Mi smo pronašli već jako puno toga. Ovo je specifično zato što je ostatak jedne komete jako dugog perioda revolucije - u prijevodu, ophodnog vremena oko Sunca - komete koju možda nikad nećemo ni vidjeti. Pitanje je hoće li se taj komet uopće vratiti ili se vraćaju samo čestice koje je komet odbacio, pojasnio nam je Damir Šegon
Jedan od meteora noovotkrivenog potoka October Zeta Perseids snimljen iz Huma (Foto: Hrvatska meteorska mreža)
Hrvatski astronomi otkrili su novi meteorski roj - Listopadske zeta Perzeide, javljaju iz Hrvatskog astronomskog saveza. Otkriće je to dr.sc. Denisa Vide, postdoktoranda na Sveučilištu Western Ontario u Kanadi, i Damira Šegona, predsjednika Astronomskog društva Pula i koordinatora Hrvatske meteorske mreže.
Otkrili su izboj meteora s radijantom u Perzeju, odnosno 14 meteora koje su zabilježile kamere Globalne meteorske mreže (GMN) u noći 24. listopada, potvrdila je Međunarodna astronomska unija (IAU). Polovina meteora je opažena u prvih 30 minuta aktivnosti, a aktivnost je trajala tri sata. Potraga za matičnim tijelom ovih meteora za sada nije dala rezultata. Novi roj je službeno upisan u Radnu listu meteorskih rojeva IAU-a pod brojem 1131 te je nazvan Listopadski zeta Perzeidi (OZP).
Damir Šegon, voditelj pulske Zvjezdarnice na Monte Zaru, Hrvatsku je meteorsku mrežu pokrenuo 2007. godine zajedno sa Znanstveno-edukacijskim centrom iz Višnjana. Krenuli su s pet kamera, a danas ih imaju na više od 40 lokacija po čitavoj zemlji. Iz Hrvatske mreže izrasla je Globalna meteorska mreža s više od 500 kamera u preko 30 zemalja svijeta. Pet od 14 novoregistriranih meteora zabilježile su kamere Hrvatske meteorske mreže i to u Humu, Zadru, Virovitici, Đakovu, Ogulinu, Požegi te na Mosoru, Čiovu, Korčuli i Hvaru na brdu Humac ponad Jelse.
- Nije nama ovo prvo otkriće. Mi smo pronašli već jako puno toga. Ovo je specifično zato što je ostatak jedne komete jako dugog perioda revolucije - u prijevodu, ophodnog vremena oko Sunca - komete koju možda nikad nećemo ni vidjeti. Pitanje je hoće li se taj komet uopće vratiti ili se vraćaju samo čestice koje je komet odbacio, pojasnio nam je Damir Šegon
Za svog kolegu Denisa Vidu kaže da je rodom iz Valpova, bio je član tamošnjeg Astronomskog društva Anonymus, vrlo mlad uključio se u rad Hrvatske meteorske mreže. Šegon je s njim surađivao još dok je Vida bio učenik gimnazije u Osijeku. Potom je otišao na studij u Kanadu i tamo je doktorirao upravo na meteorološkoj astronomiji, a iskustvo Hrvatske mreže pretočio je u Globalnu meteorsku mrežu.
- Kamere su po cijelom svijetu, ali ovaj je događaj trajao jako kratko i samo je dio kamera u ovom dijelu Europe imao priliku to snimiti. Ostatak svijeta to nije mogao vidjeti. Zato je bitno da imamo mrežu kamera koje pokrivaju cijelu zemaljsku kuglu da se ovakvi događaji ne propuštaju, zaključuje pulski astronom.