Ilustracija (Unsplash)
Visceralna masnoća nalazi se u području trbuha, iza trbušnog zida, gdje štiti organe poput želuca, bubrega, jetre i gušterače. Za razliku od potkožne masnoće, koju možete vidjeti i uhvatiti, visceralnu masnoću ne možete osjetiti i teško ju je ukloniti, piše Index.
Iako djelomice štiti organe, visceralna masnoća je još uvijek opasna. Kako piše Eating Well, istraživanja sugeriraju da veći udio visceralne masnoće povećava rizik od kroničnih bolesti poput srčanih bolesti, raka, dijabetesa tipa 2, metaboličkog sindroma i masne jetre. Zato je važno održavati razinu visceralne masnoće pod kontrolom.
Kao i za sve, tako i za visceralnu masnoću postoji mnogo savjeta što ne činiti, posebice kada je u pitanju prehrana. Dijetetičarka Natalie Rizzo tvrdi da su "mnoge prehrambene i životne navike pogrešno označene kao loše, dok u stvarnosti mogu pomoći pri mršavljenju". Rizzo je izdvojila pet takvih primjera, a koji su to, donosimo u nastavku.
"Iako kardio vježbe sagorijevaju najviše kalorija po minuti, mogu također povećati glad i dovesti do prejedanja, što može rezultirati debljanjem. Umjesto beskonačnih sati na traci za trčanje ili biciklu, usredotočite se na hodanje i trening snage za gubitak masnoće", tvrdi Rizzo.
Možda vam se čini prejednostavno, ali hodanje je učinkovita vrsta vježbe koja vam može pomoći pri mršavljenju i ubrzati metabolizam. Nutricionistica je izdvojila jedno istraživanje iz 2020. godine koje je pokazalo da su osobe koje su više hodale imale manje visceralne masnoće, dok je više sjedenja bilo povezano s većim količinama visceralne masnoće. Dakle, važno je kretati se što je više moguće.
Uz to, "trening snage također igra ulogu u sagorijevanju masnoća. Trening snage povećava količinu kalorija koje sagorijevate nakon vježbanja. Također povećava mišićnu masu, a više mišića podiže vaš metabolizam, što može pomoći u gubitku masnoće", dodaje ona.
Iako nije preporučljivo pretjerivati s vrlo masnom hranom, ne treba izbjegavati namirnice koje sadrže i dobre masnoće.
Kao primjer, Rizzo ističe mediteransku prehranu. "Bogata je zdravim mononezasićenim i polinezasićenim mastima iz namirnica poput orašastih plodova, masne ribe, maslina i maslinovog ulja te se povezuje sa zdravijom tjelesnom težinom i manjim obujmom trbuha."
Jedno istraživanje iz 2022. godine pokazalo je da su ljudi koji su pratili mediteransku prehranu tijekom 18 mjeseci izgubili 6 posto visceralne masnoće. Oni koji su pratili modificiranu verziju, poznatu kao zelena mediteranska prehrana, smanjili su visceralnu masnoću za čak 14 posto.
Možda se čini da je svakodnevno vježbanje najbolja opcija za mršavljenje, ali aktivni dani odmora važan su dio zdravog načina života.
"Dani odmora potrebni su kako bi se tijelo oporavilo od napora. Evo zašto: tijekom vježbanja, mišići se naprežu. No, period odmora nakon vježbanja omogućava im da se obnove i postanu snažniji. Uz to, bez odgovarajućeg odmora možete osjećati umor tijekom vježbanja, što može ometati rast mišića i gubitak masnoće", pojašnjava Rizzo za Eating Well.
"Ako ste isprobali sve dijete ili redovito ograničavate kalorije, možda trebate jesti više. Naime, prva navika koju trebate razbiti kako biste izgubili težinu je premali unos kalorija", kaže dijetetičarka.
Ograničavanje kalorija može povećati glad i želju za hranom što može dovesti do prejedanja. Uravnoteženi obroci i međuobroci tijekom dana drže vas sitima i zadovoljnima, osobito ako jedete u redovitim intervalima. Birajte dobro izbalansirane obroke s puno proteina i vlakana, dvije hranjive tvari koje doprinose osjećaju sitosti.
Mnogi to zanemaruju, ali iznimno je važno tijekom dana uzeti pauzu. Istraživanje iz 2022. godine povezalo je stres s većom tjelesnom težinom. Kada stres postane kroničan, može povećati razinu hormona stresa, kortizola, koji signalizira tijelu da pohrani masnoće u trbuhu. Smanjenje stresa može igrati ključnu ulogu u mršavljenju. Uzimanje pauze tijekom dana za meditaciju, kretanje ili razgovor s prijateljem može biti prvi korak prema postizanju ciljeva u mršavljenju.