U SVETIM SRCIMA 

OTVORENA IZLOŽBA "PRAPOVIJEST U RUKAMA" Za slijepe da "vide", a za ostale da osjete slijepe!



Osim dodirom replika prapovijesnih predmeta, posjetitelji će moći osjetiti mrak prapovijesne pećine (ali i sljepila) te ukop žene i djeteta unutar kuće iz Kargadura kod Ližnjana, gdje je DNK analizom dokazano kako žena i dijete nisu majka i kći!

 

Namijenjena s jedne strane slijepim i slabovidnim osobama kojima je omogućeno da dodirom prapovijesnih istarskih predmeta i pratećim informacijama na Brailleovom pismu (taktilne mape) dožive način života čovjeka od prapočetaka pa do pojave pisma, ali jednako tako i videćim osobama da bi im pomogla da vide s kojim se problemima suočavaju slijepe osobe, vrijedna i edukativna izložba "Prapovijest u rukama" svečano je otvorena jučer u pulskom Muzejsko-galerijskom prostoru 'Sveta srca'. Ulaz na izložbu bit će besplatan iduća dva tjedna, do kraja ovog mjeseca, a bit će otvorena do 29. siječnja iduće godine, dokad će se organizirati i posjeti škola.

Za posjetitelje s normalnim vidom posebno je konstruirana tamna soba, uređena poput prapovijesne pećine, u kojoj se posjetitelj mora oslanjati samo na miris, sluh i dodir, kao za autentična stanovanja prije milijun godina.

Izložene 'taktilne mape' na Brailleovom pismu, kako je rekao ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo, pregledali su prije otvorenja izložbe članovi županijske Udruge slijepih Istarske županije, dok će danas i sutra, uz pomoć jedne slijepe osobe, autori izložbe - viša restauratorica Đeni Gobić Bravar, viša kustosica Maja Čuka te autor postava Mauricio Ferlin - dovršiti optimalni put kroz izložbu za slijepe osobe sa štapom, obilježen specijalnim trakama, od jedne do druge taktilne mape.

Na izložbi je konstruirana i 'pećina', tamna soba bez svijetla koja videćoj osobi može pomoći da osjeti što znači živjeti u mraku, ali i da osjeti kako su u prapovijesti pećine bile vlažne nastambe u kojima je vatra pružala svjetlost, toplinu i sigurnost od divljih životinja te služila u pripremi hrane. Osim replika prapovijesnih predmeta, posjetitelji će moći dodirnuti/osjetiti/vidjeti rekonstrukcije različitih životnih sredina poput nastambi kao i mjesta ukopa. Tako je prikazan i ukop žene i djeteta unutar kuće iz Kargadura kod Ližnjana, koji je jedinstven na području Istre - pokojnici su položeni u zgrčenom položaju, a zanimljivo je da je DNK analizom dokazano kako žena (u dobi od 30 do 40 godina) i dijete (u dobi između dvije i četiri godine) nisu majka i kći!

Ova je izložba, kako su naglasili njeni autori, rezultat intenzivnog rada u sklopu projekta "Come In!". Naime, Arheološki muzej Istre aktivan je partner u Europskom projektu financiranom sredstvima Europskog strukturnog i investicijskog fonda Interreg Central Europe pod nazivom "Come-In!, Cooperating for Open access to Museums - towards a widEr Inclusion". Projekt je službeno započeo u srpnju 2016. godine i trajat će još godinu dana. Ukupna vrijednost projekta je nešto veća od 2,7 milijuna eura, od čega Arheološki muzej Istre dobiva nepunih 167 tisuća eura, uz sufinanciranje od 15 posto.

Ovaj je projekt, kako je rekao ravnatelj Komšo, izuzetno važan za lokalnu zajednicu, ali i šire, naročito zbog približavanja socijalno osjetljivih grupa kulturnim ustanovama, turističkih razloga otvaranja kulturnih ustanova široj publici pa do edukativnih razloga prezentiranja kulturnih sadržaja kroz inovativne pristupačne metodologije. (Zoran ANGELESKI, Snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter