Ilustracija (Pexels)
Rezultati novog istraživanja pokazalo povezanost svjetla i pretilosti
Spavanje uz upaljen televizor ili svjetlo može imati značajan utjecaj na zdravlje žena, posebno u kontekstu debljanja i razvoja pretilosti. Ovo je zaključak istraživanja provedenog u sklopu Sister Study, koje je objavilo Nacionalni institut za zdravlje (NIH)??.
Istraživači su koristili podatke od 43,722 žene u dobi od 35 do 74 godine koje su sudjelovale u Sister Study, kohortnoj studiji koja ispituje faktore rizika za rak dojke i druge bolesti. Sudionice studije nisu imale povijest raka ili kardiovaskularnih bolesti i nisu bile smjenski radnici, dnevni spavači ili trudne kada je studija započela.
Žene su ispunile upitnik u kojem su navele spavaju li s upaljenim svjetlom, malom noćnom lampom, svjetlom izvan sobe ili s upaljenim televizorom. Istraživači su pratili težinu, visinu, opseg struka i bokova, te indeks tjelesne mase (BMI) na početku studije i nakon pet godina.
Rezultati su pokazali da žene koje spavaju uz upaljen televizor ili svjetlo imaju 17% veću vjerojatnost da dobiju oko 11 kilograma ili više tijekom perioda praćenja. Korištenje male noćne lampe nije bilo povezano s dobivanjem na težini, dok je svjetlo izvan sobe imalo umjereniji učinak?.
Glavni istraživač dr. Dale Sandler navodi da izloženost umjetnom svjetlu tijekom noći može poremetiti proizvodnju melatonina, hormona koji regulira san i budnost, te utjecati na cirkadijalne ritmove tijela. Ove promjene mogu dovesti do promjena u obrascima prehrane i na kraju do debljanja.
Suautorica studije, dr. Chandra Jackson, ističe da je izloženost svjetlu noću česta u urbanim sredinama, gdje ulična rasvjeta i neonski natpisi mogu utjecati na kvalitetu sna i zdravlje?.
Studija sugerira da gašenje svjetla i televizora prije spavanja može biti jednostavna, ali učinkovita strategija za smanjenje rizika od pretilosti. Osim toga, održavanje tamnog okruženja za spavanje može pomoći u regulaciji hormona i cirkadijalnih ritmova, što je ključno za opće zdravlje i dobrobit.