Danas je u prostorijama Turističke zajednice grada Pule u organizaciji Inner Wheel Kluba Pula najavljen 19. dobrotvorni koncert pod nazivom "Ostavimo trajno nasljeđe" za mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Koncert će se održati u petak 8. lipnja u Domu hrvatskih branitelja u Puli s početkom u 20 sati. Organizator koncerta je IWK Pula u suradnji s Glazbenom školom Ivana Matetića Ronjgova.
Dugogodišnja suradnja
- U pulskom Inner Wheel klubu trenutno je 15 aktivnih članica koje sudjeluju u svim akcijama koje se provode tijekom godine, Kako je pritom rekla Ljiljana Radulović-Modrušan, predsjednica pulskog Inner Wheel kluba, trenutno imaju 15 aktivnih članica, a ovo je najveća akcija koju provode tijekom godine. Prihod od koncerta ove je godine, istaknula je, namijenjen Dječjem domu "Ruža Petrović" i to za izvedbu spuštenih stropova s odgovarajućom termoizolacijom u dva stana u Nobileovoj ulici broj 3 u Puli gdje su smješteni mladi ljudi bez odgovarajuće roditeljske skrbi u dobi od 18 do 21 godine života. Ravnateljica škole Ivana Matetića Ronjgova Romana Vuksan Zuban, izjavila je kako je škola već prije organizirala koncert za Dječji dom Ruže Petrović.
- Koncerti se održavaju tradicionalno pa je tako ovo već 19. suorganizirani koncert u nizu s Inner Wheel klubom, rekla Vuksan Zuban te dodala da su u planu i programu škole implementirani humanitarni koncerti. - Želimo djecu naučiti solidarnosti i dijeljenju glazbe te se to trudimo prenijeti djeci u našem obrazovnom sustavu, izjavila je te dodala kako će djeca svirati tu večer solistički kroz ansamble.
Škola je ove godine izuzetno ponosna nizom nagrada koje su učenici osvojili te će, istaknula je, s ponosom pokazati dio tog programa. Bit će i točki iznenađenja.
Usluge za djecu i roditelje
- Dječji dom Ruža Petrović ustanova je socijalne skrbi koja zbrinjava djecu u dobi od sedme do 21. godine, rekla je ravnateljica Dječjeg doma Ruže Petrović Davorka Belošević te dodala da već dugi niz godina pružaju različite vrste usluga: usluge smještaja koje trenutno koristi 26 korisnika, uslugu cjelodnevnog i poludnevnog boravka kojom pomažu djeci i roditeljima da bi spriječili dolazak djece u Dječji dom Pula, a imaju i uslugu organiziranog stanovanja.
- U našim stanovima žive mladi u dobi od 18. do 21. godine s tim da ovdje žive i djeca od 16. godine ako u stanu boravi punoljetna osoba i ako je procjena stručnog tima da su oni sposobni samostalno brinuti o sebi. Pored toga Dječji dom Ruža Petrović razvija neke nove usluge, a to su usluge savjetovanja i pomaganja primarnim, udomiteljskim i posvojiteljskim obiteljima. Radimo i posttretman te savjetovanje djece koja su smještena u udomiteljskim obiteljima, kaže Belošević.
Podsjetila je kako ustanova postoji od 1954. godine i nastoje uvidjeti što zajednici treba i u tom smjeru se razvijati. Zahvalila je Inner Wheel klubu što će sredstva usmjeriti njima jer im je to veoma značajno. Pojasnila je i kako je prostor u Nobileovoj ulici u funkciji od 2003. godine, a tu su dva stana, muški i ženski, s po tri osobe u svakom od njih. Stanove je moguće adaptirati isključivo putem donacija jer su u vlasništvu Grada Pule, stoga je ova humanitarna akcija primjerena za tu svrhu.
Greške u instalacijama
- U stanovima problem predstavljaju visoki stropovi zbog čega se prostorije teško zagrijavaju i dolaze veliki računi za struju. U skorije vrijeme bit će potrebno srediti i podove, električnu i vodnu instalaciju te staviti novu opremu, izjavila je Danijela Vukelja, odgajateljica u Domu, te pojasnila da su se s članicama Inner Wheela sastali nekoliko puta i to upravo u stanovima, te su jednom od njih i dobile donaciju u vidu računala. Istovremeno, bila je to prigoda da članice upoznaju mlade ljude koji tamo žive i zbliže se s njima, da shvate potrebe, što je označilo početak jednog prijateljstva. "Najesen bi trebala useliti još dva stanara, a za sad su tu jedan dečko i dvije cure. Potrebno je napomenuti kako je prostor, kad smo ga tek dobili, bilo potrebno adaptirati, no kako nismo imali dovoljno sredstava, uredili smo ga toliko da zadovolji funkciju u godinama koje su pred nama. I bilo je tako dok se nisu pokazale greške u instalacijama koje je trebalo prepraviti za trajnu uporabu i sad je to došlo na naplatu. Potrebno je uzeti u obzir kako se prostor koristi već petnaest godina, dakle prostor je potrebno adaptirati, rekla je Vukelja te dodala kako je u prostoru živjelo više od trideset djece.
- Budući da je to usluga u socijalnoj skrbi, sad se to zove 'organizirano stanovanje s povremenom podrškom', ovdje nastojimo smjestiti djecu koja su nama poznata, no to nije nužno. Ako postoji potreba da se smjesti neko dijete iz neke hraniteljske obitelji ili iz drugog dječjeg doma onda je to naravno moguće uz prethodnu provjeru, dokumentaciju i slično, navela je Vukelja.
U Domu 45 korisnika
U Domu je trenutno 45 korisnika, od kojih najmlađi ima osam godina, 26 korisnika je na privremenom smještaju, a najčešće dolaze s područja Istarske županije. Na cjelodnevnom i poludnevnom boravku je trenutno 13 korisnika, dok ostali spadaju pod stambenu zajednicu. Osim toga ustanova pruža usluge savjetovanja i pomaganja obiteljima, što primarnim obiteljima djece koji se ovdje nalaze na smještaju i u boravku, ali i drugima. Usluge savjetovanja daju se i udomiteljima i udomljenoj djeci.
Osim na problem potrebe za adaptacijom, ukazale su i na problem vezan za zapošljavanje djece s posebnim potrebama. (Andrea LONČARIĆ)