UPOZNAJ SVOJU ZEMLJU

FOTOGALERIJA / Pulske je znamenitosti obišlo čak 316 osoba u četiri grupe

| Autor: Vanesa Begić


Čim negdje otputujemo, odmah obiđemo muzeje, kulturne spomenike, crkve i drugu kulturno-povijesnu baštinu toga grada ili mjesta. Koliko poznajemo povijest našega mjesta, grada, općine, što znamo o raznim mitovima i legendama vezanih uz naš kraj?

Ponekad je potrebno i osvježiti znanje, a u siječnju, kada nema puno događanja, kada su šoping centri uglavnom svugdje zatvoreni, a tako i tako proračun je nakon prosinačkih troškova tanji, izvrsna ideja može biti razgled svoga zavičaja uz stručno vodstvo. Hladno nedjeljno ujutro, čak i u podne, dobro je došlo za zagrijavanje - i fizičko i mentalno.

U sastavu projekta "Upoznaj svoju zemlju"; u povodu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske održano je besplatno turističko vodstvo kroz brojne gradove i mjesta Lijepe Naše.

Društvo turističkih vodiča Pule i ove je godine poklonilo svojim sugrađanima i njihovim gostima razgled Pule, ističući da turistički vodiči smatraju da svaki državljanin Hrvatske može biti promotor i ambasador svoje zemlje te ovim projektom žele potaknuti građane svih dobnih skupina na dublje upoznavanje kulturne i povijesne baštine svoga grada.

I zbilja, interes je bio iznimno velik, čak 316 osoba svih dobnih skupina - od najmlađih do onih starijih od 80 godina, krenulo je razgledavati Arenu, slušati priče o Dvojnim i Zlatnim vratima, Forumu. Čak je i vodičkinje - četiri simpatične poznavateljice materije - iznenadio tako veliki odaziv, lani je bilo 120 osoba i smatralo se da je odaziv dobar, no ove je godine premašilo sva očekivanja.

Krenulo je, naravno, od Arene. Jedna od vodičkinja, Erika, pitala je okupljene - podijeljene u četiri skupine - znaju odakle dolazi naziv Arena?

Naziv dolazi od latinske riječi harena što znači pijesak, budući da je u rimsko doba bila posuta pijeskom kojim su se i poslije svake borbe posipali tragovi krvi ljudi i životinja. Nekada je Arena mogla primiti do 23 tisuće osoba, a sada na koncertima, kada je maksimalno natiskano, jedan pored drugog, do deset tisuća ljudi.

Za "osvježiti" Arenu od mirisa tijekom borbi, prskalo se ulje od lavande. Dakako, tu su bile i usporedbe s ostalim Arenama tijekom povijesti, mogle su se čuti i priče zašto je sada zabranjeno šetati gore, po vrhu Arene, budući da su se dogodili nesretni slučajevi pada, ali i zaviriti u tajne podruma i vidjeti postav "Maslinarstvo i vinogradarstvo Istre u antici", te uvijek zanimljive i atraktivne amfore.

Nakon Arene, krenulo se do Titovog parka i makete. Ova maketa česta je polazna točka turističkog razgledavanja grada.

Uslijedila su Dvojna vrata.

Vodičkinje su ponovile priču kako je tijekom svoje povijesti Pula bila opasana bedemima koji su srušeni kada je grad rastao i širio se, a sam ulaz u grad bio je moguć kroz 12 vrata. Dvojna vrata naziv su dobila zbog dva polukružna otvora koja su vodila u grad. Nakon Dvojnih vrata, uslijedila su ona Herculova, gdje je vidljiva toljaga - atribut mitskog heroja Herkula, koji je u rimsko vrijeme bio zaštitnik Pule.

Potom je mnoštvo odšetalo do Slavoluka Sergijevaca. Salvia Postuma platila je njegovu gradnju (de pecunia sua), a podignula ga je u čast trojice članova svoje obitelji. I kraj ove šetnje bio je na glavnom pulskom trgu, Forumu.

U Puli je vođenje održano na hrvatskom i na talijanskom jeziku. Suradnici na projektu bili su Turistička zajednica Grada Pule, Arheološki muzej Istre te Povijesni i pomorski muzej Istre.

Bila je to zanimljiva šetnja kroz povijest i prošlost Pule i njezinih stoljeća punih priča, mitova, tajni, ljubavnih priča, a tu materijala nikada ne nedostaje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter