Međunarodni dan žena

Predavanje u Domu antifašista u Puli: Naslovnicu ženskog časopisa u NOB-u KRASILA JE ŽENA S DJETETOM I PUŠKOM U RUCI

| Autor: Lara BAGAR
(snimila Lara Bagar)

(snimila Lara Bagar)


Crvenim karanfilima darivali su u pulskoj Udruzi antifašista sve žene koje su se odazvale tradicionalnoj proslavi Međunarodnog dana žena u Domu antifašista u Puli. Smirivanje epidemiološke situacije bila je ovo ujedno i prigoda za ponovno druženje svih članova i članica koje su uz zvukove harmonike zaplesale u čast ženama i ponovnom okupljanju. A da su žene oduvijek voljele časopise koje su, ovisno o vremenima u kojima su izlazila, tretirale razne društvene i ženske teme kroz koje su progovarale o svojim problemima, pokazalo je i zanimljivo uvodno predavanje profesora povijesti Igora Jovanovića o ženskim časopisima za vrijeme Drugog svjetskog rata.

- Potreba za ženskim listom postojala je za vrijeme NOB-a. Obilazeći sela i održavajući sastanke, Ličanka Kata Pejnović u svojoj je partizanskoj torbici nosila partizanski materijal, a žene koje su htjele doći do novih saznanja i čitati, mogle su to učiniti uz njezinu pomoć, istaknuo je Jovanović.

Tako se točno prije 80 godina, u ožujku 1942. godine na oslobođenom teritoriju Hrvatske u Lici pojavio prvi ženski list Žena u borbi koju je izdao okružni odbor AFŽ-a za Liku. Starost štamparskog stroja i manjak papira koje su žene sakupljale za izdavanje lista bili su osnovni problemi sa kojima se tada partizansko novinsko izdavaštvo susretalo. Godine 1943. Okružni odbor AFŽ-a za Liku izdavao je Ženu u borbi i Ličku ženu u borbi.

Sama naslovnica prvoga broja lista Žena u borbi na kojoj je žena s djetetom i puškom u ruci amblematska je naslovnica slikara partizana Franje Mraza koja govori o poziciji žene za vrijeme Drugog svjetskoga rata. Izdavanje lista dočekan je s oduševljenjem, čitao se na sastancima, a žene su se u njemu mogle baviti pisanjem o radu i borbi, antifašističkim odborima, vlastitom životu, stradanjima te slati dopise u redakciju. U časopisu su se tretirale razne teme, počevši od onih o Titu do savjeta o uređenju kuće, ali i lirskih eseja o patnji za suprugom na fronti, naravno, napisano u duhu vremena. Sve u svemu, zanimljivo novinarsko štivo početaka ženskih časopisa koje je dostupno u knjižnici antifašista u Puli koja broji više od 2.000 naslova te predstavlja impresivnu povijesnu literarnu riznicu koju agilni i brojni članovi Udruge dobrovoljno održavaju i nude na korištenje. Građu nije moguće posuditi, već fotokopirati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter