Pula i Zlatne stijene - razglednica koja je putovala 1964. godine diljem svijeta
Šezdesetih godina prošloga stoljeća grad je doživio modernizacijski procvat * Podizane su mnoge nove tvornice i obnavljane stare, a usporedno s industrijom razvijao se turizam * Pula je tijekom šezdesetih postala jedan od najposjećenijih turističkih mjesta u Istri, poprimala je obrise turističkog, prestiženog, elitnog grada
Grad Pula u svojoj dugoj povijesti bilježi više epizoda koje su ga određivale, a jedna od takvih epizoda je konačno pripojenje Pule Republici Hrvatskoj u sklopu Jugoslavije. Nakon oslobođenja, 5. svibnja 1945. godine, što se danas slavi kao Dan grada Pule, grad su zauzele partizanske snage. Sporazumom o podjeli Julijske krajine na Zonu A i Zonu B, Pula se našla u zoni A, a Jugoslavenska armija se povukla iz Pule do 12. srpnja 1945. godine. Pod savezničkom upravom grad je ostao sve dok nije službeno sjedinjen s ostatkom Hrvatske unutar Jugoslavije, 15. rujna 1947. godine.
Grad doživio modernizacijski procvat
Pulu u to vrijeme nazivaju "gradom duhova", mnogi su građani napustili Pulu i otišli u Italiju. Dugo je najvećem istarskom gradu trebalo da se oporavi i stekne atribute grada. Šezdesete godine prošloga stoljeća mnogi smatraju presudnim razdobljem u razvoju grada i njegovu nastajanju u novim političkim, gospodarskim i demografskim uvjetima. Šezdesete godine predstavljaju vrhunac poslijeratnog razdoblja. Katja Orlić u svom diplomskom radu "Pulska svakodnevica 1960-ih" napominje da je u to vrijeme vladalo materijalno blagostanje, politička stabilnost, a naglasak je stavljen na uživanje u životu. Grad je doživio modernizacijski procvat: uspon u industrijskom, gospodarskom, društvenom, kulturnom i ekonomskom polju. Podizane su mnoge nove tvornice i obnavljane stare, a usporedno s industrijom razvijao se turizam.
Pula je tijekom šezdesetih postala jedno od najposjećenijih turističkih mjesta u Istri. Poprimala je obrise turističkog, prestižnog, elitnog grada. Osim samog grada, razvijala su se i okolna mjesta: Medulin, Premantura i Banjole. Turističko društvo Pula osnovano je 1952. godine. Najčešći su gosti domaći gosti; otvorena su četiri hotela: Miramar, Trst, Rivijera i Lipa. Godine 1967. Pula ima kapacitet nešto više od 20.700 ležaja. Ono na što se naročito ukazivala važnost kroz godine jest čistoća grada i turističkih naselja.
Buđenje novog inozemnog turizma
Godine 1960. osnovano je hotelsko poduzeće Veruda. Budi se inozemni turizam. U osam godina postojanja i djelovanja, poduzeće je sagradilo nekoliko hotelskih naselja: Ribarsku kolibu, Verudu, Zlatne stijene, hotel Park, kamp u Medulinu i Stupicama. Hoteli su imali mogućnost primiti oko dvije tisuće ljudi, a kampovi šest tisuća. Godine 1965. ostvareno je oko 245.200 noćenja, a tri godine kasnije gotovo 448.000 noćenja. Za relativno kratak turistički staž od svega dva desetljeća, ovi su podaci uistinu hvalevrijedni, zaključuje Orlić.
I jedna zanimljivost: hotelsko poduzeće Veruda nije mijenjala cijene smještaja četiri godine. Tijekom 1961. godine osnovana je komisija koja se bavila kategorizacijom i popisivanjem soba kod privatnih osoba. Te godine u Puli je bilo registrirano oko 150 kuća koje su se bavile iznajmljivanjem soba za turiste, i brojale su oko 300 ležajeva. Za domaćice koje su se bavile kućnom radinošću organizirana su predavanja na kojima su učile kako urediti sobe, što i kako spremiti za obrok. Tijekom 1963. godine Turističko društvo okupilo je 240 domaćinstva koja su se bavila izdavanjem soba, s ukupno 446 ležaja.