Agregati za novogradnju 526 čekaju na isporuku
"Obraćam Vam se sa zahtjevom da objavite ispravak netočnih informacija koje su u Vašem mediju objavljene 8. veljače 2021. godine pod naslovom "Sporna pozajmica zatvorena cesijom, Uljanik dužan Končaru 333 tisuće eura za generatore", koji članak je kao autor potpisao g. Milan Pavlović.
Članak u tiskanom izdanju Glasa Istre vrlo je korektno napisan, no sadrži nekoliko netočnih podataka za koje molimo ispravak kako niže slijedi.
Osim toga, kraćenjem članka u online izdanju Glasa Istre e-čitatelji stječu pogrešan dojam o zaključku, jer je struktura članka takva da se tek u njegovom drugom dijelu nalazi većina točnih podataka i ispravnih zaključaka novinara. Stoga molimo da u online izdanju Vašeg lista objavite kompletan članak uz niže navedene ispravke:
1. Društvo Adriadiesel d.d. Karlovac demantira navod iz naslova članka da je "... Uljanik dužan Končaru 333 tisuće eura...".
Točno je da je Uljanik Adriadieselu dužan još 333.450 eura po osnovi ugovora kojim je Uljanik od Adriadiesela d.d. naručio 5 pomoćnih agregata za nikad dovršenu Novogradnju 526. No to nije sve: Uljanik Adriadieselu duguje još i 4.810.119 kuna s kamatama, i to tek nakon što proknjiži 1,7 milijuna eura cesije spomenute u članku ispod podnaslova "Prijeboj dugovanja", a koju cesiju Uljanik nezakonito odbija proknjižiti već godinu i pol.
Osim toga, uz društvo Jadranska ulaganja d.o.o. u vlasništvu obitelji Končar, vlasnici Adriadiesela još su i Republika Hrvatska putem CERP-a, Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, Čistoća d.o.o. Karlovac, Grad Karlovac, Dom zdravlja Karlovac, Brodosplit-TDM d.o.o., više stotina malih dioničara, pa čak i sam Uljanik d.d. u stečaju - i to u nemalom postotku: nekada gotovo u trećini vlasništva, a i danas još uvijek preko 12 posto. Tim je više paradoksalno i autodestruktivno ponašanje Uljanika koji svojim (kako se prema Rješenju DORH-a pokazalo - nezakonitim) ponašanjem već dvije godine ugrožava ne samo tuđu, već i vlastitu imovinu.
2. Društvo Adriadiesel d.d. Karlovac nadalje demantira navod iz članka da "...Adriadiesel... nije pristupio izradi pomoćnih agregata u svojim proizvodnim pogonima, već ih je naručio od kineskih dobavljača...".
Adriadiesel od dobavljača nije naručio agregate, već samo jednu od komponenata za iste, a agregate je proizveo u svojim pogonima. Takva praksa i inače je uobičajena - kako u strojogradnji općenito, tako i pri ranijim isporukama Adriadieselovih agregata Uljaniku. Adriadiesel je od dobavljača naručio komponente: od kineskog proizvođača - pogonske motore, od Uljanik TESU-a - generatore itd., a istodobno je sam sukladno ugovoru projektirao i proizveo postolje - šasiju, ožičenje, automatiku, cjevariju i ostale komponente za agregate. Zatim je sve te komponente sklopio (agregatirao) u agregate. U Uljanikovom su vlasništvu samo motori kao jedna od komponenata agregata, nipošto čitavi agregati.
3. Adriadiesel d.d. Karlovac dopunjuje navod iz članka da je temeljem zadužnice Adriadiesela "... Uljanik uspio naplatiti nešto više od milijun kuna.".
Osim 1.011.642 kune, koliko je Uljanik naplatio protupravnom blokadom Adriadieselovih računa temeljem zadužnice, Uljanik je - znajući za postojanje cesije i obvezu prijeboja s protutražbinom Adriadiesela - pod prijetnjom aktiviranja zadužnice od Adriadiesela naplatio još i dodatnih 1.553.432 kune. Time se ukupni iznos koji je Uljanik nezakonito naplatio od Adriadiesela (prije i nakon otvaranja stečaja) penje na 2.565.074 kune. Uljanikovo ponašanje dovelo je ne samo do propasti Adriadieselovih izvoznih poslova vrijednih preko 60 milijuna USD, već i do podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka nad Adriadieselom, koji je ipak izbjegnut u zadnji tren, u kolovozu 2019.g., i to naplatom unosnog izvoznog posla. Taj je posao dovršen samo zbog vrijednih Adriadieselovih radnika, koji su za vrijeme Uljanikove blokade radili bez plaće.
Dakle, Adriadiesel trenutno prema Uljaniku ima ukupne financijske tražbine veće od 12 milijuna kuna, od kojih bi nakon provedbe prijeboja preostalo još preko 4 milijuna kuna.
Stečajnoj upravi Uljanika poznato je da je Adriadiesel spreman isporučiti naručene agregate za Novogradnju 526 čim Uljanik provede potrebna knjiženja. No ta knjiženja, suprotno financijskom vještačenju koje je Uljaniku odavno dostavljeno, Uljanik iz samo njemu znanih razloga do sada nije proveo. Takvim ponašanjem Uljanikove stečajne uprave blokira se i dovršetak Novogradnje 526 za koju, prema najavi Vlade RH, i dalje postoji interes, a kako je izvijestio i Glas Istre u svom izdanju od 10.06.2020. (https://www.glasistre.hr/pula/plenkovic-u-uljaniku-najavio-je-imenovanje-nove-uprave-zaposljavanje-radnika-i-nastavak-radova-na-brodu-526-pitali-su-ga-ako-je-sve-to-samo-predizborna-predstava-a-on-se-brzo-snasao-i-odgovorio-648071).
Radi li se o ucjeni Uljanika "iz groba", ili želji za nastavkom lova u mutnom, započetog podnošenjem (sada odbačene) kaznene prijave bivše uprave Uljanika pod vodstvom Emila Bulića, čitatelji će sami zaključiti", stoji u reagiranju tvrtke Adriadiesel d. d. Koje potpisuje punomoćnik, odvjetnik Almir Dervišbegović.