"Zavičajna nastava nenasilja"

Udruga Proces je u sklopu projekta održala dvodnevnu radionicu izrade eksperimentalnog filma u Pazinu

| Autor: Jelena Milović
(Foto: Privatna arhiva)

(Foto: Privatna arhiva)


Udruga Proces je u sklopu projekta "Zavičajna nastava nenasilja" prvog vikenda u svibnju održala dvodnevnu radionicu izrade eksperimentalnog filma u Pazinu. Radionicu na temu nenasilja, za koju se tražila i stolica više, vodile su umjetnice Gea Rajić i Josipa Škrapić iz udruge Forma, u prostoru udruge Albus.

Pregled istraživanja

Dvodnevna radionica bila je besplatna i namijenjena svima, a posebno mladima i LGBTIQ+ osobama. Ovaj projekt ističe probleme nasilja i diskriminacije s kojim se LGBTIQ+ zajednica još uvijek suočava, posebice u manjim sredinama gdje je navedena tematika, nažalost, i dalje nevidljiva. Čim govorimo o nenasilju, poruke su uvijek afirmativne, a kad svemu pridodamo kreativno stvaranje, te su poruke zaokružene. Zašto je baš adresirana na ovu populaciju, nije neobično budući da informacije "s terena" govore da je među mladima, nažalost, pojačan trend nasilja prema LGBTIQ+ zajednici.

(Foto: Privatna arhiva)Andrea Vidović (Foto: Privatna arhiva)

- Pregledom istraživanja o pravima i položaju LGBTIQ+ osoba u Hrvatskoj ostavljaju zaista ozbiljne razloge za zabrinutost. Stavovi javnosti i mladih ukazuju na homo/bi/transfobiju i spremnost na diskriminaciju LGBTIQ+ osoba. U Hrvatskoj LGBTIQ+ mladi u obrazovnom sustavu često doživljavaju nasilje te homofobične i transfobične komentare što posljedično dovodi do izostajanja iz škole, izoliranja te čak i do pokušaja oduzimanja svojeg života. Zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta i izražavanja LGBTIQ+ osobe izložene su većem riziku od diskriminacije, nasilja i nepoštivanju ljudskih prava, dok dodatne izazove predstavljaju i procesi razvoja vlastitog identiteta i briga o tome kako, kada i kome će otkriti svoj identitet. Prijeko potrebno je da, ne samo organizacije civilnog društva, već i državni nivo započne ozbiljniju borbu protiv nasilja te da se osigura podrška osobama LGBTIQ+ zajednice i da se doprinese razvoju uključivog razvoja, pojašnjava na samom početku Andrea Vidović iz Udruge Proces. Budući da navode kako je posebice u manjim sredinama ova tematika i dalje nevidljiva, edukacija na ovu temu čini se važnom i potrebnom.

Odrastanje u malom gradu

U istraživanju koje je provela istraživačica doc. dr. sc. Marina Štambuk, navodi Vidović, u suradnji s udrugama Dugine obitelji i Lezbijskom organizacijom Rijeka "LORI", "Iskustva i potrebe mladih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj", kroz fokus grupe ispitanika, istaknuta je činjenica da u manjim sredinama ne postoji sadržaj, a time i mjesto za slobodno izražavanje LGBTIQ+ identiteta.

- Jedna osoba je tijekom razgovora o svojem odrastanju u manjem gradu izjavila kako "u mom gradu naprosto nema LGBT+ sadržaja, zbog čega sam se često osjećala osamljeno, depresivno i kao da sam jedina LGBT osoba na planeti. Bilo kakav sadržaj dobro bi došao". Time je potreba je prepoznata, a povezivanjem stručnih osoba koje se bave umjetnošću, psihologijom ili rade u kulturi kroz projektni program se na tu potrebu i odgovara, pojašnjava ona.

S obzirom da se nerijetko stanovnici, a posebice pripadnici LGBTIQ+ zajednice, u manjim sredinama osjećaju izolirano, radionicama dobivaju priliku za stvaranje novih poznanstva, sigurno mjesto za slobodno izražavanje i učenje novih vještina.

Dvodnevna radionica izrade eksperimentalnog filma održala se u Pazinu, u sklopu projekta koji se provodi kroz platformu Clubture.

(Foto: Privatna arhiva)(Foto: Privatna arhiva)

- Htjeli smo omogućiti dostupnost inkluzivnih kreativnih radionica i manjim sredinama te, kroz specifičnu tematiku nenasilja, utjecati na stvaranje aktivne i osjetljive zajednice koja bi shodno tome bila poticana na promišljanje o problematici nasilja i diskriminacije s kojima se LGBTIQ+ zajednica još uvijek suočava. Projekt je zamišljen kao suradnički, putujući koji uključuje tri različita zavičaja - rodna kraja, prilikom isticanja važnosti socijalne dimenzije kulture. Iako geografski vrlo blizu, suradnja i razmjena programa između Pule, Pazina i Malog Lošinja gotovo da i nije postojala. Medij eksperimentalnog filma izabran je upravo zbog pozitivnog iskustva kojeg smo imali 2023. godine prilikom provođenja radionice "Zrcaljenje", čija je tema bila istraživanje vlastitih LGBTIQ+ identiteta kroz autoportretni eksperimentalni film, istaknula je naša sugovornica.

