(Snimila Doria Mohorović)
Renomirani njemački chef Jan Hartwing, vlasnik restorana Jan u Münchenu koji nosi tri Michelinove zvjezdice, u Istri snima promotivnu kampanju "50 Best Explores".
Reportaže i video materijal snimljen u Istri, bit će objavljeni na online platformi organizacije World’s 50 Best, uključujući njihov portal 50 Best Discovery koji prate brojni ljubitelji hrane.
Uz ovog svjetski poznatog chefa, u Istri boravi i Anna Wender, urednica časopisa Falstaff Njemačka koji se bavi temama gastronomije i turizma. Tijekom jučerašnje šetnje pulskom tržnicom, dok smo brisali znoj s čela uslijed ljetnih vrućina, Hartwig nam je otkrio što ga je najviše dojmilo na Poluotoku i što misli o istarskoj gastronomiji.
- Najveće iznenađenje u Istri je vaše maslinovo ulje koje je najbolje koje sam ikad probao. Nisam to znao prije; uvijek sam vrhunsko maslinovo ulje povezivao s Italijom, Španjolskom ili Grčkom, ali Istra nije bila na mojoj karti, priznao je Hartwig. Naglasio je da će upravo to maslinovo ulje koristiti u svojim jelima.
Osim toga, spomenuo je da bi bilo zanimljivo koristiti i med te tartufe, kad je njihova sezona. Bio je iznenađen i kvalitetom pašte, koju je opisao kao fantastičnu, priznajući da nije očekivao tako visoku razinu kvalitete.
Dok smo prolazili tržnicom, Hartwig je pažljivo promatrao lokalne proizvode koji se nude na štandovima.
- Volim pogledati ponudu na tržnici jer često nemam plan što ću kuhati, ali me inspiriraju namirnice koje vidim. U ljetnim mjesecima preferiram sezonske proizvode, a kod vas bih potražio rajčice, patlidžane, luk, paprike i tikvice – sve izgleda vrlo šareno i ukusno, rekao je 41-godišnji chef.
Naglasio je kako u svom restoranu uvijek koristi sezonske namirnice i drži se tog principa. Trenutno na tržnicama dominira bobičasto crveno i ljubičasto voće, pa nema smisla, kaže, pripremati jela s egzotičnim voćem poput ananasa. Istog je stava i za druge delicije.
- Ljetni lov na tartufe nije dobar kao zimski, iako je zanimljivo ići u potragu za njima. Njihov okus, miris i aroma najbolje dolaze do izražaja zimi. Tako i tijekom zime neću u restoranu nuditi šparoge, rekao je Hartwig. Osim u lovu na tartufe, spomenuo je da mu je interestan bio izlov kamenica, ali i da jetrenutno temperatura mora previsoka za njih.
- Naučio sam da što je more hladnije, kvaliteta ribe i školjki je bolja, a to mi je potvrdio i uzgajivač kamenica u Limskom kanalu, dodao je.
Ističe da će se u Istru definitivno vratiti s obitelji jer se u ovu regiju zaljubio. Prije no što je napustio zemlju, jedna od stanica koji nije mogao propustiti je pulska Arena, s obzirom da, napominje, uvijek voli pogledati arhitekturu i lokalnu baštinu nekog mjesta.
Riječ je o projektu koji organizira Hrvatska turistička zajednica u suradnji s Turističkom zajednicom Istre, na temelju dvogodišnje uspješne suradnje s platformom 50 BEST RESTAURANTS. Marko Marković iz Turističke zajednice Istarske županije dodao je kako je cijelo to vrijeme tim iz TZ-a pratio chefa i njegovu ekipu i za ovu priliku složio intenzivan raspored.
Tijekom petodnevnog boravka, koji danas završava, Hartwig i njegov tim sudjelovali su u lovu na tartufe s vodičem, posjetili su restoran "Toklarija" Sovinjak i kušali brojna tradicionalna jela. Također su snimali u zelenom vrtu Meneghettija gdje se namirnice iz vrta odmah koriste u pripremi jela.
Išli su i u lov na tune sa specijaliziranim timom TunaAna iz Medulina, pripremali domaće ribe u "Locandi Blu" u Rovinju, a jučer su otvarali kamenice u Limskom kanalu i pripremali pedoće. Nakon posjeta pulskoj tržnici, navečer se tim uputio na tradicionalnu istarsku peku u "Alla Beccaci".
- Kao bazu produkcije odabrali smo Stanciju Meneghetti jer nam se činila kao optimalna solucija koja ima sve na jednom mjestu - od zelenila, mira, privatnosti, maslinovih ulja i vina, odličan gourmet. Iako, cilj nije bio fine dinning, već prikazati istarski identitet i gastronomiju kroz rustikalne konobe, rekao nam je Marković.
Hartwig je šest mjeseci nakon što je otvorio restoran u Münchenu, dobio čak tri Michelinove zvjezdice, što se posljednji put dogodilo u ovom gradu prije 24 godine. Prije toga je, dok je bio na čelu kuhinje renomiranih restorana, svojim jedinstvenim pristupom osigurao je 2014. godine dvije, a 2018. tri Michelinove zvjezdice.
Upitan je li teško postići ovakav rezultat, i što je još teže, održati takav standard - chef odgovara da je vrijedan radnik, da radi od 8 ujutro do 1.30 u noći. Njegova je gastronomija, kaže, kombinacija svega - njemačkih gastronomskih tradicija i suvremenog pristupa lokalnim namirnicama i okusima.
Priznao je kako je prije dolaska u Istru mislio da je najpoznatije hrvatsko jelo – ćevapi. Pa tako, prepričava, kad ih je vozač doveo iz Zračne luke u smještaj, pitao ga je gdje može pojesti dobre ćevapčiće.
Vezao je ovo jelo uz Hrvatsku, baš kao što se smatra da se u Njemačkoj najviše jede bratwurst (kobasica) i pije pivo. I, uskoro nakon obilaska tržnice, chef se, po preporuci okupljenih, kao i prodavačice s tržnice, uputio probati ćevapčiće u obližnji lokal.