vodič

Sve što trebate znati o njezi i održavanju Haworthije: Idealni uvjeti, zalijevanje, bolesti i sigurnost

| Autor: Šarlota Brnčić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


S velikim rasponom od preko 160 vrsta, rod Haworthia nudi nevjerojatnu raznolikost oblika za ljubitelje sobnih biljaka.

Sve vrste su izuzetno jednostavne za njegu i zahtijevaju prilično malo održavanja, ostaju kompaktne i stoga prikladne za uzgoj zajedno u jednoj posudi.

Gdje smjestiti Haworthiu

Kako biste osigurali dobrobit svoje Haworthije, preporučljivo je staviti je na svijetlo mjesto, ali daleko od izravne sunčeve svjetlosti.

Idealne su prozorske klupčice okrenute prema istoku ili zapadu.

Tijekom ljetne sezone možete se odlučiti i za vanjski smještaj, po mogućnosti na djelomično zasjenjenom mjestu.

Tijekom zime i ljeta važno je paziti na temperature.

U razdoblju mirovanja, koje traje od listopada do ožujka, dovoljne su temperature malo iznad 10°C, dok biljka zahtijeva manje vode i svjetla.

U ljetnim mjesecima, međutim, temperature bi trebale biti više, idealno između 15°C i 25°C.

Što se hranjivih tvari tiče, Haworthia nije previše zahtjevna: njezine su prehrambene potrebe umjerene i rijetko zahtijeva dodatnu gnojidbu.

Kako i koliko ju zalijevati

Za ovaj nezahtjevni sukulent vrijedi zlatno pravilo “Manje je više”, tijekom navodnjavanja bitno je izbjegavati stagnaciju vode: stoga je važno ne ostaviti biljku uronjenu u ustajalu vodu.

Osim toga, preporučljivo je vodu sipati izravno u tlo, a ne na lišće, jer bi prekomjerna vlaga mogla uzrokovati truljenje.

Nakon zalijevanja ostavite tlo da se osuši nekoliko dana prije ponovnog umjerenog zalijevanja.

Ljeti bi trebalo biti dovoljno jedno izdašno zalijevanje tjedno, dok zimi, kada Haworthia zahtijeva manje vode, može biti dovoljno zalijevanje svakih nekoliko mjeseci.

Paraziti i bolesti

Jedan od najčešćih parazita koji mogu zaraziti sukulentne biljke su insekti ljuskari, a to su bijeli, voštani insekti koji se gnijezde u pukotinama stabljika i lišća.

Za borbu protiv njih, nježno obrišite lišće vlažnom krpom namočenom u sapun, zatim temeljito isperite kako biste uklonili sapunastu tekućinu.

Još jedan problem koji treba držati pod kontrolom je truljenje korijena.

Ovo se stanje razvija zbog pretjeranog navodnjavanja, što čini supstrat oko korijena pretjerano vlažnim i što pogoduje razmnožavanju plijesni i štetnih bakterija.

Kako biste spriječili truljenje korijena, nemojte previše zalijevati i osigurajte dobru drenažu tla.

Ako sumnjate da bi vaša biljka mogla biti pogođena ovim problemom, nježno uklonite zemlju oko zaraženih korijena, odrežite zahvaćene dijelove i tretirajte biljku određenim fungicidima za borbu protiv infekcije.

Je li Haworthia otrovna?

Haworthia nije otrovna ni za ljude ni za životinje, pa nema razloga za brigu ako je imate u svom domu.

Tekućina koja se oslobađa kada se lišće reže jednostavno je uskladištena voda koju bi biljka koristila u prirodi tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter