Ilustracija (Pixabay)
Imam limun koji je odlično rađao dok je bio posađen u veliku vazu, ali otkada sam ga prije dvije godine presadio u vrt, uopće ne rađa, samo mu raste sve više zelene mase. Redovito ga gnojim i zalijevam, pa ne znam što bi mogao biti uzrok izostanku ploda, čak i cvatnje, pita čitatelj Novog lista iz Ike.
Prilično je frustrirajuće kada gledate kako vaš limun zdravo izgleda i dobro napreduje, a ne rađa. Možete li nešto učiniti po tom pitanju? Drvo limuna neće davati plod ako se ne zalijeva pravilno, nego previše ili premalo; ako ne dobiva dovoljno svjetla, jer treba mu najmanje šest sati izravnog svjetla dnevno; ako u zraku nema dovoljno vlage, jer limun voli vlažnu klimu, inače se cvjetni pupoljci uopće neće formirati ili će se raspasti i upravo je zato preporučljivo biljku redovito prskati.
Limun neće rađati ni ako mu nedostaju hranjiva, vitamini i minerali, naročito tijekom cvatnje. Ako su ga napali štetnici ili je obolio od gljivične infekcije, rađanje će također izostati. Od štetočina najčešće ga napadaju trips i paukova grinja. Dobro je uvijek imati pri ruci preparate na bazi bakra. I najzad. limun je jako osjetljiv na kolebanje temperature. Optimalna temperatura za uzgajanje stabla limuna je od 20 do 24 °C.
Stablo limuna ne treba jako orezivati. Rezidbu treba obaviti svake godine pred zimu i to tako da se grane ne prikraćuju već se potpuno odstrane. Treba imati na umu da se cvjetovi formiraju upravo na vrhovima tankih grana, tako da ih ne trebate stalno skraćivati, inače će cvjetanje izostati.
Ako je vaš limun sorte Lisbon, koji je u našim krajevima i najčešći, znajte da tijekom zimskih mjeseci ne bi smio biti na temperaturi nižoj od 10 °C. Limun cvjeta u tri navrata tijekom godine, ali ako je na temperaturi nižoj od potrebne, cvjetanje će u potpunosti izostati.
Od travnja do rujna trebalo bi ga prihraniti svakih 10 dana najbolje specijalnim gnojivom za agrume.
Od travnja do rujna limun treba zalijevati svaka 3 dana, a u periodu mirovanja pustite da se gornji dio supstrata osuši između dva zalijevanja pa ga tek onda zalijte.
Limun je dakle vrlo osjetljiva voćna vrsta i treba se dobro pomučiti da mu osiguramo optimalne uvjete za rađanje. Najčešći problem kod nas su hladne zime, pa ga je bolje uzgajati u kontejneru i zimi unositi na zaštićeno mjesto. Zato ako ikako možete, vratite svoj limun u kontejner i najvjerojatnije ćete opet imati puno plodova.
Uzgajivači limuna znaju se suočiti i s drugim problemima na svojim stablima. Jedan od njih je otpadanje zametnutih plodova. Ova pojava se javlja zbog nedostataka dušika, pa ga hitno treba dodati u prihrani.
Nekada se na stablu javlja otpadanje i cvijeta i ploda, a što je znak da limun ima previše dušika i tada treba smanjiti ili na neko vrijeme ukinuti prihranu dušikom.
Na nekim stablima limuna jednostavno počne opadati lišće, što je posljedica zalijevanja prehladnom vodom ili pak nedovoljnog zalijevanja.