(Hina/EPA)
Ostaci drevnog spomenika na zapadu Walesa pokazuju da je kamenje s toga mjesta možda korišteno u gradnji neolitske građevine Stonehengea, pokazuje nova studija objavljena u petak.
Znanstvenici vjeruju da je neko kamenje, korišteno u Stonehengeu pokraj Salisburyja na jugozapadu Engleske, ranije bilo u spomeniku udaljenom oko 280 kilometara u jugozapadnom Walesu.
Tim s University College London (UCL) koji je zaslužan za otkriće kazao je da postoje ključni elementi koji povezuju Stonehenge, izgrađen 3000. pr. Kr. s ranijim kamenim krugom nazvanim Waun Mawn.
Po njima su drevni graditelji Stonehengea možda prebacili posebni plavo-sivi kamen iz Walesa kad se njihova zajednica selila.
Otkriće koje će biti objavljeno u časopisu Antiquity moglo bi objasniti zašto su ti monoliti prebačeni tako daleko kad je većina sličnih krugova iz tog vremena sagrađena u blizini kamenoloma.
Waun Mawn je jedna od nastarijih megalitskih kružnih struktura u Britaniji i treća najveća u zemlji.
Područje koje ga okružuje bilo je važno i gusto naseljeno područje sve do 3000. pr. Kr. kad su aktivnosti iznenada prestale.
"Kao da su nestali. Možda se većina ljudi odselila odnoseći sa sobo kamen - identitet svojih predaka", kazao je arheolog Mike Parker Pearson sa UCL.
S oko 80 blokova od plavosivog kamena podignutih na visoravni kod Salisburyja moguće je da Waun Mawn u Pembrokeshireu nije jedini spomenik 'recikliran' u Stonehengeu, dodao je.
Prema znanstvenim istraživanjima ugljena i sedimenta u rupama gdje su nekad kameni blokovi stajali na lokaciji u Walesu utvrđeno je da su podignuti oko 400 godina prije Stonehengea, UNESCO-va lokaliteta svjetske baštine.
Postoje i naznake da su graditelji Stonehengea kopirali spomenik iz Walesa.
Waun Mawn ima promjer 110 metara kao i jarak koji okružuje Stonehenge i oba su poravnata s izlaskom Sunca na ljetni solsticij.