(Snimio Milivoj Mijošek)
O priuštivom stanovanju uoči konferencije Glasa Istre na kojoj će kao panelist i sam sudjelovati, porazgovarali smo s pulskim gradonačelnikom Filipom Zoričićem. Naime, tema konferencije je priuštivo stanovanje, a kako se u posljednje vrijeme o njemu sve više govori te se promišljaju politike na nacionalnoj razini, zanimalo nas je njegovo viđenje tajminga njenog otvaranja; jesmo li kao društvo trebali puno prije ovu temu staviti u fokus, a politika puno promptnije reagirati.
- Apsolutno. Mi smo detektirali ovaj program i naglašavali potrebu. Drago mi je da je Vlada napravila ključan strateški pomak i mi kao Grad to pratimo. Sada kada imamo ključne dokumente, a potrebe su velike, vrijeme je za realizaciju. Mi smo svoj lokalni program stanovanja prikazali resornom Ministarstvu i javnosti predstavili našu stambenu politiku, veli Zoričić.
Priuštivo stanovanje svakako je, prije svega, socijalno pitanje.
- Strategija upravljanja imovinom u vlasništvu Grada Pule usvojena je na Gradskom vijeću u srpnju 2023. godine i sada se nastavlja raditi u kontekstu definiranih stambenih politika. Znajući da je cijena najma stana vrlo visoka i želeći mladima omogućiti priuštivo stanovanje kao i ostanak u našem gradu, pomoći ćemo im kroz konkretne mjere, pojašnjava gradonačelnik Zoričić.
Izdvojio je pravo građenja za mlade obitelji i stambene zadruge, dugoročni najam stanova, smanjenje komunalnog doprinosa za osobe do 45 godina kod gradnje za vlastito stambeno zbrinjavanje i nastavak sufinanciranja kamata na stambene kredite.
- Povećavamo stambeni fond, ali i pomažemo mladima da ostanu u našem gradu. Vjerujem da smo na dobrom putu i da će konkretne mjere Grada biti prepoznate. Stambena politika jedan od zadnjih ključnih dokumenata, donesenih u ove četiri godine, nakon kojih će Grad u idućem dugoročnom razdoblju imati sve ključne odluke u kojem smjeru Pula može i mora ići, poručuje Zoričić.
S obzirom da je u našem gradu snažno prisutan turistički aspekt, pa samim time osobe u podstanarstvu stavlja u vrlo nepovoljan položaj, a snažno podiže cijene nekretnina na tržištu, nameće se potreba dugoročnih, strateških politika.
- Znajući da je cijena najma stana vrlo visoka i želeći mladima omogućiti priuštivo stanovanje kao i ostanak u našem gradu, pomoći ćemo im kroz konkretne mjere: pravo građenja za mlade obitelji i stambene zadruge, dugoročni najam stanova, smanjenje komunalnog doprinosa za osobe do 45 godina kod gradnje za vlastito stambeno zbrinjavanje i nastavak sufinanciranja kamata na stambene kredite.
Mi nažalost imamo mnoge sugrađane koji zbog niskih mirovina moraju seliti ljeti kod djece, rodbine itd. da bi najmom turistima pokrili troškove koje imaju tijekom cijele godine. S druge strane studenti moraju iseljavati iz stanova tijekom sezone ili već od 1. lipnja. Također, za ostale generacije, podstanarstvo je velika stavka i skupo je. Zato su mjera o dugoročnom najmu i plan gradnje priuštivih stanova grada Pule jedino rješenje koje će svim tim generacijama pomoći, naglašava.
Po mišljenju našeg sugovornika, prvi potezi koji bi doveli do osjetnih promjena u mogućnostima priuštivog stanovanja očituju se kroz najam.
- Najam gradskog i državnog zemljišta po jedan euro za gradnju manje obiteljske kuće. Uveli smo mjeru 80 posto popusta na obračunati iznos komunalnog doprinosa za gradnju stambene građevine do 150 četvornih metara. Najam i kupnja neperspektivnih stanova, čiji je natječaj u tijeku i najam novih stanova te POS stanovi, smatra on.
Sve češće se spominju stambene zadruge, a po svemu sudeći u našem gradu ima mjesta za tako nešto.
- Ima mjesta i mi smo pokrenuli procese. Cilj nam je da bivša vojarna Vladimir Gortan bude prvi primjer takvog stanovanja, zaključuje gradonačelnik Filip Zoričić.
Više detalja na ovu temu saznat ćemo na konferenciji pod nazivom »Priuštivo stanovanje - izazovi i prilike« koju danas u hotelu Brioni organizira Glas Istre, a na kojoj sudjeluju: Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Nikolina Brnjac, zastupnica u Europskom parlamentu, koordinatorica EPPa u HOUS odboru, Maksimilijan Šimrak, zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, pulski gradonačelnik Filip Zoričić, zatim Vedran Prica, direktor Spatium nekretnine d.o.o., Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etičko financiranje, Anica Petričević, menadžerica razvoja strateških inicijativa u Erste banci te Jasmina Bašić, predsjednica Društva arhitekata Istre.
Pravo građenja za mlade obitelji podrazumijeva davanje zemljišta u vlasništvu Grada Pule mladim obiteljima u trajanju do 99 godina po simboličnoj naknadi, uz mogućnost otkupa nakon 10 godina, uz uračunavanje uplaćenih naknada. Iz Grada pojašnjavaju da se radi o parceliranju velikih građevinskih zemljišta u vlasništvu Grada u svrhu gradnje obiteljskih kuća koja se nalaze na Valmadama, Gregovici, Velom Vrhu, Štinjanu i u Centru, a koja će se definirati Godišnjim planom upravljanja imovinom u vlasništvu Grada Pule, precizira Zoričić.
Grad Pula raspisao je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za sufinanciranje kamate stambenih kredita za nekretnine na području Grada Pula – Pola za 2025. godinu. Zahtjev za sufinanciranje kamate podnosi se temeljem stambenog kredita koji građanin uzima od kreditne institucije koja ima odobrenje za rad od strane HNB-a za kupnju prve nekretnine ili za poboljšanje stambenih uvjeta (dogradnja/nadogradnja) nekretnine za koju je potrebno ishodovati akt za gradnju radi rješavanja svojeg stambenog pitanja. Sredstva se odobravaju u visini od 50 posto kamate za odobrene stambene kredite, a maksimalno do 2.389,01 eura, odnosno u maksimalnom iznosu do 199,08 eura mjesečno po odobrenom zahtjevu, za maksimalno pet godina otplate kredita.