rasprava u tijeku

Oznaka "najbolje upotrijebiti do" odlazi u povijest?

| Autor: Glas Istre
Ilustracija

Ilustracija


Kako diljem svijeta raste svijest o sve većem problemu bacanja hrane, a posebno u svjetlu rasta cijena i nestašice hrane, u posljednje su vrijeme sve glasnije rasprave treba li ukinuti ili modificirati oznaku "najbolje upotrijebiti do" na prehrambenim proizvodima, javlja N1.

Proizvođači već desetljećima koriste iste, unificirane oznake kojima se označava sigurnost i kvaliteta proizvoda za konzumaciju. Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu piše da je Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) razvila vodič za pomoć proizvođačima hrane prilikom donošenja odluke o primijeni oznake “upotrijebiti do” ili “najbolje upotrijebiti do”.

Pritom se prva oznaka odnosi na datum do kojeg se hrana može konzumirati, a nakon njegovog isteka se ne smije konzumirati čak ni ako nema vidljive promjene u izgledu ili mirisu. S druge strane, “najbolje upotrijebiti do” odnosi se na kvalitetu, a hrana je sigurna za konzumaciju i nakon navedenog datuma iako u tom razdoblju može doći do promjene senzorskih svojstava, primjerice, može početi gubiti okus, mijenjati teksturu i sl.

Tako se događa da kupci bacaju hranu koja je savršeno dobra za konzumaciju.

“Ljudi čitaju oznake i pretpostave da se hrana pokvarila, da nije dobra za jelo i bace je. No, datumi u ovom slučaju ne znače da proizvod više nije jestiv”, objasnila je stručnjakinja za hranu Patty Apple za AP.

Problem bacanja hrane

Kako bi doskočili ovom problemu, veliki britanski trgovački lanci poput Waitrosea, Sainsbury’sa i Marks & Spencera nedavno su uklonili ove oznake s novih pakiranja voća i povrća.

Očekuje se da će i Europska unija do kraja ove godine promijeniti propise o označavanju proizvoda i vjerojatno u potpunosti odbaciti oznaku “najbolje upotrijebiti do”.

Ujedinjeni narodi procjenjuju da se oko 17 posto globalno proizvedene hrane baca svake godine, većina iz obiteljskih kućanstava. U SAD-u se baca čak 35 posto. Tako se baca i energija, a time se doprinosi efektu staklenika.

Premda su razlozi za bacanje hrane razni, od veličine porcija u restoranima do sitnih nesavršenosti koje odbiju kupce, najveći dio, oko 7 posto, odnosi se na zbunjenost kupaca oznakom “najbolje upotrijebiti do”.

Oznake zbunjuju kupce

Ta je oznaka u širu upotrebu ušla sedamdesetih godina prošlog stoljeća kako bi se odgovorilo na zabrinutost kupaca za kvalitetu proizvoda. Budući da ne postoje stroge zakonske smjernice oko određivanja roka, proizvođači sami procjenjuju do kad će njihov proizvod biti svjež. U SAD-u jedino adaptirana mlijeka za bebe ne smiju nositi takvu oznaku, nego smiju koristiti samo “upotrijebiti do”.

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) preporučila je 2019. korištenje oznake “najbolje upotrijebiti do” za svježinu, a “upotrijebiti do” za kvarljivu robu, i to na temelju ankete koja je pokazala da kupci razumiju razliku među oznakama. Nažalost, i oznake nekad variraju pa na proizvodima se može naći i uputa “koristiti prije”, “konzumirati do” i slično, što dodatno zbunjuje kupce.

Stručnjaci tvrde da se primjerice mlijeko može konzumirati i tjedan dana nakon navedenog datuma dok neka konzervirana i pakirana hrana može biti sigurna za konzumaciju i godinama nakon isteka navedenog datuma. FDA savjetuje potrošačima provjeru i samog proizvoda – je li promijenio boju, konzistenciju, teksturu, miris…

Američki Walmart već je na vlastitim proizvodima promijenio oznake i sad koriste samo “upotrijebiti do”. Premda se radi o malom pomaku, i on će sigurno doprinijeti globalnom problemu bacanja savršeno dobre hrane.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter