Posebni uređaji omogućavaju djeci komunikaciju s okolinom
Takva rehabilitacija predstavlja malu revoluciju u životu osoba s invaliditetom jer im omogućuje da aktivno participiraju u vlastitom životu, da uz pomoć računala govore, pišu, čitaju te kontroliraju kućanstvo. Iako sve to podsjeća na znanstvenu fantastiku, ovo je stvarnost koju žive deseci djece s područja cijele Istarske županije, kaže ravnateljica Centra Loretta Morosin
Jubilarni 20. humanitarni koncert, koji tradicionalno organizira Inner Wheel Club Pula u Domu hrvatskih branitelja u Puli, zajedno s Glazbenom školom Ivana Matetića Ronjgova, održat će se u četvrtak u 20 sati. Kao i svake godine, prihod ide u humanitarne svrhe, potrebitima, a ove godine namijenjen je Dnevnom centru za rehabilitaciju Veruda Pula. Potrebno im je, naime, opremiti jedinstveni kabinet za asistivnu tehnologiju, prvi laboratorij takvog tipa u Hrvatskoj.
Dugotrajni treninzi
Prema riječima ravnateljice Centra Lorette Morosin, u kabinet za asistivnu tehnologiju DCZR-a Veruda dolaze djeca s najtežim oblikom invaliditeta na rehabilitaciju putem visokosofisticiranog instrumentarija.
- Riječ je o instrumentima koji zamjenjuju onu funkciju koja djeci, zbog njihovog zdravstvenog stanja, nedostaje. Takva rehabilitacija, međutim, predstavlja i malu revoluciju u životu osoba s invaliditetom jer im omogućuje da aktivno participiraju u vlastitom životu, i to na način da zjenicom oka ili zrakom iz nosnice upravljaju posebnim računalima uz pomoć kojih govore, pišu, čitaju te kontroliraju kućanstvo. Iako sve to podsjeća na isječak iz filmova znanstvene fantastike, ovo je stvarnost koju žive deseci djece s područja cijele Istarske županije, kaže nam ravnateljica Morosin.
Voditeljica kabineta mag.rehab.educ Ines Delzzotto kaže da djeca s invaliditetom na početku prolaze kroz opsežnu procjenu koja stručnom timu ustanove daje informacije o najadekvatnijem instrumentariju kao i programu koji je potrebno implementirati.
- Potom naši korisnici prolaze kroz trening u kojem uče koristiti i kontrolirati uređaje, ali i usvajaju nove funkcionalne vještine koje su zapravo i glavni cilj takve rehabilitacije. Iako je ovakva rehabilitacijska tehnologija danas zaista očaravajuća, treninzi znaju biti izrazito zahtjevni i dugotrajni te ovdje ne postoje instant rezultati. No, djeca postaju visokomotivirana kada iskuse da napokon mogu govoriti kroz uređaj za komunikaciju, tzv. komunikator, te da konačno mogu reći ono što već godinama čuči zarobljeno u njima, ono što bez ovakve tehnologije nikada ne bi mogli. Teško je u nekoliko rečenica opisati sva čuda koja se skrivaju u našem kabinetu, a još i više koliko je malih zadovoljnih lica koji sada lakše kroče kroz život. Možete li zamisliti kako potpuno nepokretni i bez mogućnosti usmenog izražavanja sada pišu, čitaju priče svojim vršnjacima, surfaju netom, dopisuju se te kontroliraju kućanske uređaje, a da ni prstom nisu makli, kaže Delzzotto.
Visoka cijena
Nažalost, dodaje, postoji i ona manje romantična strana ovakve tehnologije - a to je cijena takvih uređaja.
- Naime, u kabinet dolazi sve više djece i potrebe na terenu su zaista velike. U želji da pružimo podršku što većem broju djece, primorani smo financije potražiti putem donacija jer cijena ovih uređaja uvelike premašuju naš zadani proračun. Naime, određeni instrumenti za rehabilitacijske potrebe dosežu cijenu jednog automobila, odnosno koštaju od 40 do 110 tisuća kuna, te nam ta činjenica ponekad ostavlja gorak okus u ustima. Znajući da za takvo dijete postoji nekakvo rješenje, nameće nam se dužnost i odgovornost da se izborimo za one koji to ne mogu. Upravo zato smo jako radosni što je ove godine Inner Wheel Club Pula odlučio baš nama udijeliti povjerenje i svu svoju energiju da zajedničkim snagama preko ove humanitarne akcije prikupimo sredstva za kupnju novih instrumenata da bi potrebe naših najmanjih bile zadovoljene. Ova djeca neće moći progovoriti niti vježbati preostali vid bez konkretne solidarnosti cijele zajednice baš putem ovog koncerta koji organiziraju zajedno s Glazbenom školom, kažu nam na kraju djelatnice pulskog centra te zaključuju: "Mi smo svojim radom opravdali prve izgovorene dječje riječi i osmjehe, a ljudi svojim dolaskom i kupnjom ulaznica mogu potvrditi našu vjeru u bolji život ove naše djece!"
Uključeni u UNICEF-ovu edukaciju
Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda Pula odnedavno je uspostavio suradnju i dobio podršku ureda UNICEF-a za Hrvatsku. Naime, u suradnji s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, od svibnja ove godine pa sve do listopada 2020. provodit će program "Komunikacija za svako dijete - Primjena tehnologije 21. stoljeća za promociju komunikacije, obrazovanja i socijalnog uključivanja djece rane dobi s teškoćama u razvoju". Upravo u taj program bit će uključena i stručna djelatnica pulskog centra kako bi pojačali kapacitete u ustanovi te unaprijedili dostupnost te asistivne tehnologije i aplikacija za potpomognutu komunikaciju za djecu sa složenim komunikacijskim potrebama od rođenja pa sve do osme godine života, ali i njihovim obiteljima.