Danas se, na Vela Gospu, u Galižani održava najpoznatija ovdašnja proslava - Fešta od puži ili kako to Galižanci kažu Festa Delle Cioche. Zajednica Talijana "Armando Capollichio" i Grad Vodnjana pripremili su za tu priliku cjelodnevni program koji će kulminirati večernjom zabavom uz obaveznu poslasticu - palentu s pužima.
Aktivno će u Galižani biti već od jutra - u 8 sati s Velikog trga starta bicklijada na vožnju dugu deset kilometara, a u 9 sati počinje trka na biciklima "Tko će sporije", na stazi dugoj 20 metara bez doticanja tla nogom. Na trgu će se od 9.30 posluživati fritaja s puževima, a u 10 sati slijedi natjecanje u čišćenju puževa. Od 10 do 12 sati odvijaju se likovne radionice za djecu, a služenje mise počinje u 11 sati.
Od 9 do 13 sati te od 17 do 23 sati u Mjesnom odboru Galižane može se razgledati foto-izložba "25 x Istria magica" Valtera Zanca. U 17 sati u Zajednici Talijana otvara se pak izložba fotografija "Galižanski detalji" Elvira Blekića
Nastup mažoretkinja u 18 sati najavljuje cijeli spektar večernjih zabavnih aktivnosti - duž ulice Michele della Vedova odvozit će se utrka na vozićima s balinjerama odnosno Carixada, a na Trgu Toro sudionici će se penjati na zamašćeni stup, popularni Albero della Cuccagna. U 19.45 počinje prodaja palente s puževima, a od 21 sat na rukometnom igralištu nastupat će Duo Melody i Night Express. U 22 sata slijedi dodjela nagrada s foto natječaja na temu puževa, ali i ostalih natjecanja, a u 23 sata na rasporedu je izvlačenje lutrije "Zlatni puž".
Danas je i Dan otvorenih crkvi pa će se od 18 do 21 sat moći razgledati galižanske crkve sv. Justa, sv. Roka i Sv. Antona. Od 18 do 23 sata održava se i drugi dan "Oil partyja" prigodno organiziran za stogodišnjicu galižanske uljare Baioco. (Z. STRAHINJA)