Prvostupnica primaljstva Slobodka Arsova ispričala nam je da je interes svih trudnica, ali i primalja, da porod bude što prirodniji, sa što manje medikamenata, a trudnicama nude i novosti kao što su porod na pilates lopti, stolcu, porod na boku ili koljenima
Velik broj prvorotkinja, ali i djevojaka i žena koje su već rodile, ali su ponovo trudne ili pak razmišljaju o novoj trudnoći, iskoristile su priliku te jučer obišle Službu za ginekologiju i opstetriciju - Odjel fetalne medicinu i perinatologije Opće bolnice Pula. Svojevrsni dan otvorenih vrata organiziran je u povodu Međunarodnog dana primaljstva koji se obilježava 5. svibnja.
Životni poziv
Predsjednica primalja za Istarsku županiju pri Hrvatskoj komori primalja Teuta Grdinić rekla je da se ova manifestacija u Puli održava četvrtu godinu za redom i interes je svake godine sve veći.
- U Istri trenutno imamo 50-ak aktivnih primalja, dok u pulskoj bolnici radi njih 35, od čega desetak prvostupnica, kazala je Grdinić. Pojasnila je da primalje rade u timovima s opstetičarima, medicinskim sestrama, ginekolozima i pedijatrima. Rade u smjenama od po 12 sati te pokrivaju cijeli dan i noć, a njihov posao je, rekle su nam, puno više od običnog posla - to je njihov životni poziv.
Jedna od njih, prvostupnica primaljstva Slobodka Arsova, ispričala nam je da je interes svih trudnica, ali i primalja da porod bude što prirodniji, sa što manje medikamenata, a trudnicama nude i novosti kao što su porod na pilates lopti, stolcu, porod na boku ili koljenima. Za razliku od nekada, trudnicama se omogućava sloboda kretanja jer je upravo kretanje najlakši način da se beba spusti u porođajni kanal.
Sloboda izražavanja
Lani je u pulskoj bolnici rođeno 1.359 beba, dok ih se do svibnja ove godine rodilo oko 400. Na jučerašnji dan - Dan primalja ali i Dan grada Pule - rođene su dvije bebe.
- Danas nam je bitan mekši pristup porodu, a velik naglasak stavljamo na komunikaciju između liječnika ginekologa, nas primalja, medicinskih sestara i rodilja koje potičemo da se slobodno izražavaju i da nas pitaju sve što ih zanima, kazala nam je Arsova.
Maji Kontošić, jednoj od trudnica koje su jučer iskoristile mogućnost obilaska ovog bolničkog odjela, ovo je druga trudnoća. Kako nam je priznala ova medicinska djelatnica, došla je jer je kurjoža, ali i zato što ima želju jednog dana postati primalja, kao njezina majka.
Iz Žminja je u Pulu stigla Iva Debeljuh. Ispričala nam je da je već završila trudnički tečaj pa je imala želju doći vidjeti prostor u kojem će uskoro roditi svoje prvo dijete.
- Termin mi je polovicom lipnja. Nije me strah, nemam neki poseban plan kako želim da mi porod izgleda, prepustit ću se stručnim rukama primalja. Jedino što želim da porod bude što prirodniji i da, što je to moguće više, izbjegavam medikamente, kazala nam je Iva. Inače, obje će trudnice na porodu bodriti njihovi supruzi.