broje oko tisuću članova

UMIROVLJENICI UPOZORAVAJU: Na Dom se u Puli čeka 10 godina i više. Sada je sve na Gradu i Županiji

Ilustracija (Danilo MEMEDOVIĆ)

Ilustracija (Danilo MEMEDOVIĆ)


Pulski ogranak Sindikata umirovljenika Hrvatske u protekloj je, koronaškoj godini značajno smanjio aktivnosti, koje su se pojačale tek potkraj 2021. organizacijom jednodnevnih izleta u Trst u studenom i prosincu. 

Doduše, i ranije je u nekoliko navrata organiziran izlet u Istarske toplice, a s redovitim se aktivnostima uobičajeno nastavlja u ovoj godini, kaže Lučo Pavletić, predsjednik pulskog SUH-a, koji se službeno zove Udruga Sindikat umirovljenika Hrvatske Pula. 

Asocijacija koja broji oko tisuću članova i ove godine, kao i lani, namjerava sudjelovati u sportskim igrama koje se već 12 godina organiziraju na nivou Istarske županije. Prije dvije godine, na početku koronakrize, igre su preskočene, ali ove godine neće izostati, kaže Pavletić, te nabraja neke od disciplina u kojima će se članovi okušati: boćanje, pikado, šah, stolni tenis, remi, kartanje. U igrama redovito sudjeluje oko 300 ljudi, među kojima 50 iz pulskog SUH-a. Ove godine u planu je vraćanje na staro pa će pulski SUH biti domaćin igara. Nadaju se završetku petog pandemijskog vala. Ove godine nastavljaju i s izletima: najavljuju odlazak na Dugi otok, Korčulu i Hvar, a obavijest o tome izvjesit će idućeg tjedna na oglasnoj ploči. 

Govoreći o socijalnom statusu članova, tajnica udruge i zamjenica predsjednika Zorica Drandić ističe da su penzije polovicom 2021. povećane za 2,4 posto, međutim, članovi ove udruge unutar su hrvatskog prosjeka od oko 2.645 kuna prosječne mirovine. 

- Ne možemo im financijski pomoći. Međutim, Grad je i ove godine novčano pomogao najugroženije umirovljenike: samci čija primanja ne prelaze 2.100 kuna isplaćeno je 350 kuna, dok su višečlana domaćinstva, čiji je prihod manji od 1.800 kuna po članu, dobila 350 kuna po obitelji. Osim toga, obitelji s takvim primanjima svaka tri mjeseca dobivaju pomoć od Grada. Nova vlast nije ništa smanjivala, nadamo se i boljem, nada se Drandić. 

Članove muči i dugo čekanje na smještaj u starački dom. 

- Za dvokrevetnu sobu u "Štigliću" čeka se najmanje deset godina, a za jednokrevetnu i više. Nadamo se najavljenoj nadogradnji doma, sad je sve na Gradu i Županiji, veli Drandić. Naime, proteklog su ljeta riješeni vlasnički odnosi nad domom koji je prenijet na lokalnu razinu pa više ništa ne priječi dogradnju koja je najavljena i kojom bi se dobilo stotinu novih mjesta. 

- To bi bilo jako dobro jer je Pula vrlo podkapacitirana kad je riječ o smještaju u tzv. društvenim domovima umirovljenika. Bilo bi dobro da država ili jedinice lokalne i regionalne samouprave subvencioniraju smještaj u privatnim domovima, kao što se čini u vrtićima, smatra Drandić, a Pavletić dodaje da se ta ideja već godinama spominje, ali još je daleko od realizacije. 

Želja im je, veli Pavletić, jednom mjesečno organizirati matineje u sjedištu udruge u Ulici Ćirilometodske družbe 4. 

- Organizirali bismo razna predavanja koja zanimaju naše članove, recimo o novim propisima koji se tiču naših članova i njihovih prava, o socijali, zdravstvu. Izložba starih božićnih razglednica, koja je bila postavljena za vrijeme Adventa, dio je toga. Izložbe bi se stalno mijenjale, veli on. Među članovima ima i pjesnikinja, poput Ljubice Bestulić Stanković, pa planiraju organizirati i pjesnička jutra. 

Nekad su se, podsjeća, takva predavanja odvijala u Klubu umirovljenika na Giardinima, koji je trenutačno zbog korone zatvoren. 

Pulski SUH već godinama provodi program skrbi za starije osobe uz pomoć grupe volontera kojih je lani bilo 30-ak, dok je korisnika bilo 41. 

- Riječ je o teže pokretnim osobama. Volonteri su educirani i pomažu im u svakodnevnim potrebama, od kupovine namirnica, preko nabavke lijekova, pospremanja stana do pratnje pri odlasku liječniku. Međutim, važno je druženje jer mnogi od korisnika nemaju djece ni srodnika. Prijatelji su im umrli, a volonteri su jedine osobe koje kod njih dolaze. Svi volonteri, s kojima se sastajemo svakog prvog u mjesecu i dogovaramo aktivnosti, vrlo su pozitivne osobe, pripovijeda Drandić. 

Podsjeća da pulski SUH dugo provodi program pomoći korisnicima inozemnih mirovina. Većinom su to talijanske penzije, a pomoć je potrebna pri podnošenju zahtjeva za mirovinu i dostavljanju potrebnih dokumenata, ali i produljenja prava na mirovinu. Takvih je članova nekoliko stotina, a zanimljivo je da ima mirovina koje primaju članovi koji su služili vojni rok za vrijeme Italije. Još ih je nekoliko živih, a ostalo su udovice, starije od 90 godina, koje primaju obiteljske mirovine. Sve je, međutim, više onih koji stječu mirovine za vrijeme radnog staža u Italiji, kažu naši sugovornici. 

Drandić napominje da mnogi članovi ne znaju da mogu ostvariti određena socijalna prava, o čemu ih u SUH-u informiraju. 

- Sad je, recimo, povećan cenzus za oslobađanje plaćanja dopunskog zdravstvenog osiguranja. Razlika je nekih 500 kuna. Prije nekoliko mjeseci poslali smo dopis Gradom sa zahtjevom da se poveća cenzus za subvenciju godišnje karte javnog prijevoza za umirovljenike. Želimo blažu skalu. Nakon minimalnog rasta mirovina mnogu su prešli taj cenzus i sad moraju plaćati veću cijenu mjesečne autobusne karte, objašnjava Pavletić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter