"PLAŽE GRAĐANIMA"

JOŠ DANAS JAVNO SAVJETOVANJE Stiglo stotinjak primjedbi na zakup pulskih plaža: Na natječaj za koncesije možda će se javiti i - ZELENA ISTRA

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
   Grad će rezultate objaviti po završetku javnog savjetovanja (Neven LAZAREVIĆ)

Grad će rezultate objaviti po završetku javnog savjetovanja (Neven LAZAREVIĆ)


Pozvali bismo građane da se uključe malim donacijama radi skupljanja sredstava za plaćanje koncesijske naknade da bismo spriječili privatizaciju gradskih plaža, kaže Irena Burba iz Zelene Istre i Inicijative Volim Pulu

Do danas, kada istječe javno savjetovanje o davanju pomorskog dobra u koncesiju, samo putem Inicijative Volim Pulu stiglo je stotinjak primjedbi. No, to ne znači da primjedbi nema više, onih koji su građani slali samostalno. Iz Grada nam, međutim, jučer nisu otkrili o kolikom se broju radi, objašnjavajući da će s tim podatkom izaći u javnost nakon što danas službeno završi savjetovanje. Ono je, podsjećamo, produljeno za nekoliko dana.

Grad ulagao u Bunarinu

Grad predlaže da se u koncesiju na rok od 10 godina daju plaže Saccorgiana, Ambrela i Ferijalni, dok se lučica Bunarina planira dati na rok od 20 godina. U Inicijativi Volim Pulu protive se koncesiji upravo zbog njezine dugoročnosti, a zalažu se za koncesijska odobrenja koja se odobravaju poduzetnicima na rok od jedne do pet godina.

Irena Burba, članica Inicijative i udruge Zelena Istra, podsjeća da su građani na prethodnom savjetovanju poslali više od 400 primjedbi, mahom protiv koncesije. Građani su se jasno usprotivili privatizaciji gradskih plaža putem dugogodišnjih koncesija.

- Zelena Istra razmišlja o tome da se javi na natječaj u slučaju da se Grad Pula ogluši na volju građana i objavi natječaj za dodjelu koncesija za gradske plaže. U tom slučaju pozvali bismo građane da se uključe malim donacijama radi skupljanja sredstava za plaćanje koncesijske naknade da bismo spriječili privatizaciju gradskih plaža. Takva praksa nije neuobičajena: postoje primjeri u svijetu gdje su organizacije civilnog društva prikupljale sredstva putem donacija građana da bi spriječile privatizaciju javnih dobara. Prema primjedbama koje su građani dostavili Inicijativi Volim Pulu, potpuno je jasno da su i ove godine svi protiv. Grad nema nikakav legitimitet donijeti drugačiju odluku, kaže Burba.

        Među primjedbama izdvajamo one kojima se građani protive postavljanju niza ležaljki na plažama koje zakrčuju javni prostor i na taj ga način privatiziraju. "Koji je javni interes Grada oduzeti koncesiju za Bunarinu javnoj ustanovi Lučkoj upravi Pule, koja je dosad iz prihoda na Bunarini uložila u Carinski gat i uređenje obale prema Mandraču više od 20 milijuna kuna u razdoblju od 2012. do 2017., dok su istovremeno kapitalne donacije Grada prema Lučkoj upravi iznosile svega 700.000 ili 116.000 kuna godišnje", pita se drugi građanin. Treći se protivi koncesijama jer se, tvrdi, njima otvaraju velike mogućnosti malverzacija.

Zakrčivanje plaža

- Sasvim mi je zadovoljavajuće da se na dijelovima plaža izdaju koncesijska odobrenja za određene djelatnosti koje se godišnje obnavljaju, ali cijele plaže davati jednom koncesionaru na period od 10-20 godina - ne, smatra četvrti Puljanin.

Neki su općenito protiv davanja javnog prostora u koncesiju. Zanimljiv je stav jednog građanina koji se ne slaže sa zakrčivanjem plaža "kojekakvim đinđulijama". Drugi su protiv fiksnih suncobrana. Ne slažu se ni s "davanjem plaža uređenih našim novcem u koncesiju da bi drugi zarađivali na nama".

- Zašto se ne navodi površina mogućeg korištenja pomorskog dobra temeljem koje je izračunat procijenjeni iznos stalnog dijela koncesijske naknade u ukupnom iznosu za tri plaže od 30.000 kuna? Kolika je površina za svaku pojedinu morsku plažu, odnosno luku posebne namjene - luku nautičkog turizma? Koja je formula kojom se došlo do iznosa od 30.000 kuna, pitaju se dalje Puljani.

- Prema Zakonu o koncesijama, davatelj koncesije određuje rok na koji se koncesija daje na način da taj rok ne ograničava tržišno natjecanje više nego što je to nužno da bi se osigurala amortizacija stvarne vrijednosti ulaganja koncesionara i razuman povrat uloženog kapitala, istodobno uzimajući u obzir troškove i rizike koje koncesionar preuzima za vrijeme trajanja koncesije, navodi jedan građanin te pita što će se, na primjer, amortizirati na Ambreli ili Saccorgiani gdje su objekti već izgrađeni.

        U Gradu, s druge strane, podsjećaju da je javno savjetovanje o koncesijama na plažama obaveza koja proizlazi iz Zakona o pravu na pristup informacijama. "S druge strane, donošenje plana davanja koncesija, kao i dostava godišnjeg plana Ministarstvu financija najkasnije do siječnja sljedeće godine obveza je proizašla iz Zakona o koncesijama", navode iz Grada. Objašnjavaju da donošenje planova ne predstavlja obvezu, već samo mogućnost davanja koncesija na predloženim lokacijama.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter