U CENTRU ZA OPORAVAK MORSKIH KORNJAČA

OD OSNIVANJA DOŠLO VIŠE OD 160 GLAVATIH ŽELVI U pulski Aquarium na oporavak stigla još jedna iscrpljena želva - Free Wings

| Autor: Borka PETROVIĆ

Nekada su, usred zime, u naš Centar stizale kornjače koje su bile pothlađene, a danas kod nas zimi najčešće stižu kornjače s ozljedama udova koje su nastale njihovim zapetljavanjem u mreže, plastiku, razni morski otpad. Sve to govori u prilog tome da je u Jadranu sve više smeća, konstatira Aleksandra Bel Dajković, voditeljica Aquariuma Pula

U pulski Aquarium prije nekoliko je dana pristigla izrazito malena i mršava kornjača u teškom stanju. Smještena je u Centar za oporavak morskih kornjača. Dobila je ime Free Wings, po brodici koja ju je pronašla zamotanu u mrežu u koju se zapetljao konop, razna plastika, grana….

Kako doznajemo od voditeljice Aquariuma Aleksandre Bel Dajković, zbog svog tog otpada koji je vukla za sobom tko zna koliko dugo, zadnja desna peraja bila joj je nekrotična, a ona posve iscrpljena. Na sreću, čim je dobila infuziju, odmah je živnula i djelatnici Aquariuma sigurni su da će se u njihovom Centru vrlo brzo oporaviti. Kornjača je već počela samostalno jesti, posebno voli srdelu i lignje, a rana na peraji se svakodnevno čisti antiseptikom i stavlja joj se specijalni med (manuca) kako bi oporavak bio brži, doznali smo od Bel Dajković koja se uz nju brine za još dvije glavate želve. To su Marvin i Ryan, dvije mlade jedinke. Četiri su jedinke uspješno oporavljene i vraćene u morsko plavetnilo. 

Ozljede peraja

Marvin je, doznajemo, pronađen u mreži stajačici s velikom otvorenom ranom na vratu, dok je Ryan pronađen na Marleri zapetljan u smeće. Zbog znatne ozljede peraje ona mu je nedavno u Zagrebu amputirana, no i on se dobro oporavlja.

Centar za oporavak morskih kornjača, doznajemo od Bel Dajković, službeno je formiran 2006. godine i sufinanciran od strane Aquariuma, no kornjače su primali na oporavak i prije tog datuma. Sve u svemu, do sada je kroz njega prošlo više od 160 kornjača, a glavnina ih je uspješno oporavljena i vraćena natrag u more.

- Zanimljivo je kako se situacija kroz te godine promijenila. Nekada su do nas dolazile velike jedinke, a sada sve više mlađe. S druge strane, nekad su usred zime stizale kornjače koje su bile pothlađene, a danas kod nas zimi najčešće stižu kornjače sa ozljedama udova koje su nastale njihovim zapetljavanjem u mreže, plastiku, razni morski otpad. Sve to govori u prilog tome da je u Jadranu sve više smeća, konstatira voditeljica Aquariuma.

Inače, morske kornjače ubrajaju se među najugroženije životinjske vrste te su stoga zaštićene brojnim nacionalnim i međunarodnim propisima. U Hrvatskoj su strogo zaštićene još od 1995. godine. Usprkos njihovoj zaštiti, populacije morskih kornjača su u drastičnom opadanju u čitavom svijetu, pa tako i kod nas. Stoga se pokazalo neophodnim osnovati centre za oporavak morskih kornjača u cijelom svijetu.

Pulski Centar za oporavak morskih kornjača djeluje unutar Aquariuma Pula i udruge Morski obrazovni centar Pula, te skrbi o ozlijeđenim morskim kornjačama iz cijelog hrvatskog dijela Jadrana. Prilikom dolaska u Centar svaka je kornjača podvrgnuta detaljnom pregledu kako bi se utvrdilo njeno zdravstveno stanje, procijenila težina ozljede ili ustanovila bolest. Kornjače koje se nalaze u Centru smještene su u bazenima s protočnom morskom vodom koja se drži na temperaturi prikladnoj za njihov oporavak (25°C). 

Puštanje u more 

Svakodnevna briga za morske kornjače koje se nalaze u Centru sastoji se od redovitog hranjenja, čišćenja njihovih bazena i zdravstvenih pregleda. Kornjače se hrane svakodnevno i to najčešće srdelom. Njihov oporavak odvija se pod nadzorom veterinara koji propisuje potrebni tretman. Nakon oporavka, a prije puštanja natrag u more, kornjača se označava pomoću malih plastičnih pločica, koje se pričvršćuju na stražnje peraje. Pločice sadrže broj kornjače, što omogućava identifikaciju jedinke ukoliko je ponovno pronađena i usporedbu njenog stanja (težina, zdravstveno stanje) s prijašnjim podacima.

Osim liječenja i skrbi, aktivnosti Centra odnose se i na edukaciju šire javnosti. Jedan od vida edukacije je i manifestacija puštanja morskih kornjača koja se odvija svakog lipnja tekuće godine, na svjetski dan morskih kornjača, a ponekad i dva puta godišnje. Ta je manifestacija već prerasla u tradicijski i vrlo popraćen događaj na kojoj svake godine sudjeluje sve veći broj građana i turista. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter