Sredinom travnja 2.780 poslodavaca tražilo je potporu za ukupno 15.320 zaposlenika. Sada je ta brojka porasla na ukupno 8.880 zahtjeva za 20.659 djelatnika i djelatnica
Zaključno s 15. svibnjem u Istri je evidentirano 6.505 nezaposlenih osoba, čak 1.115 ili 20 posto više nego koncem ožujka, službeni je podatak područnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Puli. Rast negativnog trenda započeo je još u ožujku ove godine, kada je u usporedbi s mjesecom ranije evidentirano 5,9 posto više nezaposlenih građana i građanki, a u odnosu na isto razdoblje lani nemalih 37 posto više. Paralelno s time porastao je i broj poslodavaca koji su se odlučili prijaviti za mjeru Vlade za očuvanje radnih mjesta u iznosu od četiri tisuće kuna po radniku.
Nikad manje turista
Unatoč subvencijama Vlade za očuvanje radnih mjesta tijekom travnja su se u evidenciju nezaposlenih u Istri, neposredno nakon prekida radnog odnosa, prijavile nove 1.342 osobe. Usporedbe radi, u ožujku ih se prijavilo 1.111, od čega je na toj crnoj statistici 988 građana i građanski završilo izravno iz radnog odnosa. Loš trend u Istri prati, dakle, i nikad lošiju predsezonu te početak turističke sezone, nikad manji broj dolazaka i noćenja turista, ali i rast nezaposlenosti koji se bilježi u čitavoj Hrvatskoj. Trenutno je, naime, registrirano čak 157.956 nezaposlenih, dok je koncem travnja ta brojka bila 153.842. No ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović u ponedjeljak izvještava da se u zadnjih 15-ak dana ipak bilježi rast zaposlenosti.
Valja, dakle, svakako napomenuti da se znatno povećala i brojka onih poslodavaca sa sjedištem u Istarskoj županiji koji su zatražili potporu za očuvanje radnih mjesta. Naime, takvih je sredinom travnja bilo 2.780 te su se prijavili na potporu za ukupno 15.320 zaposlenika. Sada je ta brojka porasla na ukupno 8.880 zahtjeva za 20.659 djelatnika i djelatnica. Kompanija koja je u Istri podnijela zahtjev za najveći broj radnika je, otkrivaju iz HZZ-a, porečki turistički div Valamar Riviera.
Uzgred, subvencija za ožujak je iznosila 3.250 kuna neto po radniku i radnici, dok je za travanj i svibanj povećana na četiri tisuće kuna. Rok za predaju zahtjeva za isplatu naknade za ožujak i travanj je istekao, ali je poslodavcima preostao još današnji dan da svoje djelatnike apliciraju za isplatu troškove plaća za lipanj.
Mjere za sedam sektora
Od ponedjeljka će se, međutim, zaprimati zahtjevi za lipanj, a na njih će se do 30. u mjesecu moći prijaviti trgovačka društva, obrti, OPG-ovi u sustavu poreza na dobit ili dohodak i fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, ali samo za radnike i radnice zaposlene do 19. ožujka. To neće moći učiniti poslodavci koji nisu isplatili plaću za travanj, kao niti oni kojima prihod u odnosu na svibanj 2019. godine nije pao za najmanje 50 posto, što će morati dokazivati predajom PDV obrasca Poreznoj upravi za svibanj 2020. i 2019. godine.
Nastavak mjere očuvanja radnih mjesta obuhvatit će sedam, umjesto prvotno najavljivanih četiri sektora. Riječ je o poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (samo biljna i stočarska proizvodnja, lovstvo i uslužne djelatnosti povezane s njima te ribarstvo), prijevoz i skladištenje djelatnosti (prvenstveno prijevoz putnika), djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane i pića, ali i administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti, odnosno djelatnost iznajmljivanja i davanja u zakup (leasing) u što spadaju i putničke agencije, organizatori putovanja (turoperatori) kao i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima. Osim toga naknadu će moći dobiti i zaposlenici i zaposlenice u području umjetnosti, zabave i rekreacije, samim time i organizatori kulturnih, poslovnih i sportskih događanja, sajmova i vjenčanja. Naknadu će se odobriti i ostalim uslužnim djelatnostima kao što su, navedeno je na službenim stranicama HZZ-a, popravak računala i predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo i ostale osobne uslužne djelatnosti.
Uvjeti za subvencije
Poslodavci koji zapošljavaju više od 50 radnika, a koji dosad nisu bili korisnici potpore, odnosno prvi puta podnose zahtjev za svibanj, trebat će dokazati da su tog mjeseca imali pad prihoda za najmanje 20 posto u odnosu na svibanj 2019. Također, kompanije s više od 50 djelatnika neće smjeti isplaćivati dividende ili udjele u dobiti do 31. prosinca iduće godine. U suprotnome će morati vratiti iznos dobivenih potpora. Osim toga, uvjet za dobivanje subvencije je da poslodavci članovima uprava, izvršnim direktorima i prokuristima tvrtki ne dodjeljuju vlastite poslovne udjele, pravo na opcijsku kupnju dionica, a ne smiju im niti isplaćivati bonuse za postignute rezultate te nagrade za radne rezultate iznad neoporezivog iznosa propisanog propisima kojima se uređuje oporezivanje dohotka.Inače, ministar Aladrović je nedavno najavio da će između 80 tisuća i 100 tisuća radnika moći koristiti sredstva propisana mjerama za očuvanje radnih mjesta i u srpnju. Odluka o broju radnika koji će zadovoljavati kriterije, kazao je, donosit će se iz mjeseca u mjesec.