(Snimila Matea Čelebija)
Hrvatska se ponosi bogatom kulturnom baštinom s više od 23.000 zaštićenih dobara, među kojima se nalaze i oni upisani na UNESCO-v popis svjetske i nematerijalne baštine. Kako bi se ta neprocjenjiva baština očuvala i zaštitila u kriznim situacijama, nužno je sustavno ulaganje.
Upravo je s tim ciljem jučer u pulskom Domu hrvatskih branitelja održana završna konferencija projekta "Operativne snage sustava civilne zaštite za zaštitu kulturne baštine" (CPforHeritage). Riječ je o inicijativi Ravnateljstva civilne zaštite i Ministarstva kulture i medija, financiranoj kroz Mehanizam Unije za civilnu zaštitu koja je omogućila niz obuka, simulacijskih vježbi i međunarodnih suradnji. Kroz ovaj projekt razvijeni su novi standardni operativni postupci i planovi za buduće djelovanje, a sve s ciljem da se osigura učinkovita zaštita kulturnih dobara u slučajevima katastrofa i izvanrednih situacija.
(Snimila Matea Čelebija)
Riječ je o projektu vrijednom 378.646,27 eura, čiji je cilj jačanje postojećih kompetencija operativnih snaga sustava civilne zaštite u zaštiti kulturne baštine u izvanrednim situacijama, a kroz njega su provedene brojne obuke i radionice u suradnji sa sektorom kulture. Tijekom njegove provedbe održana su i dva studijska putovanja u Italiju i Francusku radi razmjene iskustava i primjera dobre prakse s međunarodnim partnerima.
Organizirana je i petodnevna radionica sa simulacijskom vježbom spašavanja umjetnina u Zagrebu, Sisku i Petrinji kako bi se obučili i oformili kvalificirani stručni timovi za evakuaciju i pohranjivane kulturnih dobara s područja zahvaćenim velikim nesrećama i katastrofama. Kao nadogradnja radionice provedene u Hrvatskoj, za 14 stručnjaka je Međunarodna organizacija za očuvanje i restauraciju kulturnih dobara ICCROM sa sjedištem u Rimu, održala dodatnu radionicu o zaštiti kulturne baštine u izvanrednim situacijama.
Fokus radionice bio je na rukovanju umjetninama u specifičnim uvjetima, njihovoj privremenoj pohrani i dokumentiranju te na sadržaju standardnog operativnog postupka koji bi, uz procedure zaštite i rukovanja kulturnom baštinom u izvanrednim situacijama i uvjetima katastrofe, trebao definirati i izuzetno važnu koordinaciju među sektorima.
Kao rezultat projekta izrađene su smjernice za Standardni operativni postupak koje definiraju procedure zaštite kulturne baštine u izvanrednim situacijama, a izrađen je i "Plan aktivnosti jačanja kapaciteta i međuresorne suradnje za razdoblje 2025.-2027.".
- Svi prikupljeni podaci tijekom trajanja projekta kroz navedene aktivnosti će biti temelj za izradu Standardnog operativnog postupka. Stvoreni su svi potrebni preduvjeti za preventivno, ali i koordinirano profesionalno djelovanje u slučaju odgovora na izvanredne situacije te potrebe spašavanja kulturne baštine. Govorimo o neprocjenjivoj kulturnoj baštini, dokazu našeg identiteta i postojanja, što je više nego dovoljan razlog za njihovo očuvanje za buduće generacije. Mogu se osobno nadati da potrebe za takvim operativnim aktivnostima spašavanje kulturne baštine neće biti, ili bar neće biti često, ali realnost me demantira, recentni događaji i predikcije govore drugačije, posljedice klimatskih promjena su očigledne, kao i globalne prijetnje, kazala je Marijana Klanac, pomoćnica ravnatelja Ravnateljstva civilne zaštite.
(Snimila Matea Čelebija)
Klanac je istaknula da produkti ovog projekta moraju biti odskočna daska za kontinuiranu suradnju RCZ-a koji ima i ustrojstvenu cjelinu koja se bavi zaštitom kulturne baštine i sektora kulture. Naglasila je i da je nužno i dalje planski provoditi zajedničke vježbe spašavanja i zaštite kulturne baštine u raznim scenarijima te isto tako raditi i na daljnjem podizanju svijesti javnosti o važnosti zaštite kulturne baštine.
Naime, kazala je da je i unatoč definiciji zaštite kulturne baštine kroz mnoge zakonske i strateške dokumente, potreban kontinuirani rad i edukacija ističući da će se jedino na takav način stvoriti trajna jezgra educiranih i osposobljenih pripadnika operativnih snaga za te poslove. Napomenula je da je to lekcija naučena iz potresa.
- Iako su tada Državna intervencijska postrojba CZ, ali ostali djelatnici RCZ-a odradili zahtjevan i odgovoran posao, maksimalno pazeći da se predmeti ne oštete i da budu sklonjeni na sigurno, spoznali smo izazove u ovom segmentu i potrebu stvoriti specijalizirane i posebno obučene postrojbe za evakuaciju pokretne kulturne baštine, kao i spoznali važnost jačanja otpornosti nepokretne kulturne baštine. Ovaj projekt, prvi takav, je veliki korak u tom smjeru, kazala je.
Klanac je tako pozvala na suradnju i razmjenu iskustava koji bi na nacionalnoj i globalnoj razini zaštitila kulturna dobra.
- Izazovi su pred nama, to je neminovnost. No ulaganje u sustav civilne zaštite i sektor kulture, kao što pokazuje i ovaj primjer, daje nam pravo na optimizam. Vjerujem da ćemo se s tim izazovima nositi uspješno, profesionalno i učinkovito, zaključila je Klanac.