Ilustracija (Pexels)
Izvlačenje maksimuma iz vaših začina počinje u trgovini odabirom cijelih začina kad god je to moguće. To je zato što cijeli začini imaju površinu koja je manje izložena kisiku, ključnom krivcu u degradaciji začina, pa dulje zadržavaju svoj okus, prenosi Real Simple.
Osim toga, kupujte začine u specijaliziranim trgovinama, a ne u obližnjoj trgovini. Iako su možda malo skuplji, začini koji se prodaju u specijaliziranim trgovinama vjerojatno će duže ostati svježi, što vam na kraju pomaže uštediti novac.
Bilo bi dobro svakih 6 mjeseci pregledati police za začine kako biste bili sigurni da još uvijek ne koristite stare stvari. Kuhanje sa svježim začinima rezultira najodvažnijim mogućim jelima s punim okusom.
Prije nego što te stare začine bacite u smeće, razmislite o njihovoj prenamjeni. Evo 10 ideja za početak.
Kako biste sami napravili svijeće, otopite sojin vosak, kokosovo ulje i začine poput đumbira, cimeta, klinčića. Zatim, držeći fitilj okomito (pomoću pincete ili štipaljke), polako ulijte smjesu u staklenu posudu otpornu na toplinu, poput staklenke.
Šareni začini poput kurkume, šafrana i paprike učinkoviti su za izradu boje za tkanine. Svaki začin posebno zamotajte u gazu i u loncu zakuhajte vodu. Bacite jedan zamotuljak u lonac i kuhajte oko sat vremena. Dodajte jednu šalicu bijelog octa u obojenu vodu, stavite tkaninu u lonac i kuhajte oko 30 minuta. Uklonite tkaninu, isperite je i ostavite da se osuši. I ne zaboravite na uskrsna jaja! Začini kojima je istekao rok trajanja čine fantastičnu potpuno prirodnu boju za ukrašavanje jaja. Probajte papriku za narančastu i kurkumu za žutu.
Male životinjice možete otjerati starim začinima, jer bube i insekti mrze mirise određenih začina. Napunite vrećice sa začinima kojima je istekao rok trajanja i stavite ih na mjesta gdje se bube rado okupljaju. Evo popisa začina i štetočina koje odbijaju:
Grijanje začina pomaže izraziti njihovu aromu i pretvoriti ih u izvrstan potpourri. Da biste napravili potpourri, samo zakuhajte lonac vode i dodajte đumbir, kardamom, cimet ili klinčiće. Ubacite i malo kore citrusa.
Začini prekrasno mirišu ako od njih napravite sapun, a njihovi zrnati komadići djeluju kao prirodni piling. Ovo su neki od najpopularnijih začina za izradu sapuna: bosiljak, cimet, đumbir i začin za medenjake, začin za pitu od bundeve, ružmarin, kadulja, timijan.
Mnogi začini poput kadulje, majčine dušice i origana imaju prirodne dezodorirajuće učinke. Stavite ih u malu vrećicu i objesite ih u pljesnivim dijelovima vašeg doma, poput podruma ili garaže, kako biste osvježili prostor.
Začini poput cimeta, muškatnog oraščića, klinčića, suhe majčine dušice, ružmarina ili lavande mogu osvježiti tepihe i vašu sobu. Pomiješajte začin kojem je istekao rok trajanja s malo sode bikarbone, pospite njime tepihe i ostavite nekoliko minuta prije nego što ga usisate.
Većina nas voli mirise metvice i cimeta, ali miševi se ne slažu. Ove začine kojima je istekao rok obilato pospite oko svih područja gdje miševi mogu ući u vašu kuću.
Umjesto otrovnog komercijalnog rješenja, odlučite se za prirodniji pristup kako biste spriječili moljce da pojedu vašu odjeću. Umjesto kuglica naftalina upotrijebite stare začine s prirodnim svojstvima odbijanja insekata – klinčiće, štapiće cimeta ili cijeli muškatni oraščić – kako biste otjerali moljce.
Vjerojatno ste čuli za postavljanje otvorene kutije sode bikarbone u hladnjak kako biste ga osvježili. Uspite sodu bikarbonu u staklenku, dodajte začine kojima je istekao rok trajanja, a zatim staklenku poklopite filterom za kavu ili komadom tkanine koji je pričvršćen gumenom trakom. Rezultat je rješenje koje apsorbira mirise.