DONACIJA ZAKLADE ADRIS

JEDINSTVEN PROJEKT U PULSKOJ BOLNICI: ONKOLOŠKI BOLESNICI će za vrijeme kemoterapije na tabletima upisivati simptome koje osjećaju

U dnevnoj bolnici na novoj lokaciji pacijenti će koristiti fotelje za kemoterapiju

U dnevnoj bolnici na novoj lokaciji pacijenti će koristiti fotelje za kemoterapiju


Dolaze novi lijekovi koji nisu klasična kemoterapija i izazivaju potpuno nove nuspojave, pa čak i takve pri kojima se pacijent u početku osjeća lošije nego što je bilo kod prijašnjih terapija. Nuspojave mogu biti jače, jer novi lijekovi jače pobude imunološki sustav. Bitno nam je da pacijent liječniku precizno kaže svoje nuspojave, ističe dr. Dragan Trivanović, voditelje Odjela internističke onkologije s hematologijom u pulskoj bolnici

Pacijenti u dnevnoj bolnici onkološke ambulante dobit će tablet-računala na koji će upisivati svoje simptome izazvane terapijom. Osim toga, moći će moći će koristiti tablete kako bi ugodnije proveli vrijeme dok primaju terapiju koja nekim pacijentima traje 30 minuta, a nekima šest sati.

Riječ je jedinstvenom projektu u Hrvatskoj za koji je pulska Opća bolnica prošlog tjedna dobila sto tisuća kuna od Zaklade Adris, a zove se "Samostalno prijavljivanje simptoma bolesti i nuspojava liječenja bolesnika oboljelih od malignih bolesti."

Novi lijekovi

- Dolaze novi lijekovi koji nisu klasična kemoterapija i izazivaju potpuno nove nuspojave, pa čak i takve pri kojima se pacijent u početku osjeća lošije nego što je bilo kod prijašnjih terapija. Ranije je pacijent imao nuspojave kraće vrijeme, ali u konačnici bi se osjećao bolje za tjedan ili dva. Kod novih lijekova je obrnuto. Velike su nuspojave čim počne liječenje, ali rezultati su puno bolji. Nuspojave mogu biti jače, jer novi lijekovi jače pobude imunološki sustav da krene prema tumoru. Bitno nam je da pacijent liječniku precizno kaže svoje nuspojave. Neki pacijenti ne žele priznati da im nije dobro, prešućuju simptome, jer se podsvjesno plaše da će liječnik ukinuti terapiju, kaže dr. Dragan Trivanović, voditelje Odjela internističke onkologije s hematologijom u pulskoj bolnici.

Pacijenti će, dok primaju terapiju, moći koristiti tablete da pregledaju svoju e-mail poštu, čitaju internetske portale ili nešto drugo, a liječnici će s druge strane dobiti osnovne informacije što se dogodilo od kad je pacijent zadnji put primio terapiju.

- Cilj je da pacijent kad dođe u ambulantu kaže što se sve dogodilo kad je zadnji put primao terapiju. Liječnik ima jako malo vremena, a pacijent veliku blokadu. Ovako će on prije nego krene s novom terapijom na miru, dok sjedi i čeka, odgovoriti na nekoliko jednostavnih pitanja. Kad pacijent dođe kod mene, ja već imam te informacije i možemo kvalitetnije provesti preostalo vrijeme, kaže dr. Trivanović te napominje da su studije pokazale pacijenti često podcjenjuju svoje simptome.

- Ako je povratio deset puta, pacijent će reći da je povratio jednom. Ako ima 39 temperaturu, reći će da je imao malu temperaturu. Time on sebi ne želi priznati da bolest ide dalje. Kad im je puno bolje, to se ne libe reći. Uvijek kažu. Mi ne želimo da pacijent prešuti svoje simptome. Pacijente i sada educiramo što može očekivati, ističe dr. Trivanović. (Jasna ORLIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter