enormne razlike

Cijena plina raste od 1. travnja, nekim Puljanima već stigle veće akontacije. NO TU POSKUPLJENJIMA NIJE KRAJ

| Autor: Lara Bagar, Mirjana Vermezović Ivanović
Plin u bocama u godinu dana poskupio 110 posto (Snimio Duško Marušić Čiči)

Plin u bocama u godinu dana poskupio 110 posto (Snimio Duško Marušić Čiči)


Iako je poskupljenje plina najavljeno za 1. travanj, izgleda da je ono prisutno već na uplatnicama. O tome svjedoči Silvana, Puljanka koje je ostala neugodno iznenađena kada je od pulske Plinare primila tromjesečne akontacije za gradski plin.

- Dvije obitelji žive u jednom kućanstvu i godinama imamo istu potrošnju gradskog plina. Prošle godine u ovo vrijeme uplatnica za tri mjeseca iznosila je 600 kuna za svaki mjesec. Ove godine, odnosno na uplatnici koju sam primila prošli tjedan stoji iznos od 1.400 kuna! Isti je i za veljaču i ožujak. Pri tom valja naglasiti da je preklani račun iznosio 300 kuna, lani dakle duplo, a ove godine troduplo. Ovo je prestrašno, kaže Puljanka.

Rast od 300 posto

Trošak akontacije im se, veli, u periodu od prosinca 2020. do siječnja 2022. povećao s 308 kuna na 1.453 kune.

- To je više od 300 posto. Kako je to moguće? Mojoj obitelji je to neprihvatljivo budući da suprug i ja koji smo zaposleni u turizmu još uvijek dobivamo potpore od po 4.000 kuna. Imamo dvoje malodobne djece i ovakav porast cijene grijanja dovest će nas do toga da ćemo početi zatvarati radijatore. Izgleda da je došlo vrijeme da ćemo morati pripaziti na stvari o kojima ranije nismo uopće razmišljali. Morat ćemo sami iščitati brojilo i platiti, ogorčena je Silvana. Sa suprugom je pulskoj Plinari poslala upit i reklamaciju. Boje se što će biti s računima nakon 1. travnja kada je najavljeno poskupljenje i do 70-ak posto.

Direktor Plinare Dean Kocijančić objašnjava da plin još nije poskupio te da u slučaju pulske obitelji nije riječ o računima, već o akontacijskim ratama koje se baziraju na lanjskoj potrošnji. One se, tvrdi, ne moraju platiti, već se može očitati stanje brojila i platiti realna potrošnja, kaže.

- Ako je lanjska potrošnja bila veća, akontacijske rate u ovoj godini su veće. To je naša procjena da će oni toliko potrošiti. Lani je bila hladnija i duža zima i rate obračunava program. Potrošači dobivaju račun tek u travnju za prva tri mjeseca. Tako je i kod HEP-a koji šalje šest akontacijskih uplatnica. Vi, recimo, znate da ćete biti u New Yorku šest mjeseci i znate da nećete potrošiti. Oni mogu nazvati Plinaru i mi ćemo vidjeti kolika je bila potrošnja. Na našim web stranicama postoji i mogućnost informativnog obračuna pa tamo mogu sami izračunati, objašnjava Kocijančić.

- Potvrđuje da će plin poskupjeti 1. travnja, što znači da će obračunske rate nakon tog datuma biti veće, ali još ne zna koliko.

Dnevne kotacije

- Zasad nam nije poznat rast cijena koja se formira na temelju kotacija cijene plina na amsterdamskoj burzi TTF, koja je najstabilnija. Uzimaju se u obzir dnevne kotacije u razdoblju od 1. ožujka 2021. do 28. veljače 2022. godine. Na temelju dnevnih kretanja izračunava se prosječna cijena koja se uspoređuje s tečajem eura u posljednjih godinu dana. Jučer je, recimo, cijena bila 20 eura, prekjučer 21, pa 18 pa 40 eura za megavatsat potrošnje, a to je 110 kubika plina. Prosjek tih cijena u zadnjih godinu dana podijeli se sa 365.

Cijenu određuje regulator koji do 12. ožujka mora reći koliko ona iznosi tako da nam regulator po vlastitoj metodologiji formira cijenu, kaže Kocijančić. Podsjeća da je posljednja formirana srednja cijena bila 43 eura po megavatu, a hrvatska država, kaže, može utjecati na visinu cijene samo visinom PDV-a.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter