Simulacija proširenja Doma Alfredo Štiglić
Kapaciteti domova za starije osobe u Istarskoj županiji kontinuirano se povećavaju, što je prije svega rezultat kontinuiranog ulaganja kako Županije tako i jedinica lokalne samouprave jer gradski domovi za starije osobe u Buzetu, Poreču i Umagu, izgrađeni i sufinancirani od strane gradova, specifičnost su Istre. U domove za starije osobe u Puli, Rovinju, Novigradu i Raši, čiji je osnivač Istarska županija, trenutno su smještene 523 osobe, od čega 302 korisnika koji usluge smještaja plaćaju sami ili uz pomoć obitelji
Uvažavanje i razumijevanje starijih osoba temelj je svakog razvijenog društva, stoga je skrb o osobama treće životne dobi visoko na listi prioriteta Istarske županije. Briga i iskazivanje interesa za osobe treće životne dobi ogleda se kroz više načina, a u Istri se s tim ciljem sustavno provodi cijeli niz programa i projekata. U zadnjih se nekoliko godina, tako, razvijaju brojne nove usluge, prvenstveno namijenjene starijim osobama koje žive u svojim domovima jer je to najhumaniji i za starije osobe najprihvatljiviji vid skrbi: živjeti u svom domu koliko god je to moguće, a u trenutku potrebe koristiti usluge stalnog smještaja u domove za starije osobe. Upravo na tragu toga je projekt i Pomoć u kući, izvaninstitucionalna usluga, odnosno usluga za starije osobe koje žive u svojim domovima, a kojeg provodi Istarska županija. Potrebe i interes za smještajem u domovima su velike, a smještajni kapaciteti ograničeni i zato su najznačajnija brojna ulaganja u rekonstrukciju i dogradnju domova za starije osobe diljem Istre.
Kapaciteti domova za starije osobe u Istarskoj županiji kontinuirano se povećavaju, što je prije svega rezultat kontinuiranog ulaganja kako Županije tako i jedinica lokalne samouprave jer gradski domovi za starije osobe u Buzetu, Poreču i Umagu, izgrađeni i sufinancirani od strane gradova, specifičnost su Istre. U domove za starije osobe u Puli, Rovinju, Novigradu i Raši, čiji je osnivač Istarska županija, trenutno su smještene 523 osobe, od čega 302 korisnika koji usluge smještaja plaćaju sami ili uz pomoć obitelji. U situaciji kad korisnik i njegovi obveznici uzdržavanja nemaju dovoljno sredstava za podmirenje troškova smještaja niti imovinu, rješenje o smještaju i načinu plaćanja izdaje nadležni Centar za socijalnu skrb, a trenutno je u domove smješten 221 korisnik temeljem rješenja Centra za socijalnu skrb. Za ove korisnike, ukoliko se troškovi smještaja ne mogu pokriti ni na koji način, plaćanje se ostvaruje na teret ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi.
Novac iz proračuna
Cijene u domovima za starije, čiji je osnivač Istarska županija, definirane su 2000. godine te se nisu mijenjale punih 19 godina. Naime, udio koji korisnici plaćaju u ovim ustanovama ne odnosi se na punu cijenu usluge već na dio cijene, a preostali dio namiruje se iz decentraliziranih sredstava koje osigurava država. Prema prijedlogu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, od 1. prosinca 2019. godine korigiraju se iznosi sudjelovanja korisnika u plaćanju cijene usluga te se usklađuju s onima koje se donose na nacionalnoj razini. Valja napomenuti kako je Istarska županija jedna od posljednjih u Republici Hrvatskoj pristupila korekciji cijena, sukladno naputku Ministarstva. Iznos sudjelovanja korisnika u plaćanju cijene usluga će se, nakon usklađenja s prijedlogom nadležnog Ministarstva, po korisniku povećati od 7 do 35 posto, ovisno o potrebnom stupnju njege. Samu odluku o visini iznosa koji će korisnici plaćati od 1. prosinca, donijela su Upravna vijeća domova za starije osobe. Primjerice, sadašnja prosječna najniža cijena smještaja s prosječnim dodatkom za njegu iznosi 2.092, a najviša 2.396 kuna. Nakon 1. prosinca 2019. godine tj. s početkom primjene novih cjenika u domovima, nova prosječna najniža cijena smještaja s prosječnim dodatkom za njegu iznosit će 2.725 a najviša 3.235 kuna. Konkretno, u Domu za starije osobe "Alfredo Štiglić" sadašnja cijena usluge smještaja u dvokrevetnoj sobi za korisnike koji koriste 3. stupanj usluge (teže pokretni korisnici ovisni o tuđoj pomoći i njezi) iznosi 2.206 kuna dok će nova cijena iznositi 2.978 kuna odnosno bit će viša za 772 kune.
Za usporedbu, u susjednoj Primorsko-goranskoj županiji, u Domu za starije osobe "Kantrida", sudjelovanje korisnika u plaćanju ove usluge iznosi oko 3.750 kuna. U obiteljskim odnosno privatnim domovima cijene smještaja se u prosjeku kreću od 5 do 7 tisuća kuna mjesečno, što je značajno više u odnosu na cijene u županijskim domovima. Iz Proračuna Istarske županije u 2019. godini osigurano je ukupno 4,5 milijuna kuna nenamjenskih sredstava od čega 3,5 milijuna kuna za uravnoteženje poslovanja domova i milijun kuna za provedbu programa odnosno davanje usluga. Korekcijom cijena te ostvarenjem većih prihoda domova omogućit će se uravnoteženo poslovanje domova bez negativnog financijskog rezultata. Posebno je važno što će se sredstva umjesto u subvenciju smještaja usmjeriti u rekonstrukciju i dogradnju te izgradnju novih kapaciteta u Rovinju, Puli, Pazinu i Labinu, čime se planira ostvariti novih 169 mjesta u institucionalnoj skrbi za starije osobe u Istri. Također, nastavlja se i s razvojem novih institucionalnih i izvaninstitucionalnih usluga i oblika skrbi za starije osobe, opremanjem i organiziranjem jedinica za skrb oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija, dnevnih boravaka te usluga pomoći u kući.
U cilju unaprjeđenja zdravstvene zaštite u domovima za starije planira se provedba novih aktivnosti u suradnji sa zdravstvenim ustanovama poput primjerice poboljšanja kvalitete prehrane, prevencije širenja rezistentnih bakterija, edukacije medicinskog osoblja zaposlenog u domovima i slično.
Od značajnih investicija u narednom razdoblju valja istaknuti dogradnju Doma "Alfredo Štiglić" u Puli, za što je u Proračunu Istarske županije predviđeno 12 milijuna kuna kroz dvije godine, kao i opremanje Doma "Domenico Pergolis" u Rovinju, ukupne vrijednosti 4,4 milijuna kuna, što će u jednakim omjerima sufinancirati Županija i Grad Rovinj. Kroz unaprjeđenje postojećih i razvoj novih vrsta usluga podiže se standard života u lokalnoj zajednici čime se izravno utječe na kvalitetu življenja svih građana a osobito građana treće životne dobi.
Nove investicije
Zamjenica župana Sandra Ćakić Kuhar kaže kako država nije uredila sustav dugotrajne skrbi o starijima osobama, što je njezina obaveza, već teret financiranja prebacuje ili na građane ili na lokalnu zajednicu.
"Nažalost, država ne prepoznaje potrebu za povećanjem broja mjesta u domovima za starije koje sufinancira, već je broj kreveta koji sufinancira kroz decentralizirana sredstva isti od 90-tih godina prošlog stoljeća. Iako država svoju obavezu ignorira, županija i gradovi imaju razumijevanja za potrebe ovog dijela populacije i ulažu značajna sredstva u proširenje kapaciteta domova za starije osobe, pokušavajući stvoriti sustav koji će biti održiv", kaže Ćakić Kuhar. Zamjenica istarskog župana podsjeća da se Istarska županija dugo se odupirala povećanju cijena i da se one nisu mijenjale gotovo dva desetljeća.
"Međutim zbog velikih potreba za smještajem starijih ovisnih osoba čiji je udio u populaciji sve veći, dok mlađi članovi, zbog zaposlenosti i modernog načina života nisu u stanju brinuti o svojim starijim članovima obitelji, primorani smo korigirati cijene. Sredstva od povećanja cijena smještaja utrošit će se na nove investicije u povećanje smještajnih kapaciteta i unaprjeđivanje kvalitete usluge", poručila je Sandra Ćakić Kuhar.