ZELENA ISTRA

VRATI VRT U GRAD Bulian: Prije proljeća urbani vrtovi u Puli imat će svoje korisnike!

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
(Snimio Danilo Memedović)

(Snimio Danilo Memedović)


Prije proljeća urbani vrtovi u Puli imat će svoje korisnike, najavila je Ingrid Bulian, gradska pročelnica za prostorno planiranje, komunalni sustav i imovinu, na tribini koju je u Circolu organizirala Zelena Istra, a tema su bili društveni i urbani vrtovi. Predstavljeni su i uspješni primjeri iz Rijeke i Varaždina.

- Prva površina na kojoj će biti pokrenuto organizirano vrtlarenje nalazi se na području Gregovice - sačinjava ga 8.000 kvadrata koji su pripremljeni za korištenje, a trenutno se postavljaju pravila i kriteriji. Prostorno-planski definirali smo kategoriju urbanih vrtova, raščistili smo područje i omogućili korištenje. U njima želimo razvijati solidarnost i nastaviti tradiciju njegovanja vrtova, poručila je Bulian.

Na zajedničkim prostorima planiraju se održavati edukacije, radionice i druženja. Javni poziv za korisnike bit će objavljen u medijima, tako da će građani na vrijeme moći razmisliti i prijaviti se za korištenje vrta, kaže pročelnica.

- Grupa Urbani vrtovi, pokrenuta prije nekoliko mjeseci u sklopu Zelene Istre, do sada je održala korisne radionice i projekcije filmova te svojim radom pokrenula društvenu energiju koja je omogućila da se želja za urbanim vrtovima u Puli širi i dalje te time dozvala nove aktere, udruge i institucije u cijelu priču, objasnila je Dunja Mickov iz Zelene Istre, moderatorica tribine.

Sandra Grozdanov iz riječkog Centra za kulturu dijaloga predstavila je prvi riječki urbani vrt nazvan Zelena zona, po udruzi Zona00, a nalazi se na Brašćinama i funkcionira po permakulturnim principima, bez upotrebe pesticida i herbicida.

- Iako u početku zna biti teško raditi s 30 nepoznatih ljudi, bez razmišljanja bih ponovila ovo iskustvo. Ovo nas gradi kao društvo i kao pojedince te uči solidarnosti. I što je najvažnije istaknuti, mi trebamo biljke, a ne biljke nas!, istaknula je Grozdanov.

U riječkom urbanom vrtu pravilnikom je regulirano da se radi isključivo o ekološkoj poljoprivredi bez ikakvih pesticida. Isto tako regulira se način donošenja odluka tko će biti voditelj, kada se on mijenja i koje obaveze ima. Tijekom godine održava se nekoliko radnih akcija, a u pravilniku stoji i broj na koliko radnih akcija mora sudjelovati korisnik vrta. Korisnici plaćaju naknadu od sto kuna po gredici, za što se kupuje sve potrebno za vrt. Održavaju se radionice i za djecu i za odrasle.

- Djeca su puno naučila i savladala razne vještine poput izrade hotela za kukce, do kompostiranja cvijećem. Kroz sve te aktivnosti radili smo na jačanju zajednice i to ne samo one u vrtu. Studenti likovne akademije oslikali su ogradu dječjeg vrta, sugrađani su im donirali velik broj autohtonih biljaka, a od jedne riječke firme dobili su donaciju od 90 paleta. "To je velika vrijednost ovakvih projekata, da se ljudi međusobno povezuju i oplemenjuju", dodaje ona.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter