Iako deblja kora otežava bakterijama i prljavštini ulazak u samu voćku, prema Craigu, kad režete avokado ili bananu, nožem ih možete gurnuti na jestivo meso i kontaminirati ga, a pranje smanjuje tu vjerojatnost. “Pranje voća nije savršen proces i ne čini ga sterilnim, ali možete smanjiti rizik, kao i ukloniti pijesak, štetočine, pesticide i voštani sloj.”
Zbog toga i glavni kuhar kulinarskih umjetnosti sa Instituta za kulinarsko obrazovanje Joshua Resnick pere sve namirnice koje će narezati, čak i one koje se gule, poput mrkve ili luka. “Nikada ne znate kroz što su ti proizvodi prošli”, dodao je. “Čak i da su samo stavljeni u sanduk i odvezeni na tržnicu, mogli su doći u kontakt sa svim vrstama prljavštine i zagađivača. Prema njemu, tekuća voda je sve što trebate za pranje bilo koje vrste proizvoda i nema potrebe koristiti posebna sredstva za pranje, sapun ili deterdžent, a nikako ne treba koristiti izbjeljivače i proizvode za dezinfekciju, prenosi Večernji list.
“Eventualno možete za prskanje hrane koristiti razrijeđenu otopinu octa od jednog dijela octa na četiri dijela čiste vode”, kaže Craig. “To će pomoći ubiti neke bakterije i neće ostaviti loš okus ili moguće opasne kemikalije na vašoj hrani.” Ako pak primijetite prljavštinu na proizvodima poput krumpira, stručnjaci savjetuju uporabu kuhinjske krpe ili četke za povrće kako biste ih dobro izribali.