Budući da je radionica upravo na temu nenasilja, zanimao nas je način na koji se ono "provuklo" kroz radionicu.

Finalni proizvod

- Tematika nenasilja na radionici dotaknula se već prvi dan prilikom održavanja predavanja o filmskim sredstvima, eksperimentalnom filmu te primjerima iz vizualne umjetnosti koji se tiču odnosa, portretiranja i trauma koji bi se posljedično povezali sa zadanom temom. Također, osobe koje su polazile radionicu, prije samog snimanja i montiranja, definirale su značenje nenasilja i pripadajućih asocijacija poput harmonije, mira, sklada i prihvaćanja. Za potrebe radionice, osobe koje su sudjelovale bile su podijeljene u dvije radne skupine te su obje svoju inspiraciju pronašle u prizorima prirode osvještavajući mikronasilje koje se svakodnevno odvija, kroz simboliku gaženja cvijeća i poigravanja sa životinjama. Finalni produkt jesu dva izrađena eksperimentalna filma, od kojih se prvi bavi simbolikom puževe kućice koji prikazuje cikličnost, rast i transformaciju s čime je skupina povezala ujedinjenje, prihvaćanje različitosti i koegzistenciju sa drugim ljudima i prirodom, dok drugi progovara kroz prizore djeteta u bezbrižnoj igri o ljudima koji svakodnevno nesvjesno vrše nasilje, opisala je Vidović. Za ovu radionicu, naravno, možemo reći da je bila i tehnička. Uključivala je predavanje o filmskim sredstvima (kadar, kut snimanja, kompozicija i slično), eksperimentalnom filmu i primjerima vizualne umjetnosti.

- Prvi dan radne skupine osmislile su radnju filma te su započele sa snimanjem videa i zvuka te su drugi dan, uz mentorstvo voditeljica radionice iz udruge Forma, dosnimavale potreban materijal i montirale filmove u odgovarajućem programu. Također, sve osobe koje su sudjelovale imale su priliku snimati digitalnim fotoaparatom i zoom snimačem zvuka, objasnila je ona.

Osobe koje su sudjelovale na radionici osvještavale su probleme nasilja čak i na mikrorazini, ne samo u međuljudskim odnosima, već i u odnosu čovjeka prema prirodi; podjednakim usmjeravanjem komunikacije prema osobama iz LGBTIQ+ zajednice koje se osjećaju nevidljivo, usamljeno ili zanemareno, te na mlade osobe iz šire populacije koje dobivaju priliku za upoznavanje različitih identiteta i marginaliziranih skupina, poticali su se dijalog, uključivanje i prihvaćanje.

(Foto: Privatna arhiva)(Foto: Privatna arhiva)

- Prisustvovale su osobe iz Pazina, Rijeke, Poreča i Pule te su sve iskazale veliki interes za ponavljanjem sličnih radionica. Cjelokupna atmosfera radionice bila je pozitivna i skladna te je bio užitak promatrati razvijanje kreativnosti, želju za edukacijom oko rada s novim medijem te rađanje novih poznanstva i prijateljstva neovisno o seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu i izražavanju, rekla je Vidović te najavila i njihove naredne aktivnosti.

Drum ‘n’ bijes

- Projekt "Zavičajna nastava nenasilja", osim radionice eksperimentalnog filma u Pazinu, uključuje i dvodnevnu radionicu bubnjanja pod vodstvom zagrebačkog kolektiva Drum ‘n’ bijes kojoj će prethoditi prikazivanje eksperimentalnih filmova nastalih u Pazinu. Štoviše, sve zainteresirane osobe imat će priliku za bubnjanje na prvoj Povorci ponosa u Puli 22. lipnja 2024. godine. Nakon Pule, nastavak projekta slijedi u muzeju Apoksiomena u Malom Lošinju gdje će se odviti projekcija filmova iz Pazina, dokumentarnog filma "Ja bi’ da to imam doma" te stručna panel diskusija na temu nasilja i diskriminacije koje doživljava LGBTIQ+ zajednica u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na Istru i Lošinj. Osim navedenog, projektom je planirano i kreiranje edukativno - savjetodavne brošure "Kako stvarati uključivu lokalnu zajednicu" za primjenu i diseminaciju udrugama, neformalnim inicijativama, obrazovnom sustavu i svima ostalima koji žele stvarati inkluzivno društvo, najavila je.

Inače, Udruga Proces, osim spomenutog projekta, na tjednoj bazi vodi radijsku emisiju na radio Rojcu te provodi i svoj cjelogodišnji program koji uključuje različite društvene i kulturno - umjetničke javne događaje te organizira ove godine, u sklopu Mjeseca ponosa, i prvu Povorku ponosa u Puli.

- Između ostalog, često organiziramo i neformalna druženja za zajednicu i podržavatelje, poput planinarenja, igranja društvenih igara, blagdanskih radionica i ljetnih druženja uz more, pobliže je objasnila Vidović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter