ZAGREB

Predstavljen program suradnje s hrvatskim znanstvenicima HRZZ-a "Znanstvena suradnja"

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Program suradnje s hrvatskim znanstvenicima Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) "Znanstvena suradnja" predstavljen je u ponedjeljak u dvorani Hrvatske matice iseljenika (HMI) u Zagrebu.

O programu suradnje govorili su državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, predsjednik Association of Croatian American Don Markušić, predstavnik Association of Croatian American Mario Škarica i Irena Martinović Klarić, izvršna direktorica Hrvatske zaklade za znanost.

Izvršna direktorica Hrvatske zaklade za znanost Irena Martinović Klarić istaknula je kako je program "Znanstvena suradnja" važan za transfer znanja, edukaciju i izobrazbu mladih znanstvenika te napomenula da su među dobitnicima financijske potpore predstavnici Sveučilišta u Zagreba Osijeka i Rijeke.

Vrijednost programa je 45 milijuna kuna, od čega su najviše sredstava iz europskih fonodova, a ostatak iz državnoga proračuna, rekla je dodavši kako su već svi projekti krenuli te da su dobili i prve rate za financiranje.

Poručila je da Zaklada očekuje znanstvene rezultate i izvrsnost što je jamstvo zajedničkom uspjehu.

Financijsku potporu dobila su 23 projekta, od kojih je tek jedan s područja humanističkih znanosti.

Milas je ocijenio kako bi svi programi suradnje trebali donijeti više optimizma. Ljudski potencijal i znanje najvrjednije je ono čime Hrvatska raspolaže, napomenuo je te dodao da su hrvatski znanstvenici radeći u dijaspori svojim radom afirmirali hrvatski narod u svijetu.

Naglasio je kako će vlada ovaj projekt snažno podupirati.

Don Markušić je istaknuo da njegova udruga Association of Croatian American nastoji povbezati Hrvate u SAD-u i Kanadi s Hrvatskom te dodao kako se svake godine na kongresu Association of Croatian American okupi oko 400 sudionika.

Linkom se javio i profesor sa Sveučilišta Yale u SAD-u Mario Škarica koji je istaknuo važnost povezivanja humanističkih, prirodoslovnih i industrijskih projekta. Smatra da je HRZZ veliki katalizator suradnje hrvatskih znanstvenika u domovini i iseljeništvu.

Početak ovakve suradnje pozdravio je i zamjenik predsjednika Upravnog odbora HRZZ-a Dean Ajduković ocijenivši važnom vezu između izvornoga identiteta znanstvenika s identitom zemlje u kojoj rade i žive.

Na natječaj programa "Znanstvena suradnja" pristiglo je više od sedamdeset projekata od kojih je jedna trećina dobila financijsku potporu, rekao je Ajduković.

Član Upravnog odbora HRZZ Stipan Jonjić ocijenio je kako Hrvatska, ako se želi približiti uspješnijim zemljama, onda mora i više i bolje raditi. Sad imamo oko 700 znanstvenih prioekata, napomenuo je dodavši kako bismo ih mogli imati oko tisuću.

Naglasio je da su nam za bolju uspješnost i komepetitivnost potrena tri čimbenika - probir, selektivnost i mobilnost.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter