Đir po markatu i ribarnici

Ima čvaraka, nema ribe, a još danas se održava "Slavonsko Martinje"

| Autor: Zoran Oljača
(Snimio Zoran Oljača)

(Snimio Zoran Oljača)


Članovi Udruge branitelja proizvođača "Panonija" organizirali su na pulskoj tržnici sajamsku manifestaciju gospodarskog, turističkog, kulturnog i edukativnog karaktera pod nazivom"Slavonsko Martinje". Tako se proteklih dana na Narodnom trgu našlo 15-ak proizvođača koji su prodavali svoje suhomesnate proizvode, proizvode od kože, med, kruh, kozmetiku, svatovske kolače i ostale prirodne i tradicijske proizvode.

Među pristiglim gostima iz Slavonije bila je i gospođa Emica Ivković iz Nove Gradiške.

(Snimio Zoran Oljača)Pavao Baotić sa svojim suhomesnatim proizvodima (Snimio Zoran Oljača)

Kolač po 20 eura

- Bavim se proizvodnjom domaćih slavonskih kolača već 15 godina. U Puli sam bila već mnogo puta, pa i na Obrtničkom sajmu koji se svojevremno održao u Domu hrvatskih branitelja. Svatovski kolači su vrsta slavonskih kolača koji se ustvari rade za sve prigode, a najviše za svadbe jer se za njih peku u velikim količinama.

Mogu dodati da se oni prave i za krštenja, prve pričesti, krizme i ostala obiteljska okupljanja. U Pulu sam stigla s asortimanom od 20 vrsta kolača, većinom suhih, osim mađarica s kojima stalno putujem. Jedan kilogram kolača dođe 20 eura. Kod mene se mogu kupiti pakirani kolači, ali i na komad. Puljani najviše kupuju bećare, mađaricu, breskvice i medenjake, kažđe nam Emica Ivković.

Na štandu gospodina Pavla Baotića pronašli smo suhomesnate proizvode.

- Kobasicu, čvarke i slaninu nudim po 25 eura za kilogram. Dimljeni kare' prodajemo po 30 eura za kilogram, kulen mi je 50 eura, a kulenova seka 40 eura za kilogram. Kao i uvijek, ovih sam dana u Puli najviše prodavao čvarke. Čvarci su malo poskupili ali to je zbog toga što je poskupila sama sirovina, rekao nam je Pavao Baotić i dodao da su se u prezentacijskom djelu slavonske delicije mogle kušati.

Inače, danas je zadnji dan održavanja "Slavonskog Martinja" na pulskoj tržnici.

(Snimio Zoran Oljača)Emica Ivković i svatovski kolači (Snimio Zoran Oljača)

Gljive lisičarke

Prošetali smo i dalje do "zelenog trbuha" grada. Na štandu gospođe Marije iz Pule bilo je orašida, ali i svega ostalog.

- Grožđe fragola mi je 5 eura za kilogram. Domaća kruška također. Kilogram oraha prodajem po cijeni od 16 eura, kilogram lješnjaka košta 8 eura, kilogram mendula prodajem po cijeni od 10 eura, a pomikaki za 4 eura. Jedna košarica lisičarki košta 5 eura, kazala je gospođa Marija.

S obzirom da je u Puli nedavno zabilježeno trovanje gljivama upitali smo je što o tome misli. - Ma ništa posebno. Mogu samo reći da su ove moje na štandu lisičarke i da se tu berač teško prevare. Ima jedna slična, ali kada ju uberete ona vam na ruci pusti boju. To su vam takozvane zavodnice i nisu jestive. Berači gljiva to dobro znaju, a trovanja gljivama bilo je oduvijek. Za ubrati gljivu morate biti dobar poznavatelj, zaključila je na kraju gospođa Marija.

Skoknuli smo i do ribarnice i imali što vidjeti. Ups? Nismo imali što vidjeti. U ribarnici je s izloženom ribom bilo svega nekoliko banaka. Gospođa koja je imala divlju ribu, a to se misli na onu koja nije iz uvoza, prodavala je kilogram švoji za 20 eura. Cijena divlje orade, ovisno o njenoj veličini, išla je od 10 do 27 eura za kilogram.

Za kilogram hobotnice trebalo je izdvojiti 20 eura. Oslić se prodavao po cijeni od 10 eura za kilogram. Na naše pitanje prodavačici zbog čega je u ribarnici toliko malo ribe, saznajemo da je turistička sezona gotova i da su prekupci riba otišli na zasluženi godišnji odmor.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter