove pjesme "Now and Then" koju prati video u režiji Petera Jacskona. Ovo »nove« ipak bi trebalo prihvatiti oprezno jer se radi o skladbi koju je John Lennon napisao još krajem 1970-ih te ju na kazetofonu snimio svirajući klavir, a još uvijek živi članovi benda Ringo Starr i Paul McCartney sada su je dopunili. George Harrison koji je preminuo 2001. godine, mrzio je pjesmu zbog njene slabe kvalitete, iako su sredinom 1990-ih on, McCartney i Starr radili na kompilaciji "Anthology" koja je uključivala dvije do tada neobjavljene pjesme "Free as a bird" i "Real love" koje su također patile zbog određenih tehničkih smetnji.

Mit i urbana legenda

Činilo se tada da je njihovim objavljivanjem stavljena točka na I, te da je iz pjesmarice Beatlesa iscijeđeno sve što se iscijediti dalo - od studijskih do živih snimaka i bootlega, no izgleda da ipak nije tako.

"Now and Then" u međuvremenu je postigla veliki uspjeh, popevši se na vrh top lista što nije uspjelo "Free as a bird" i "Real love" vrativši Beatlese na prvo mjesto ljestvice singlova nakon 54 godine.

Beatlesi su bili i ostali nevjerojatno utjecajan bend što se može vidjeti po brojnim bendovima koji su se njima inspirirali. Bend je formiran 1960. da bi se raspao deset godina kasnije, no glad i žeđ za njihovim pjesmama nisu splasnule. Njihovi albumi nastavili su se prodavati, a kada nije bilo novih pjesama, trebalo ih je izmisliti, makar kao šalu, no nemaju svi jednak smisao za humor. Među navodnim pjesmama koje su Beatlesi snimili ali nisu nikad objavili nalaze se naslovi "Colliding Circles", "Left Is Right (And Right Is Wrong)", "Pink Litmus Paper Shirt" i "Deckchair". Iako su mnogi htjeli vjerovati da se radi o pravim pjesmama slavne četvorke ispalo je da su one tek izmišljotine koje je netko preozbiljno shvatio. Kako piše na snopes.com, stranici koja već desetljećima istražuje neprovjerene vijesti i urbane legende, davne 1971. godine, pisac-humorist Martin Lewis, kasnije pomoćnik bivšeg publicista Beatlesa Dereka Taylora i konzultant na projektima povezanim s Beatlesima kao što su »Live at the BBC« i CD-ovi »Anthology«, sastavio je popis bootleg diskografije Beatlesa za Disc & Music Echo. Zabrinut da njegov popis nema ništa uvjerljivo i novo za ponuditi, Lewis je ubacio četiri naslova pjesama koje je jednostavno izmislio. Lewis vjerojatno nije očekivao da će se mnogi uloviti na njegov štos i ozbiljno ga shvatiti.

- Ta jeftina dosjetka prerasla je u čudovište koje neće nestati. Mnogo godina kasnije, Lewis je otkrio da su drugi pisci i autori ugradili pogrešne informacije u vlastite popise rijetkih neobjavljenih pjesama Beatlesa. Nekoliko knjiga sadržavalo je fiktivna uljepšavanja Lewisovih izvornih podataka - spominjući instrumente i datume snimanja! Knjiga o Beatlesima jednog cijenjenog autora - koja se hvalila naslovima poglavlja nazvanim po rijetkostima Beatlesa - koristila je tri Lewisova lažna naslova kao naslove poglavlja, piše David Mikkelson na snopes.com u članku objavljenom 2001 godine.

McCartneyev dvojnik

Uzgred budi rečeno, Mikkelson nije jedini koji spominje ovu Beatles-prijevaru, iako ima ovdje još puno podataka koji opisuju na koji način se čitava priča širila. Uostalom, među najpopularnijim mitovima u povijesti rocka je i onaj o Paulu McCartneyju koji je preminuo i zamijenjen je dvojnikom za što je »dokaz« bila naslovnica albuma »Abbey Road«.

Sada, nakon svega, je li "Now and Then" zbilja zadnja skladba iz bogate diskografije Beatlesa? Skoro 30 milijuna pregleda na YouTubeu u manje od mjesec dana pokazuju da fanovima, više od 50 godina nakon službenog razlaza, još nije dosta, ali sugerira i da bi vjerojatno progutali još koju udicu, najlon i plovak vezane za eventualne glasine o novim pjesmama. "Now and Then" je jako dobro prihvaćena od publike i kritike, a radi li se zbilja o epilogu jedne nevjerojatne karijere vidjet će se kroz koju godinu ili desetljeće. U svakom slučaju, i kada Beatlesa više ne bude bilo, oni će biti tu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter