Premijera kratkih filmova

Završio Production in Labin Pulske tvornice filma

| Autor: Branko Biočić


U labinskom Teatrinu u petak navečer premijerno su prikazana četiri kratka igrana, dokumentarna, eksperimentalna i hibridna filma nastala tijekom 19. Production In-a Labin. Uz premijere najnovijih ostvarenja, publika je imala priliku pogledati i izbor filmova s prošlogodišnjeg 16. Production In – maratona izrade kratkog filma, također održanog u Labinu.

U programu su prikazani filmovi: "Franko Stainer – div iz Labina" (kratki dokumentarni, 11 minuta i 13 sekundi) autora Alena Filipovića, "Bogovi podzemlja" (kratki igrani, 7 minuta i 24 sekunde) Deana Derežića, "Ivanom po svijetu" (kratki igrani, 15 minuta i 38 sekundi) Vidmarija Rašića, "Savršeno" (kratki dokumentarni, 5 minuta i 52 sekunde) Ines Callebich, zatim nastavak Filipovićevog dokumentarno-igranog rada "Franko Stainer – div iz Labina 2" (10 minuta i 20 sekundi), "Moj život je harmonika" (kratki film esej, 4 minute i 10 sekundi) autora Karla Stanića, "Ugljen, mač i lopata" (kratki igrani, 7 minuta i 10 sekundi) francuskog autora Bricea Cida Garcije, te eksperimentalni film "Čuvar labinski" (2 minute i 30 sekundi) Adalberte Madesny.

Gost programa Kritičko rešeto bio je pulsko-vodnjanski vizualni umjetnik i redatelj Matija Debeljuh, koji je analizirao i komentirao filmove polaznika te im pružio smjernice za eventualne dorade.

– Pohvalio bih sve polaznike. Kroz gledanje filmova išli smo u malu analizu pa sam se iznenadio kvalitetom napravljenih filmova, bez obzira radi li se o amaterima i početnicima ili autorima koji su već filmski pismeni i poznaju filmski jezik. Svakako je zanimljiva organizacija Pulske filmske tvornice koja spaja razne autore i lokacije diljem Istre, i na taj način dobivamo živopisne priče koje zanimaju polaznike radionice. Zanimljivo je da na maloj udaljenosti u ovom istarskom prostoru imamo promišljanja različitih kreativnih ideja i rješenja. Pohvalio bih inicijativu i same polaznike, njihov uložen trud i želim im uspjeh u daljnjem radu – rekao je Debeljuh, dodavši kako, budući da nije filmski kritičar nego autor, svojim se komentarima više oslanjao na vlastito iskustvo stvaranja te iz tog aspekta davao smjernice kako nastaviti dalje.

Matija Debeljuh bio je kritičko rešeto (Snimio Branko Biočić)Matija Debeljuh bio je kritičko rešeto (Snimio Branko Biočić)

Production In je besplatna radionica namijenjena svima koji se žele okušati u izazovu stvaranja filma. Desetak autora pod vodstvom iskusnih edukatora realiziraju svoj film u vremenski ograničenom stvaralačkom procesu i dobroj atmosferi praktičnog rada. Mentorski tim 19. Production In-a činili su filmska autorica i producentica Sanda Letonja-Marjanović, redatelj i snimatelj Mario Papić, snimatelj Bojan Prusac, redatelj i montažer Josip Visković te producent i montažer Marko Zdravković-Kunac.

Sanda Letonja-Marjanović naglasila je kako projekt postoji već jedanaest godina i da je u tom periodu realizirano više od sto filmova diljem Istre. – Bili smo u više mjesta jer na neki način pokušavamo širiti tu našu filmsku umjetnost i poticati mlade na kreativni izazov. Zadovoljna sam – u tih jedanaest godina napravili smo više od sto filmova. U Labinu smo drugi put i jako smo zadovoljni odazivom. Teme su jako zanimljive, a autori zreli sa zanimljivim pristupima u svojim djelima – rekla je.

Marko Zdravković Kunac dodao je da su autori u kratkom vremenu stekli dragocjeno iskustvo u stvaranju filma, od ideje, preko snimanja do montaže. Radionica je, prema njegovim riječima, protekla u dobrom i kolegijalnom raspoloženju, a iako su ove godine realizirana četiri filma (prošle ih je bilo više), zadovoljstvo konačnim rezultatima nije izostalo. – Ono što tvornica radi jest da na svakom predstavljanju filmova zove jedno Kritičko rešeto – ove godine to je bio Matija Debeljuh, osoba od povjerenja, ukusa i ugleda u našoj filmskoj zajednici. On komunicira i ispituje ne samo autore filmova nego i mentore te daje korisne savjete. Ja sam jako zadovoljan jer svaki je put neko novo iznenađenje. U filmovima je ovoga puta isplivao neki novi sloj Labina, nekakvi novi odnosi prema gradu. Ti filmovi s protekom vremena dobiju i dokumentarni karakter jer govore o sadašnjem prostoru i vremenu – izjavio je Zdravković Kunac, predsjednik Pulske filmske tvornice.

Francuz Brice Cid Garcia sa suprugom (Snimio Branko Biočić)Francuz Brice Cid Garcia sa suprugom (Snimio Branko Biočić)

Među autorima je bio i francuski autor Brice Cid Garcia, koji je, uz prevoditeljsku pomoć supruge Elvire Žagar, pojasnio ideju iza svog filma: – Moj film nosi naziv "Ugljen, mač i lopata" i njime sam, uz pomoć Pulske filmske tvornice, želio spojiti rudarsku prošlost i sadašnjost Labina. Želim ovdje napraviti i udrugu u suradnji s KUC Lamparnom, koja ima zanimanje za filmsku umjetnost. Moja udruga bila bi i sportska, kroz mačevanje kao "mekano oružje".

Production In Labin održan je unutar Production In turneje 2024., u suorganizaciji s udrugom Labin Art Express XXI te partnerima Medvid produkcijom, Hrvatskim filmskim savezom, Srednjom školom Mate Blažine Labin, Arsianom i Zajednicom Talijana "Giuseppina Martinuzzi" Labin. Production In financijski podupiru Hrvatski audiovizualni centar, Istarska županija, Grad Pula i Zaklada Kultura nova.


Podijeli: Facebook Twiter