"Izložba 'Prapovijest u rukama' nastala je kao plod višegodišnjeg rada u okviru velikog europskog projekta pod nazivom COME IN! - Cooperating for Open access to Museum - towards a vidEr Inclusion. Projekt je započeo prije tri godine, s ciljem povećanja pristupačnosti muzejskih institucija i izložbi osobama s invaliditetom. Okuplja 14 partnera iz šest zemalja centralne Europe (Njemačke, Poljske, Austrije, Slovenije, Italije i Hrvatske), a financiran je iznosom od 2.790.000 kuna, kazao je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo prilikom predstavljanja kataloga izložbe "Prapovijest u rukama" jučer u muzejsko-galerijskom prostoru Svetih srca u Puli.
Osam tisuća posjetitelja
Izložba će biti postavljena do nedjelje, 3. veljače, do sada je taj postav, tijekom proteklih mjeseci, obišlo osam tisuća posjetitelja, a rijekom Noći muzeja taj će broj sigurno porasti.
Kako je kazao Komšo, u sklopu spomenutog projekta Arheološki muzej Istre proveo je brojne aktivnosti, od podizne platforme ispred galerije C8, a izrađena je i rampa za pristup podzemnim prostorijama pulskog amfiteatra.
- Nabavili smo brojnu opremu za lakšu komunikaciju s osobama s invaliditetom - kompjutere, printere za izradu 3D modela i taktilnih slika te legendi na brajici i slično. Educirali smo se, kako bismo svoj rad prilagodili osobama s invaliditetom, kazao je Komšo.
Legende na brajici
Autorice izložbe Maja Čuka i Đeni Gobić Bravar kazale su da ova izložba prikazuje cjelokupni period prapovijesti u Istri kroz rekonstrukcije nastambi, replike predmeta, a legende su ispisane i na brajici. Nadalje, autorice su rekle da su ovom izložbom željeli slijepim i slabovidnim osobama pružiti mogućnost da osjete prapovijesne predmete kako bi mogli lakše stvarati slike u mašti dok slučaju priče o prapovijesnim događanjima i načinu života tadašnjeg čovjeka.
Rečeno je i da se prapovijest dijeli na dva velika razdoblja, na kameno i na metalno doba. Kameno se doba dijeli na starije (paleolitik), srednje (mezolitik) i mlađe (neolitik), a metalno doba na bakreno (eneolitik), brončano i željezno doba.
Đeni Gobić-Bravar navela je i sve suradnike u izložbi. Ona i Maja Čuka su autorice teksta kataloga i izložbe, crteže potpisuje također Gobić-Bravar uz Daria Maršanića, autor postava i grafičkog oblikovanja izložbe je Mauricio Ferlin, a grafičko oblikovanje kataloga potpisuje Vjeran Juhas. Tehnički postav izložbe uradili su Mauricio Ferlin, Dario Cetina, Maja Čuka, Admir Dizdarević, Đeni Gobić-Bravar i Andrea Sardoz.(V. BEGIĆ)