(Snimio Milivoj Mijošek)
U vrijeme marende, pulski markat oživi brojnim kupcima koji svrate po namirnice za ručak. U ponudi ovih dana ima raznolikog povrća na stolovima, a s obzirom na sezonu prehlada i ostalih dišnih infekcija, kupuju se i agrumi.
Nakon što su dugo vremena hit sezone bile mandarine, na red su stigle slatke klementine koje se prodaju po 2 i pol eura po kilogramu.
Domaći kelj prodaje se po 3 eura, kao i mlada blitva, a istu cijenu drže cikla i brokula. Mlada kapula kupcima se nudi po 2 eura, krumpir po euro i pol, a jabuke se mogu pronaći u rasponu od euro do dva. Pažnju nam je, kao i kupcima, privukla crna rotkva.
Ova povrtnica paprenog okusa prodaje se po 3 eura po kilogramu. Kako nam objašnjava prodavačica, koja i svoje kupce savjetuje kako pripremiti ovu zdravu namirnicu, ona se može jesti i sirova, ali i pripremiti kao sirup za bronhitis budući da pomaže u čišćenju dišnih kanala. Demonstrira nam kako se izreže gornji dio, izdubi središnji koji se može naribati u salatu, a u napravljenu udubinu dodaje se med i pušta preko noći. Ujutro se popije tekućina, a potom opet puni preko noći.
Na stolove pulske ribarnice vratila se sardela, kraljica našeg mora. Prodaje po 3 i pol do četiri eura po kilogramu, a sigurno će se na mnogim stolovima pulskih obitelji upravo ona ovih dana naći za ručak. Ova džepu pristupačna, a ukusna i zdrava riba može se pripremiti na sto načina, od paštete, frigana, pa do carpaccia, a najbolja je, smatraju mnogi, na gradelama.
Kako nam kaže jedna od prodavačica, na štandu gdje se prodaju i već očišćene sardele za šest eura, što cjenovno ispadne jednako kao i one cijele, nekada je sardela bila namijenjena sirotinji, a danas njenu konzumaciju preporučaju i doktori. Tu je i haringa koja se prodaje po 3 eura, u ponudi su i sipe po 14 eura, dok domaće lignje dostižu cijenu od čak 28 eura po kilogramu!
I dalje su popularne divlje orade, no ono čega već dulje vremena nema na ribarnici, a mnogima nedostaje, ukusni su moli, šuri i menule. Prisjećamo se s prodavačicom kada su one svakodnevno bile u ponudi, a danas se love u daleko manjim količinama nego nekad. Ribarnice diljem Istre bile su prepune ove sitne ribe s kojom su mnoge generacije s naših područja odrasle.