Do 5. svibnja moći će se u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca pogledati izložbu „Hrvatska nematerijalna baština na UNESCO-ovim listama“, u organizaciji Arheološkog muzeja Istre kao domaćina prostora, Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Etnografskog muzeja iz Zagreba
- Izložba „Hrvatska nematerijalna kulturna baština na UNESCO-ovim listama“ nastala je 2011. godine na inicijativu Ministarstva kulture Republike Hrvatske u organizaciji i provedbi Etnografskoga muzeja u Zagrebu, a realizirana je zahvaljujući rezultatima dugogodišnjeg rada čitavog niza stručnjaka koji su u suradnji s lokalnim zajednicama te nositeljima tradicijskih znanja i vještina od 2009. godine do današnjih dana uspješno nominirali sedamnaest kulturnih fenomena na tri UNESCO-ove liste svjetske nematerijalne baštine čovječanstva, rekla je autorica izložbe Iris Biškupić Bašić.
Popis dobara
Od 2009. godine broj hrvatskih kulturnih dobara na UNESCO-ovim popisima raste pa ih je do danas uvršteno petnaest na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva, jedno nematerijalno kulturno dobro na Popis nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita i jedno dobro u Registar najboljih praksi očuvanja nematerijalne baštine.
- Na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva uvršteni su Čipkarstvo u Hrvatskoj koje razlikuje tehnike i materijale izrade - čipkom na iglu koja se izrađuje na otoku Pagu, čipkom od agave s otoka Hvara i čipkom na batiće iz sjevernohrvatskog grada Lepoglave. Kulturno dobro na Listi je i Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, potom Festa svetog Vlaha, zaštitnika Dubrovnika, Godišnji proljetni ophod Kraljice ili Ljelje iz Gorjana, Procesija za Križen na otoku Hvaru, Umijeće izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskog zagorja, Godišnji proljetni ophod Zvončari s područja Kastavštine, potom Medičarski obrt na području sjeverne Hrvatske, Sinjska alka, viteški turnir u Sinju, Bećarac, tradicijski glazbeni žanr s područja istočne Hrvatske, Nijemo kolo Dalmatinske zagore, Klapsko pjevanje, Mediteranska prehrana upisana kao rezultat multinacionalne kandidature Španjolske, Grčke, Italije, Maroka, Portugala, Cipra i Hrvatske, Međimurska popevka, tradicijski napjev Međimurja i Umijeće suhozidne gradnje kao multinacionalna kandidatura Cipra, Grčke, Francuske, Hrvatske, Italije, Slovenije, Španjolske i Švicarske, veli autorica izložbe.
Na Listi nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita je Glazbeni izričaj ojkanje dok je u Registru najboljih praksi očuvanja nematerijalne baštine rovinjski Ekomuzej Batana.
Zasebne cjeline
Autorica izložbe, muzejska savjetnica Etnografskog muzeja dr. sc. Iris Biškupić Bašić i autorica likovnog postava, dizajnerica Nikolina Jelavić Mitrović koncepcijski posvećuju posebnu pažnju svakom pojedinom fenomenu nematerijalne baštine predstavljajući ga kao zasebnu cjelinu.
Rut Carek, voditeljica i glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, istaknula je iznimno zalaganje brojnih pojedinaca i ustanova za očuvanje tog vrlo važnog i značajnog dijela baštine, te kazala je da su ove posebnosti znak velikog bogatstva.
Županijski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica naglasio je da je najteže sačuvati nematerijalnu baštinu, jer sačuvati znanje je teže negoli sačuvati građevine, a svi ti različiti fenomeni temelj su bogatog kulturnog identiteta.
U ime domaćina nazočne je pozdravio ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo ističući da je riječ o vrlo zanimljivoj izložbi, koja će zasigurno biti zanimljiva i školskim skupinama, a za glazbeni intermezzo pobrinula se Klapa Brnistra. Ulaz na izložbu bit će besplatan. (V. BEGIĆ)